ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Zabytkowe auta, dorożki, książki i rękodzieło historyczne...

Z życia FundacjiAktualności30 września 2023, 16:00   red. Aleksandra Soberska887 odsłon
Zabytkowe auta, dorożki, książki i rękodzieło historyczne...
 fot. Maciej Ranke

W ramach I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbywała się w pałacu w Czerniejewie odbył się Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego. Uczestnicy Konferencji mogli także zobaczyć auta i dorożki z okresu międzywojennego.

Jedną z atrakcji, która towarzyszyła Konferencji był Kiermasz Książki Historycznej. – W dobie, kiedy zamykane są małe księgarnie w których można kupić unikatowe książki, a na rynku dominują tylko wielkie sieci w których wielu pozycji związanych szczególnie z historią nie kupimy, wpadliśmy na pomysł, by przy okazji Konferencji zorganizować kiermasz książki historycznej. Ponadto swoje stoiska wystawiły samorządy i organizacje pozarządowe – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizator Konferencji. – I jak się okazało, stoiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy, że potrzeba takich atrakcji – dodaje.

Podczas dwóch dni Konferencji, na stoiskach w pałacu można było m.in. kupić książki kilku prelegentów biorących udział w Konferencji, m.in. Karola Soberskiego, Jana Nowickiego, Radosława Hermana, Mirosława Garniec i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec czy Krzysztofa Krzyżanowskiego.

Oprócz książek, można też było zajrzeć na stoiska z rękodziełem historycznym. – Uznaliśmy, że czasach, kiedy na rynku dominuje chińszczyzna, warto promować wyroby wykonane własnoręcznie przez lokalnych wytwórców,  stowarzyszenia oraz inne podmioty zajmujące się szeroko pojętym rękodzielnictwem – podkreśla K. Soberski.

Na Kiermaszu Rękodzieła można było zobaczyć i kupić prawdziwe dzieła sztuki, czyli obrazy, biżuteria ale były także inne przedmioty. Na stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

W tym roku stoisko miały: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Gmina Czerniejewo, Wielkopolska Organizacja Turystyczna z Poznania, Księgarnia „Odkrywca” z Łodzi”, Pracownia witrażu i rzeczy osobliwych z Krakowa, Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec z Olsztyna, Manufaktura Classic Furniture 1000 – Renowacja Mebli z Czerniejewa oraz wydawnictwo Media Lokalne z Gniezna.

Zabytkowe auta i dorożki

Wielkim zainteresowaniem uczestników Konferencji cieszyła się także ekspozycja zlokalizowana na zielonym zapleczu czerniejewskiej rezydencji. Można tam było zobaczyć dwa zabytkowe auta z okresu międzywojennego, jak również dwie dorożki sprzed ponad 100 lat!

Oprócz prelekcji, Kiermaszu Książek Historycznych i Rękodzieła oraz ekspozycji zabytkowych aut i dorożek, uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:

I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:

Można była także zobaczyć wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.

Unikatową wystawa, która po raz pierwszy zagościła w Wielkopolsce – była ekspozycja pt. „Japońskie militaria”, czyli kolekcja mieczów samurajskich ze zbiorów śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, którą do pałacu w Czerniejewie przywiozła żona generała – Agnieszka Petelicka.

Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).

O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.


Fot. A. Soberska, W. Biront, R. Anioł, M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 183

 • 126
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 53
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3