Niepowtarzalny klimat świątyni w Sokolnikach

HistoriaAtrakcje turystyczneInformacje z powiatu gnieźnieńskiego19 września 2022, 14:45   red. Karol Soberski1405 odsłon0 Komentarzy
Niepowtarzalny klimat świątyni w Sokolnikach
 fot. Jerzy Andrzejewski

Sokolniki, mała aczkolwiek malownicza miejscowość skrywa w swoim sercu unikatową świątynię. Sokolniki, wieś, która pierwotnie była osadą książęcą, gdzie mieszkańcy zajmowali się hodowlą sokołów myśliwskich, może poszczycić się wielkim zabytkiem – drewnianym kościołem pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to jedna z najstarszych świątyń na Pojezierzu Gnieźnieńskim i koniecznie trzeba ją zobaczyć! Tym bardziej, że jej klimat jest niepowtarzalny.

Świątynię zbudowano w 1682 r. (taki zapis widnieje na ścianie za ołtarzem). W 1772 r. dobudowano wieżę. Kościół jest budowlą jednonawową, krytą gontem z wieżą krytą cebulastym hełmem z gontem i z latarnią.

Wewnątrz warto zobaczyć fragmenty polichromii z 1787 r. oraz z 1886 r. Jest to na stropie nawy Oko Opatrzności, w prezbiterium litery IHS w obłokach, a w kaplicy niebo z gwiazdami. Wyposażenie: ołtarze, ambona, konfesjonał, ławki, rzeźby i obrazy, pochodzą z XVIII wieku, są barokowe i rokokowe, a w części z XVII wieku m.in. fragmenty ołtarza głównego. Późnogotycką jest kamienna kropielnica z datą 1539.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii autorstwa Jerzego Andrzejewskiego.


Fot. J. AndrzejewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

 • 119
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3
ReklamaA3