Unikatowa świątynia w SokolnikachUnikatowa świątynia w Sokolnikach

0 0 3319

Sokolniki, mała wieś w gminie Mieleszyn, ma dwa unikatowe zabytki, które każdy turysta powinien zobaczyć. O głazie „Tarcza Olbrzyma” już informowaliśmy, czas na prawdziwą perłę tej wioski, której wieża jest widoczna już z daleka…

Sokolniki - pierwotnie była tu osada książęca, której mieszkańcy zajmowali się hodowlą sokołów myśliwskich. Najdawniejszy znany stąd ziemianin to Stosz pochodzący z XIII w., ze znanej rodziny śląskiej.

Na terenie tej małej wsie znajduje się wielki zabytek, prawdziwa perła – drewniany kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to jedna z najstarszych świątyń na Pojezierzu Gnieźnieńskim i koniecznie trzeba ją zobaczyć!

Świątynię zbudowano w 1682 r. (taki zapis widnieje na ścianie za ołtarzem). W 1772 r. dobudowano wieżę. Kościół jest budowlą jednonawową, krytą gontem z wieżą krytą cebulastym hełmem z gontem i z latarnią. Wewnątrz warto zobaczyć fragmenty polichromii z 1787 r. oraz z 1886 r. Jest to na stropie nawy Oko Opatrzności, w prezbiterium litery IHS w obłokach, a w kaplicy niebo z gwiazdami.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na polichromie wykonane w 1787 r. przez Ignacego Ocaszalskiego, którego fragment malowidła przedstawia „Męczeństwo św. Stanisława”, patrona parafii. Św. Stanisław, którego imię oznacza „stań się sławny”.

Wyposażenie: ołtarze, ambona, konfesjonał, ławki, rzeźby i obrazy, pochodzą z XVIII wieku, są barokowe i rokokowe, a w części z XVII wieku m.in. fragmenty ołtarza głównego. Późnogotycką jest kamienna kropielnica z datą 1539.

Przy kościele znajduje się XIX-wieczny grobowiec rodziny Kalksteinów (właścicieli Sokolnik, Mieleszyna i Karniszewa).

Świątynia ma swój niepowtarzalny klimat, dlatego warto ją zobaczyć.

KAROL SOBERSKI
Fot. K. Soberski

Więcej zdjęć kościoła w Sokolnikach do obejrzenia tutaj

Unikatowa świątynia w Sokolnikach

Mapa google
ReklamaA1-2ReklamaA1-3