TYLKO U NAS! Czy czeka nas sensacyjne odkrycie historyczne w Sławnie w gminie Kiszkowo? Wszystko na to wskazuje! W trakcie prac budowlanych na terenie przylegającym do kościoła św. Mikołaja w Sławnie, pracownicy firmy brukarskiej dokonali odkrycia prawdopodobnie zasypanej wiele lat temu krypty! Co ciekawe, w żadnych dostępnych dokumentach nie ma wzmianki o tej krypcie!
– W Sławnie w gminie Kiszkowo przy w kościele parafialnym podczas układania kostki brukowej, zapadła się ziemia i odsłoniła prawdopodobnie jakąś zapomnianą kryptę. Znajduje się ona w bliskim sąsiedztwie bocznej kaplicy czyli miejsca pochówku rodziny Węsierskich, właścicieli pałacu w Zakrzewie – napisał do nas na maila info@pojezierze24.pl, jeden z Czytelników.
Dzisiaj to miejsce odwiedzili dziennikarze naszej redakcji. Z uzyskanych, nieoficjalnych informacji wynika, że znalezisko zostało odkryte zupełnie przypadkowo i znajduję się dwa metry od bocznej kaplicy w której spoczywają członkowie rodziny Węsierskich.
W zapadniętym dole można dostrzec – patrząc od strony kaplicy – łukowate sklepienie zbudowane z czerwonej cegły, natomiast po drugiej stronie odkrytej krypty widać jakby murowane słupy, które zapewne podtrzymywały ściany.
Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, po wstępnym rozpoznaniu zapadniętej krypty ustalono, że widać w niej fundamenty bocznej kaplicy kościoła św. Mikołaja (co by oznaczało, że krypta przebiega także pod fragmentem, który nie uległ zawaleniu) w której również znajdują się krypty (można do nich zejść schodami).
Nieoficjalnie wiadomo też, że w tej części krypty, która się zawaliła, nie było nigdy żadnego pochówku. Natomiast w dalszej części, przylegającej bezpośrednio do kaplicy, nie można wykluczyć pochówku. I można nawet stwierdzić, że wiadomo kto tam jest pochowany! Wchodząc bowiem do dostępnych krypt znajdujących się pod boczną kaplicą, na ścianie po prawej stronie krypty znajduje się tablica z informacją:
Ś. P.
Z Stablewskich
Helena Radońska
ur. 1856, zm. 1936
Wieczny odpoczynek racz
Jej dać Panie
I za tą ściną znajduje się odkryta nieznana wcześniej krypta. Nie można wykluczyć, że tam właśnie została zamurowana trumna z ciałem śp. H. Radońskiej.
Co ciekawe, w żadnych dostępnych dokumentach nie ma wzmianki, by w tym miejscu – poza obrębem kościoła – znajdowała się jakakolwiek krypta! Jedna z teorii, która się pojawiła przy okazji tego odkrycia mówi, że krypta ta została zbudowana potajemnie...
Całość zapadliska jest zabezpieczona aby nikt nie wpadł do środka. Po wymiarze palet, możemy sądzić, że zapadlisko ma około 1,5 metra długości i około 2 metrów szerokości. Głębokość krypty można szacować na około 2 metrów.
Do tematu wkrótce powrócimy.
Kaplica, przy której dokonano odkrycia znajduję się po prawej stronie kościoła, patrząc od strony wejście do świątyni. Kaplica jest długa na 18 metrów, a szeroka na 10,3 metra. Mieszczą się pod nią groby familii Węsierskich (w tym właściciela majątku Zakrzewo – Albina, który zmarł 22 września 1875 r. i jego żony Ludwiki z Kwileckich – zmarła 19 kwietnia 1874 r.).
Na zewnętrznej ścianie kaplicy znajduje się epitafium małżonków Konstancji z Tuchołków Węsierskiej zmarłej w 1770 r. i Kazimierza Węsierskiego (pradziadek Albina) zmarłego w 1771 r. Tablica z łacińskim tekstem wymienia ich posiadłości, zalety i zasługi. Znajdują się również dwa herby Korzbok-Tuchołków (po lewej stronie) i Belina-Węsierskiej (po prawej).
Poniżej epitafium wmurowana została tablica poświęcona śmierci proboszcza Mieczysława Potockiego, który został zamordowany przez Niemców w obozie w Dachau w 1942 roku.
Fot. (3x) K. Soberski, (5x) Sz. Raith
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.