ReklamaA1

Wyjątkowe znalezisko w Łeknie! Odkryto drewnianą drogę z późnego średniowiecza!

HistoriaAktualności7 sierpnia 2023, 13:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa1906 odsłon1 Komentarzy
Wyjątkowe znalezisko w Łeknie! Odkryto drewnianą drogę z późnego średniowiecza!
 fot. Marcin Krzepkowski

Niecodziennego, a według niektórych znawców tematu, wręcz sensacyjnego odkrycia dokonali naukowcy prowadzący badania archeologiczne w Łeknie w gminie Wągrowiec. W trakcie prac odsłonili 25-metrowy odcinek dawnej ulicy moszczonej drewnem. Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie droga datowana jest na okres późnego średniowiecza (XV wiek?). Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu.

Kilka dni temu w mediach pojawiła się sensacyjna informacja o odkryciu średniowiecznej drewnianej drogi w Łeknie. Oto kilka faktów odnośnie tego wyjątkowego znaleziska, które na swojej stronie internetowej opublikowało Muzeum Regionalne w Wągrowcu:

Badania archeologiczne w Łeknie, związane z rewitalizacją dawnego układu średniowiecznego miasta, prowadzone są od wiosny 2022 roku przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu pod kierunkiem Marcina Krzepkowskiego. Dotychczasowe prace pozwoliły na zadokumentowanie wielu cennych obiektów, znacznie wzbogacających wiedzę o przeszłości dawnego miasta.

W miniony poniedziałek, 31 lipca, w trakcie prac ziemnych prowadzonych w północnej części łekneńskiego rynku, pracownicy firmy budowlanej natrafili na pozostałości zagadkowej konstrukcji drewnianej.

W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto do tej pory i zadokumentowano 25-metrowy odcinek dawnej ulicy moszczonej drewnem. Pomimo tego, że trakt zalegał bardzo płytko (50-60 cm), zwraca uwagę bardzo dobry stan jego zachowania.

Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie datujemy ją na okres późnego średniowiecza, (XV wiek?).

Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu.

Po zadokumentowaniu, pozostałości zabezpieczane są przed działaniem czynników atmosferycznych. Decyzja co do dalszych losów tego wyjątkowego dla dziejów Łekna znaleziska podjęta zostanie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu w porozumieniu z Gminą Wągrowiec i wykonawcą prac budowlanych.


(źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu/fot. M. Krzepkowski)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 356

  • 235
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 12
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 109
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem