ReklamaA1ReklamaA1-2

Zagadki starej leśniczówki w Kątach i... „zatopiony las”

Atrakcje turystycznePrzyroda16 lipca 2024, 16:00   red. Daniel Sypniewski3216 odsłon0 Komentarzy
Zagadki starej leśniczówki w Kątach i... „zatopiony las”
Leśniczówka w Kątach - fot. Daniel Sypniewski

Na osadę Kąty natknąłem się przypadkowo, jeżdżąc po okolicznych wioskach w poszukiwaniu materiałów do przyszłych artykułów o ciekawych i zapomnianych miejscach i atrakcjach gminy Murowana Goślina. Wioska leży około 1 km na północny wschód od Białężyna, przy drodze w kierunku Długiej Gośliny.

Dawniej była to osada olęderska karczowników lasów. W 1885 r. Kąty, wtedy zwane po niemiecku Eckstelle, były nadleśnictwem królewskim liczącym 8 leśnictw: Boguniewo, Brzeźno (Briesen), Długa Goślina (Neukrug), Kąty (Eckstelle), Łoskoń (Reiherlug), Olszyna (Erlenhain), Radzim (Wartewald) i Starczanowo (Waldkranz). Był tu też folwark wchodzący w skład Długiej Gośliny, którego właścicielem był Napoleon Tafelski. Obecnie we wsi mieszkają w większości pracownicy Nadleśnictwa Łopuchówko.

Niedaleko Kątów odnaleziono w XIX w. cmentarzysko z dużą ilością urn popielcowych. Inny cmentarz z ofiarami zmarłych na cholerę w XVII i XIX w. znajduje się w lesie między Kątami a Białężynem. Odnalezienie tego miejsca ułatwia postawiony na zarysie mogiły krzyż.

Leśniczówka

Przejeżdżając przez osadę, moją uwagę przykuł dom z ogrodem i zadbana zagroda. Okazało się, że to kwatera myśliwska Nadleśnictwa Łopuchówko. Stara  leśniczówka wybudowana została w 1860 r. i jest to parterowy dom postawiony na kamiennych fundamentach z dekoracyjnie wykończonym zielonym gankiem przed wejściem w osi centralnej budynku. Po lewej stronie leśniczówki, również znajduje się wejście, ale jest ono okazalsze, wyglądające na główne, choć nietypowo umiejscowione z większym gankiem wykonanym w takim samym stylu jak ten mniejszy.

Nad wejściem z mniejszym gankiem w dachu dwuspadowym, pokrytym dachówką, jest okno powiekowe zwane też bawolim okiem, pozostałe okna budynku prostokątne. Powierzchnia leśniczówki wynosi 318m2, w tym 308m2 są użytkowe. Często remontowana, największe remonty przeprowadzono w 1960 r., 1979 r. i ostatni w 2011 r. W ogrodzie pomnikowe drzewa. Na środku posesji znajduje się plac z parkingiem, współczesny dom oraz budynek folwarczny, w którym obecnie są garaże i magazyny.

Jakie zagadki ma stara leśniczówka i jej otoczenie? O tym można się przekonać, przyjeżdżając tutaj.

„Zatopiony las”

Około 2 km na północ od Kątów położone jest w lesie urokliwe 10 ha jezioro Tuczno. Warto tu przyjechać, szczególnie jesienią, gdy w tafli jeziora mienią się złote kolory liści drzew otaczających akwen.

Wcześniej, po drodze do jeziora, należy zatrzymać się przy zbiorniku z „zatopionym” lasem. Drzewa wystające z wody robią spore wrażenie, a uważny obserwator dojrzy przebywające na ich gałęziach rzadkie gatunki ptaków. Zobaczyć tu można też wydry i bobry, a w nocy i wczesnym rankiem do zbiornika podchodzą leśni mieszkańcy lasu, po to by się napić krystalicznie czystej wody.


Fot. D. SypniewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2