W dziejach instytucji podobnie jak w ludzkim życiu ważne są spotkania. Muzeum im. Jana Kasprowicza ma szczęście do spotkań. Ma szczęście do ludzi. Przed laty Anna Jarocka, córka Jana Kasprowicza i Jadwigi Kasprowiczowej później Przybyszewskiej, przekazała do zbiorów tworzonego w Inowrocławiu muzeum pamiątki po największych kujawskich pisarzach i swoim mężu. Był to swoisty dar założycielski.
Lata później Stanisław Szenic, urodzony w Pakości pisarz, obdarował Muzeum, wtedy jeszcze muzeum z placu Klasztornego, kolekcjonerską spuściznę życia. Był to dar królewski, dar konstytuujący.
Dzisiaj Krystyna Jakubowska Michalak i Antoni Michalak przekazali fragment swojej kolekcji sztuki polskiej. Kolekcji wyjątkowej bo formowanej w bardzo osobisty sposób. Osiem obrazów i jedna rzeźba jeszcze niedawno zdobiły ich mieszkanie. Zakupione w domach aukcyjnych dzieła dobierane były pod kontem prywatnych upodobań kolekcjonerów. To dzieła, które wybrali z miłości do sztuki. To dzieła, które im się po prostu podobały.
- Od dzisiaj, podarowane nam dzieła Piotra Michałowskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Teodora Ziomko, Stanisława Noakowskiego, Wojciecha Weissa, Wacława Szymanowskiego, Fryderyka Pautscha i Stanisława Borysowskiego współtworzą galerię sztuki polskiej czasów Kasprowicza i Przybyszewskiego - czytamy na fb Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Państwo Michalakowie dzieląc się swoją kolekcją, obdarowując Muzeum im. Jana Kasprowicza obdarowali przede wszystkim wszystkich Państwa, bowiem przekazane dzieła stały się od dzisiaj dobrem publicznym, dobrem narodowym!
Źródło/fot. Muzeum im. Jana Kasprowicza
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!