ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Zagadkowy Kolekcjoner” zagościł w Klubie Garnizonowym w Witkowie

KsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego4 listopada 2021, 21:00   red. Aleksandra Soberska1286 odsłon
„Zagadkowy Kolekcjoner” zagościł w Klubie Garnizonowym w Witkowie
 fot. Aleksandra Soberska

W kameralnym gronie – mimo panującej za oknem wichury i padającego deszczu – odbyło się dzisiaj wieczorem spotkanie Karola Soberskiego z czytelnikami w Klubie Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie. K. Soberski przez blisko 2 godziny opowiadał o swoje najnowszej książce pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Spotkanie otworzyła Danuta Stefańska, pomysłodawczyni spotkania, kierująca kołem PTTK w Witkowie, która powitała Karola Soberskiego i wręczyła mu białą różę. Po niej głos zabrał Michał Szmyd, kierownik Klubu Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, który przybliżył sylwetkę gościa wieczoru. - Pan Karol to dziennikarz, historyk i pisarz, który w swoich książkach opisuje nieznane historie z naszego regionu – podkreślił.

Następnie głos zabrał Karol Soberski, który przybliżył zebranym najnowszą książkę pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Marian Haber urodził w 1901 r., a zmarł w 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami.

- Na wzmianki o Marianie Haberze po raz pierwszy natrafiłem w 2012 r., gdy pracowałem nad książką „Skarb Dziedzica”. Jest to fascynujący zapis dziejów Franciszka Saskowskiego, przedwojennego dziedzica majątku Popowo Ignacewo, które znajduje się niedaleko Mieleszyna w Wielkopolsce. Prace badawcze nad książką o dziedzicu majątku Popowa Ignacewa to tysiące przejrzanych dokumentów, setki zdjęć i rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami. Owe materiały naprowadziły mnie na ślad Mariana Habera, właściciela Kołdrąbia, leżącego 8 km od Popowa Ignacewa (do 1936 r. oba majątki należały do parafii w Kołdrąbiu). Okazało się, że panowie byli serdecznymi przyjaciółmi. Jednak informacji o Haberze było wówczas zdecydowanie niewiele – rozpoczął swoją opowieść K. Soberski.

Dalej zaznaczył, że książka jest unikatowa, ponieważ oparta na archiwum M. Habera, które zaginęło w 1939 r., a które odnalazł w październiku 2020 r. Archiwum składa się ponad 16 tysięcy dokumentów, w tym m.in. wielu listów, notatek, zdjęć, dokumentów. Atutem książki są liczne, niepublikowane wcześniej, fotografie z okresu międzywojennego.

Na spotkanie – oprócz mieszkańców gminy Witkowo  – przybyli także mieszkańcy gminy Niechanowo, Strzałkowa i miasta Gniezna.

Spotkanie zakończyło się złożeniem podziękowań przez kierownik Klubu M. Szmydta na ręce K. Soberskiego. Po spotkaniu, zaś chętni mogli nabyć nową książkę, jak i wcześniejsze oraz zdobyć dedykację od autora.

Najbliższe spotkania:

- piątek, 5 listopada o godz. 18.00 – świetlica w Kołdrąbiu
- sobota, 6 listopada o godz. 15.30 – Zamek w Uniejowie
- poniedziałek, 15 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo
- sobota, 20 listopada o godz. 13.00 – Konferencja „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się nie kończy...” w Zamku Czocha – wykład nt. „Zagadkowego Kolekcjonera”
- czwartek, 25 listopada o godz. 17.00 - Biblioteka Publiczna w Pobiedziskach
- piątek, 26 listopada o godz. 19.00 - Gminna Biblioteka Publiczna w Zdziechowie
Wkrótce podamy miejsca i daty kolejnych spotkań.


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 297

 • 234
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 55
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3