Kamień św. Wojciecha w BudziejewkuKamień św. Wojciecha w Budziejewku

0 0 3114

Jest to okaz unikatowy na skalę Wielkopolski. Znajduje się w małej wiosce Budziejewko niedaleko Mieściska w powiecie wągrowieckim. Mowa o ogromnym kamieniu: jego obwód wynosi 20,5 m, długość 7,5 m, szerokość 4,7 m, wysokość 1,3 m, a głębokość zalegania w ziemi 2,7 metra.

Wieś Budziejewko leży przy trasie Gniezno – Wągrowiec, nieopodal Mieściska. Niczym specjalnym się nie wyróżnia, gdyby nie znajdujący się tam ogromny granitowy głaz. Skąd się tam wziął? Związanych z nim jest wiele opowieści i legend. Według jednej z nich, z kamienia miał głosić kazanie św. Wojciech, kiedy udawał się na misje do Prusów. Inna mówi, że głaz był transportowany saniami na budowę katedry w Gnieźnie. Kiedy sanie znalazły się na tafli zamarzniętego jeziora, lód pękł i cały zaprzęg zatonął. Jeszcze inna legenda mówi o źródełku, które wytrysło w pobliżu kamienia. Woda ze źródełka miała ponoć cudowne, uzdrawiające właściwości.

Według najpopularniejszej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie legendy, kamień służył jako ambona św. Wojciechowi, który głosił okolicznej ludności Ewangelię. W jego czasach, głaz spoczywał w innym miejscu. Gdy jednak do miejscowej ludności dotarła wiadomość o śmierci św. Wojciecha, zdecydowano, by głaz nie znajdował się w polu, tylko postanowiono przetransportować go do Gniezna. Zapadła decyzja, by uczynić to zimą. Załadowano więc ogromny głaz na sanie, do których zaprzęgnięto ponoć ponad sto wołów. Niestety, nie ujechano zbyt daleko, ponieważ pod ciężarem masywnego głazu, sanie zaczęły się zapadać. Ostatecznie zapadły się bardzo głęboko w miejscu w którym dzisiaj znajduje się kamień. Mieszkańcy uznali, że wolą Pana Boga jest, by kamień pozostał w okolicy w której kazania głosił św. Wojciech. I znajduje się tam do dzisiaj.

Jest to drugi pod względem wielkości głaz narzutowy w Wielkopolsce. Już w XIX w. miejscowi wieśniacy otoczyli go szczególną troską i wymusili na ówczesnej władzy, by został wpisany do ksiąg wieczystych i objęty ochroną prawną. Kamień św. Wojciecha w Budziejewku jest pomnikiem przyrody nieożywionej, prawnie chroniony od 1840 r.

KAROL SOBERSKI
Fot. D. Sypniewski

Kamień św. Wojciecha w Budziejewku

Mapa google
ReklamaA1