Zwiedzali to, co za winklem, czyli Rybieniec i Łagiewniki Kościelne

Wędrówki z historiąAktualnościAtrakcje turystyczne22 września 2024, 15:00   red. Aleksandra Soberska718 odsłon
Zwiedzali to, co za winklem, czyli Rybieniec i Łagiewniki Kościelne
Przed dworem w Rybieńcu -  fot. Aleksandra Soberska

Stowarzyszenie KOS (Kultura - Oświata - Sport) z Węgorzewa działające na terenie gminy Kiszkowo, zorganizowało wczoraj wycieczkę w ramach projektu „Porozmawiajmy… o tym co za winklem”. Celem wyjazdu, który zgromadził blisko 40 osób, była jedna z najbardziej magicznych rezydencji w regionie, czyli dwór w Rybieńcu oraz oraz wyspa „Kipa”, drewniany kościół z XVIII wieku oraz Izba Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo w Łagiewnikach Kościelnych. Przewodnikiem był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, badacz lokalnej historii, który przez kilka godzin opowiadał o dziejach tych miejsc i ludziach z nimi związanych.

Przewodnikiem po obu miejscowościach był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyło się pięć edycji: w 2019,  2021, 2022, 2023 i 2024 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Więcej na soberski.pl.

Rybieniec

Nasza wyprawa rozpoczęła się we dworze w Rybieńcu zbudowanym na początku XX wieku dla Friedricha Wendorffa (1886 - 1945), syna Wilhelma Wendorffa budowniczego pałaców w Zdziechowie i Mielnie.

- Rybieniec to wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo, wzmiankowana już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm Wendorff. W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się jego syn Friedrich Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec) - mówi Karol Soberski.

Dzięki uprzejmości właściciela dworu, mogliśmy zwiedzić jego wnętrza, w tym przejść przez szafę z początku XX wieku w której znajduje się… jedno z tajnych przejść we dworze w Rybieńcu! Następnie pospacerowaliśmy po parku, a także przeszliśmy przez sztuczne wyspy i... molo znajdujące się na jeziorze nad którym zbudowany jest dwór.

Łagiewniki Kościelne

Z Rybieńca udaliśmy się do Łagiewnik Kościelnych, gdzie w pierwszej kolejności zwiedziliśmy wyspę na stawie, zwaną „Kipą” do której prowadzi drewniany most. Prawdziwa wyspa skarbów!

Z wyspy poszliśmy do drewnianego kościoła pw. Bożego Ciała, który został zbudowany w 1741 roku.

Naszą wędrówkę zakończyliśmy w miejscowej Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa, gdzie mogliśmy zobaczyć - działająca tam od 2012 roku - Izbę Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo.

Po zakończeniu zwiedzania wszyscy jego uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek (pyszną zupę) i kawę.

Bardzo dziękuję Katarzynie Gałce-Sztandera za zaproszenie i możliwość podzielenia się wiedza na tematach zwiedzanych miejsc oraz okoliczności miejscowości. Dziękuje organizatorom za zaproszenie i fantastyczną atmosferę podczas zwiedzania.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 192

  • 135
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 57
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4