W ramach I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września odbywała się w pałacu w Czerniejewie odbył się Kiermasz Książki Historycznej i Rękodzieła Historycznego. Uczestnicy Konferencji mogli także zobaczyć auta i dorożki z okresu międzywojennego.
Jedną z atrakcji, która towarzyszyła Konferencji był Kiermasz Książki Historycznej. – W dobie, kiedy zamykane są małe księgarnie w których można kupić unikatowe książki, a na rynku dominują tylko wielkie sieci w których wielu pozycji związanych szczególnie z historią nie kupimy, wpadliśmy na pomysł, by przy okazji Konferencji zorganizować kiermasz książki historycznej. Ponadto swoje stoiska wystawiły samorządy i organizacje pozarządowe – mówi Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, organizator Konferencji. – I jak się okazało, stoiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy, że potrzeba takich atrakcji – dodaje.
Podczas dwóch dni Konferencji, na stoiskach w pałacu można było m.in. kupić książki kilku prelegentów biorących udział w Konferencji, m.in. Karola Soberskiego, Jana Nowickiego, Radosława Hermana, Mirosława Garniec i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec czy Krzysztofa Krzyżanowskiego.
Oprócz książek, można też było zajrzeć na stoiska z rękodziełem historycznym. – Uznaliśmy, że czasach, kiedy na rynku dominuje chińszczyzna, warto promować wyroby wykonane własnoręcznie przez lokalnych wytwórców, stowarzyszenia oraz inne podmioty zajmujące się szeroko pojętym rękodzielnictwem – podkreśla K. Soberski.
Na Kiermaszu Rękodzieła można było zobaczyć i kupić prawdziwe dzieła sztuki, czyli obrazy, biżuteria ale były także inne przedmioty. Na stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
W tym roku stoisko miały: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Gmina Czerniejewo, Wielkopolska Organizacja Turystyczna z Poznania, Księgarnia „Odkrywca” z Łodzi”, Pracownia witrażu i rzeczy osobliwych z Krakowa, Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec z Olsztyna, Manufaktura Classic Furniture 1000 – Renowacja Mebli z Czerniejewa oraz wydawnictwo Media Lokalne z Gniezna.
Wielkim zainteresowaniem uczestników Konferencji cieszyła się także ekspozycja zlokalizowana na zielonym zapleczu czerniejewskiej rezydencji. Można tam było zobaczyć dwa zabytkowe auta z okresu międzywojennego, jak również dwie dorożki sprzed ponad 100 lat!
Oprócz prelekcji, Kiermaszu Książek Historycznych i Rękodzieła oraz ekspozycji zabytkowych aut i dorożek, uczestnicy Festiwalu mogli zobaczyć wystawę fotograficzną Radka Jaworskiego:
I wystawę „Ołowiane znaki pieczętne”, czyli kolekcja plomb ze zbiorów Aleksandra Wielgórskiego:
Można była także zobaczyć wystawę malarską Danuty Weber pt. „Zagadkowi arystokraci” oraz oryginalne grafiki mistrzów Chagalla, Dali, Picasso, ze zbiorów prywatnego kolekcjonera z woj. kujawsko-pomorskiego.
Unikatową wystawa, która po raz pierwszy zagościła w Wielkopolsce – była ekspozycja pt. „Japońskie militaria”, czyli kolekcja mieczów samurajskich ze zbiorów śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM, którą do pałacu w Czerniejewie przywiozła żona generała – Agnieszka Petelicka.
Był też niezwykły artystyczno-edukacyjny performance pod hasłem „Świat melodii węgla i papieru”, czyli spotkanie z gościem specjalnym Piotrem Karsznią (rysownik, twórca murali, autor książek, znawca historii militarnej, regionalista, ale przede wszystkim artysta malarz, rysownik i dokumentalista programu TVP red. Adama Sikorskiego „Było... nie minęło”).
O wszystkich tych atrakcjach i dalszych prelekcjach już wkrótce.
Fot. A. Soberska, W. Biront, R. Anioł, M. Ranke
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!