ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Andrzej Chyra w Gnieźnie!

Informacje lokalneWydarzenia i imprezy07:00   red. - inf. prasowa282 odsłon
Andrzej Chyra w Gnieźnie!
 fot. nadesłane

Najbliższy termin

03.07 Czwartek 18:00

Po raz pierwszy w Gnieźnie będziemy gościć tego świetnego aktora! Latarnia na Wenei wspólnie z Dyskusyjnym Klubem Filmowym zapraszają na niezwykłe spotkanie z Andrzejem Chyrą - polskim aktorem i reżyserem.  Spotkanie odbędzie się 3 lipca o godz. 18.00 i wstęp jest bezpłatny. Po spotkaniu, gdy zajdzie nieco słońce, organizatorzy zapraszają także na pokaz filmu „PSUBRAT” w reżyserii Marii Zbąskiej i z udziałem Andrzeja Chyry. Spotkanie poprowadzi Alex Freiheit.

Andrzej Chyra urodził się 27 sierpnia 1964 roku w Gryfowie Śląskim. Aktor teatralny i filmowy, reżyser. W 1987 ukończył Wydział Aktorski, a w 1994 roku Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Zadebiutował rolą Benvollo w filmie „Kolejność uczuć” w reżyserii Radosława Piwowarskiego (1993). Za rolę Gerarda Nowaka w „Długu” Krzysztofa Krauzego został uhonorowany nagrodą w kategorii „pierwszoplanowa rola męska” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1999). Sukces ten powtórzył w 2005, otrzymując w Gdyni nagrodę za rolę w Komorniku Feliksa Falka oraz w 2013 za „W imię...” Małgorzaty Szumowskiej. Za role w Długu i Komorniku został również uhonorowany Polską Nagrodą Filmową – Orłem.

Współpracował z najwybitniejszymi twórcami, m.in. z: Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim, Juliuszem Machulskim, Łukaszem Barczykiem, Jackiem Borcuchem, Konradem Niewolskim czy Małgorzatą Szumowską. Realizuje się również w dużych, międzynarodowych produkcjach jak m.in. Les Derniers Hommes reż. David Oelhoffen, Szron reż. Šarūnas Bartas, Parquet reż. Aleksandr Mindadze.

W teatrze występował w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Agnieszki Glińskiej i Grzegorza Jarzyny. W 2001 roku zagrał Dionizosa w Bachantkach Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od tamtej pory stale występuje w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego. Grał w paryskim teatrze Odéon. Jego debiut na tej scenie miał miejsce w 2010 roku, kiedy zagrał rolę Stanleya Kowalskiego w spektaklu Un tramway nommé désir (pol. Tramwaj zwany pożądaniem) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Partnerowała mu francuska aktorka Isabelle Huppert, która wcieliła się w postać Blanche Dubois.

Jako reżyser operowy zadebiutował w 2013 roku inscenizacją Graczy na podstawie libretta Nikołaja Gogola, z muzyką Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta podjął się inscenizacji Czarodziejskiej góry, z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk na motywach Thomasa Manna z muzyką Pawła Mykietyna i scenografią Mirosława Bałki, za którą został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego. W sezonie 2017/2018 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej przygotował premierę Carmen Georgesa Bizeta.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3