ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wystawa portretów zagadkowych arystokratów…

Z życia FundacjiAktualności27 kwietnia 2023, 17:00   red. Karol Soberski1383 odsłon
Wystawa portretów zagadkowych arystokratów…
 fot. z arch. D. Weber

Jak już informowaliśmy, 23 i 24 września 2023 r. w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie, odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.W programie zaplanowano kilkanaście prelekcji, panel dyskusyjny, Kiermasz Książki i Rękodzieła oraz kilka wystaw. Dzisiaj o kolejnej z nich. Będzie to ekspozycja przedstawiająca tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw pt. „Zagadkowi arystokraci” autorstwa malarki Danuty Weber. Cały czas można nabywać - w przedsprzedaży - wejściówki na Konferencję.

W trakcie trwania wrześniowej Konferencji przewidziano kilka wystaw. Jedną z nich będzie wystawa ołowianych znaków pieczętnych (plomb) z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego „Plombarium”. Jest to jedna z największych takich kolekcji w Polsce i po raz pierwszy zawita do Wielkopolski!

Będzie również wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego, artysty fotografa, członka Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF).

Czarno-białe fotografie zostały zrobione we wnętrzach pałacu w Jaszczurowej. Pusta przestrzeń stała się inspiracją dla wizualnego, poetyckiego eseju o opuszczonej przestrzeni, rzeźbionej przez czas.

Dzisiaj czas zaprezentować kolejną, którą będzie można zobaczyć w pałacu w Czerniejewie. Będzie to wystawa portretów tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw autorstwa malarki Danuty Weber.

Artystka - malarka...

Danuta Weber – magister pedagogiki, studia ukończyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wieloletnim pedagogiem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Urodzona Gnieźnianka, z wyboru Poznanianka. Członkini Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

Z powołania i pasji dusza artystyczna i poszukująca. Swoje inspiracje artystyczne czerpie z życia codziennego i obserwacji przyrody, ludzi, przedmiotów użytkowych. Pierwsze rysunki i obrazy tworzyła spontanicznie, kierując się w swojej pracy malarstwem intuicyjnym. Od 2010 roku swoją twórczość malarską kształtowała i doskonaliła podczas warsztatów plastycznych w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestniczyła w licznych plenerach, kursach oraz zajęciach indywidualnych. Kolejnym etapem jej twórczości były i są zajęcia w Fundacji „Serdecznik” w Poznaniu, gdzie wzbogaca swój warsztat malarski o nowe techniki.

We wrześniu 2018 roku w Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie „Parasolo” w Gnieźnie odbył się wernisaż prac pani Danki, ukazujący różnorodność twórczości artystki.

Obrazy D. Weber można było także obejrzeć podczas - organizowanych przez Karola Soberskiego i jego Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - II Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2021 r. w Gnieźnie i III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2022 r. w Janowcu Wielkopolskim.

W trakcie wrześniowej I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, D. Weber zaprezentuje ekspozycję portretów przedstawiających tajemniczych właścicieli ziemskich z pogranicza Wielkopolski i Kujaw. – Inspiracją do stworzenia cyklu portretów ziemian XIX i XX wieku związanych z okolicami Gniezna stała się moja obecność podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” w 2019 roku w pałacu w Czerniejewie – przyznaje D. Weber.

„Złoty Trójkąt Ziemiaństwa...”

Należy podkreślić, że wystawa obrazów D. Weber będzie swego rodzaju ubogaceniem prelekcji Karola Soberskiego (pomysłodawcy Konferencji) pt.„Złoty Trójkąt Ziemiaństwa: Kołdrąb – Mielno – Popowo Ignacewo”. Wykład ten zainauguruje I Międzynarodową Konferencję pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”.

Wkrótce ostateczny program Konferencji

A już po długim majowym weekendzie przedstawimy program i nazwiska wszystkich, kilkunastu prelegentów I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która już 23 i 24 września odbędzie się w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie.
 
Już dzisiaj zapraszamy do nabywania wejściówek na Konferencję, bo zapowiada się fantastyczne spotkanie miłośników ziemiaństwa, skarbów, pałaców, tajemnic, dworów i dzieł sztuki!
 
Warto już rezerwować weekend 23 i 24 września tego roku w pałacu w Czerniejewie!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 237

 • 141
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 16
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 80
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3