ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Z muzeum „Dziekanki” do pałacu w Mielnie

Wędrówki z historiąAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego10 grudnia 2022, 18:00   red. Aleksandra Soberska998 odsłon
Z muzeum „Dziekanki” do pałacu w Mielnie
 fot. Aleksandra Soberska

Ponad 5 godzin trwała dzisiejsza, 31 w tym roku, edycja „Wędrówki z historią” organizowana przez Karola Soberskiego. Mimo przenikliwego zimna i minusowej temperatury grupa miłośników historii i turystyki z Chełmży, Zdziechowy, Murowanej Gośliny, Bolechowa, Kłecka, Poznania, Mieleszyna i Gniezna zdecydowała się wziąć udział w wycieczce rozpoczynającej się w na cmentarzu szpitala „Dziekanka”, a zakończonej w pałacu w Mielnie. Szlak poprowadził śladami największej zbrodni w historii Gniezna, czyli niemieckiej akcji T4 w ramach której w czasie II wojny światowej Niemcy zagazowali kilka tysięcy pacjentów szpitala „Dziekanka”.

Dlaczego największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej jest zapomniana? Co skrywają „doły śmierci” w Lasach Nowaszyckich? Jakei skarby ukryto w pałacu w Mielnie? Skąd w parku w Mielnie wzięła się rzeźba Atlasa? Jakie zagadki kryje kaplica-rotunda w Mielnie? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy sobotniej, 10 grudnia wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”.

Przewodnikiem po dzisiejszej trasie był Karol Soberski, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Tym razem powędrujemy m.in. historiami opisanymi w książce „Złoto Dziedzica”.

Współprzewodnikiem był Arkadiusz Gaca, przewodnik po katedrze gnieźnieńskiej i Muzeum Szpitala „Dziekanka”, wieloletni kierownik pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi. Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Na cmentarzu i w muzeum...

„Wędrówka z historią” rozpoczęła się przy cmentarzu szpitala „Dziekanka”. Następnie uczestnicy zwiedzania udali się od muzeum szpitala „Dziekanka”, gdzie dowiedzieli się o największej niemieckiej zbrodni dokonanej w czasie II wojny światowej w Gnieźnie.

Kolejnym punktem na szlaku były Lasy Nowaszyckiego, gdzie uczestnicy wyprawy ujrzeli „doły śmierci” w których Niemcy pogrzebali zagazowanych pacjentów „Dziekanki”.

...w parku i pałacu

Po wysłuchaniu historii ludobójstwa, którego na pacjentach „Dziekanki” dopuścili się Niemcy w czasie II wojny światowej, uczestnicy wędrówki pojechali do Mielna i zapoznali się z historią tajemniczej rzeźby Atlasa znajdującej się w przypałacowym parku.

Na koniec – dzięki życzliwości właścicieli pałacu – mogli wejść na chwilę do holu głównego pałacu w Mielnie i zapoznać się z dziejami tej przepięknej rezydencji wybudowanej na początku XX wieku przez Wilhelma von Wendorffa.

Wędrówka zakończyła się w świetlicy w Mielnie, gdzie uczestnicy wycieczki – przy kawie i słodkościach – posłuchali jeszcze opowieści o atrakcjach turystycznych, które można zobaczyć w okolicach Mielna.

K. Soberski dziękuje Arturowi Babikowi i Stowarzyszeniu „Concordia” za możliwość zwiedzania muzeum szpitala Dziekanka, Sylwii Cholewickiej, prezes spółki będącej właścicielem pałacu w Mielnie za możliwość zwiedzania obiekt oraz Jackowi Liczbińskiemu, sołtysowi Mielna oraz Annie Mitulskiej za udostępnienie świetlicy wiejskiej w Mielnie.


Fot. A. Soberska, S. AniołowskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 279

 • 124
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 26
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 129
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3