Około godz. 1.00 w nocy z soboty na niedzielę zakończył się pierwszy dzień w którym – po dwóch latach zamknięcia – dla turystów otworzył się pałac w Zakrzewie w gminie Kłecko. Ostatnim akcentem soboty było nocne zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie. Rozpoczęło się o godz. 22.00. Zakrzewska rezydencja nocą ma zupełnie inne oblicze i wydaje się, że dopiero wówczas ożywa...
Po dwóch „dziennych” zwiedzaniach pałacu w Zakrzewie (o godz. 10.00 i 15.00), sobota zakończyła się nocnym zwiedzaniem pałacu. Pałacu wyjątkowego, który w tym roku świętuje dwie rocznice: 150-lecie wybudowania i 210-lecie narodzin jego twórcy hr. Albina Węsierskiego.
Ze względu na duże zainteresowanie tym pałacem, przygotowane zostały cztery możliwości zwiedzania: w sobotę, 19 marca odbyły się dwa dzienne i „nocne zwiedzanie”. Z kolei w niedzielę, 20 marca odbyło się dzienne zwiedzanie.
Przewodnikiem po zespole pałacowo-parkowym był Karol Soberski. Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park, a na koniec pałac. - Pałac w Zakrzewie ma swojego ducha. Osoby, które miały tutaj okazję nocować, twierdzą, że spadają obrazy, słychać jakby ktoś przechadzał się po długich korytarzach, czasami można usłyszeć jak zaczyna grać fortepian... - opowiada K. Soberski.
Wędrówka zakończyła się w pałacu gdzie uczestnicy zwiedzania - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.
Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej rezydencji i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu dla turystów.
O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!