Zapomniany wśród łąk. Głaz królowej Jadwigi?Zapomniany wśród łąk. Głaz królowej Jadwigi?

0 0 3216

Pojezierze Gnieźnieńskie ciągle kryje wiele tajemnic. O jednej z nich poinformował nas Czytelnik, a okazał się nią ogromny, ale zapomniany, leżący wśród łąk... głaz narzutowy. Głaz z którym ponoć związana jest postać królowej Jadwigi - miała na nim stać i przemawiać.

- Proszę pojechać i zobaczyć ten niecodzienny kamień - zadzwonił nasz Czytelnik. I sprawdziliśmy. Jedziemy ulicą Poznańską, skręcamy w lewo, w ulicę Swarzędzką, później skręcamy w prawo i jedziemy drogą asfaltową, a następnie droga polną. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg i skręcamy w lewą odnogę. Jedziemy dalej i tuż przed torami, po prawej stronie dostrzegamy potężny głaz narzutowy. Głaz ukryty jest wśród pól i... jest zupełnie nieznany.

To prawdopodobnie jeden z najciekawszych, jeszcze nie zbadanych przyrodniczych zabytków gminy Gniezno. O tajemniczym kamieniu wiadomo od dawna, ale nikt dotychczas go nie zbadał.

Z informacji jakie udało nam się zdobyć wynika, że głaz ten jest punktem zbieżnym trzech wiosek: Skiereszewa, Mnichowa i Woźnik. Nieoficjalne pomiary podają, że kamień ma około 10 metrów obwodu i jest wysoki na około metr. Nie wiadomo, jak głęboko jest wkopany, ani jakie jest jego pochodzenie. Okoliczni mieszkańcy opowiadają jednak, że z kamieniem związana jest postać królowej Jadwigi, która ponoć na nim stała i przemawiała.

Mamy nadzieje, że po naszej publikacji ów głaz – mogący być wspaniałą atrakcją turystyczną – znajdzie się zarówno w folderach turystycznych.

Najbardziej znanymi głazami narzutowymi w naszym regionie są te z Sokolnik w gminie Mieleszyn (zwany „Tarczą Olbrzyma” ) oraz w Budziejewku w gminie Mieścisko (zwany Kamieniem św. Wojciecha).

Jeśli nasi Czytelnicy mieliby jakieś informacje o wspomnianym głazie, prosimy o kontakt z redakcją.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Zapomniany wśród łąk. Głaz królowej Jadwigi?

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3