88 lat temu, 28 marca 1935 roku Franciszek Saskowski, właściciel majątku Popowo Ignacewo został wybrany na pierwszego wójta gminy Mieleszyn. Wybór ten był pokłosiem zmiany prawa, która weszła w życie w 1933 roku. Wówczas dokonano wielu zmian w funkcjonowaniu samorządu w Polsce (tzw. ustawa scaleniowa, zwana też niekiedy „małą ustawą samorządową”) i powstały Zarządy Gmin na czele z nowym stanowiskiem – wójtem.
Franciszek Saskowski, urodził 25 października 1890 r. w Turzy. Od 1913 r. mieszkał w Popowie Ignacewie. Po śmierci swojego ojca w 1926 r., Franciszek Saskowski obejmuje majątek Popowo Ignacewo i okazuje się doskonałym gospodarzem (w chwili przejęcia majątek liczył około 450 ha, by w 1939 r. liczyć 720 ha).
I właśnie to doskonale prowadzone gospodarstwo, szacunek pracowników i patriotyczna postawa Franciszka Saskowskiego została dostrzeżona przez mieszkańców gminy. Dlatego też, gdy w 1933 roku dokonano wielu zmian w funkcjonowaniu samorządu w Polsce (tzw. ustawa scaleniowa, zwana też niekiedy „małą ustawą samorządową”) i powstały Zarządy Gmin na czele z nowym stanowiskiem – wójtem – funkcję tę zaproponowano właśnie Franciszkowi Saskowskiemu, który społecznie (był wójtem niezawodowym) kierował gminą Mieleszyn do wybuchu II wojny światowej. Ustawa ta stanowiła, że organem wykonawczym (zarządzającym i wykonawczym według nomenklatury ustawy scaleniowej) był Zarząd Gminny, który składał się z wójta, jako przewodniczącego zarządu, podwójciego oraz 2 ławników wybieranych przez radnych.
W gminie Mieleszyn do takich wyborów doszło 28 marca 1935 roku. Wójtem został F. Saskowski, podwójcim – Franciszek Garstka z Mieleszyna, a ławnikami: Franciszek Cieślewicz ze Świątnik Małych i Jan Lewiński z Popowa.
Do obowiązków wójta należało m.in. jednoosobowe i wyłączne reprezentowanie gminy na zewnątrz, czy też kierowanie całą administracją i gospodarką gminy. Ponadto wójt załatwiał jednoosobowo wszelkie czynności organów ustrojowych gminy, występując bądź jako organ wykonawczy władz rządowych, bądź jako rządowa władza administracji ogólnej. Kadencja wójta trwała pięć lat.
Franciszek Saskowski, urodził 25 października 1890 r. w Turzy. Od 1913 r. mieszkał w Popowie Ignacewie. Po śmierci swojego ojca w 1926 r., Franciszek Saskowski obejmuje majątek Popowo Ignacewo i okazuje się doskonałym gospodarzem (w chwili przejęcia majątek liczył około 450 ha, by w 1939 r. liczyć 720 ha). Dziedzic Popowa Ignacewa nie ograniczał się jedynie do rozwijania swojego gospodarstwa. Był także świadomy, że wiedzę rolniczą trzeba podnosić też u innych rolników, by chronić ich przed zalewem niemczyzny. Dlatego w 1935 r. był założycielem i pierwszym prezesem Kółka Rolniczego w Popowie Ignacewie.
Należy wspomnieć, że po zakończeniu I wojny światowej, Franciszek Saskowski zaangażował się w działalność militarną i patriotyczną m.in. brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. W 1919 r. został szefem kompanii (największej liczebnie) IV Batalionu Straży Ludowej z siedzibą w Kłecku. Kilka lat później, w 1925 r., F. Saskowski został wybrany komendantem Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Mieleszynie i fundatorem sztandaru Towarzystwa, który do dzisiaj znajduje się w Urzędzie Gminy w Mieleszynie.
Doskonale prowadzone gospodarstwo, szacunek pracowników i patriotyczna postawa Franciszka Saskowskiego zaowocowały tym, że w 1935 r. został wybrany pierwszym w historii wójtem gminy Mieleszyn (ówczesne granice gminy były zbliżone do współczesnych granic, bez Łopienna) i funkcję tę sprawował do wybuchu II wojny światowej. W tym samym 1935 r. został również wybrany do Rady Powiatu w Gnieźnie oraz był delegatem do Zgromadzenia Okręgowego, obejmującego powiaty: gnieźnieński, średzki, wrzesiński i wągrowiecki, które ustalało listę kandydatów do Sejmu. Działania na polu rolniczym, samorządowym czy patriotycznym, nie były jedynymi dokonaniami F. Saskowskiego.
Jego największym dziełem, można rzec „pomnikiem” jego życia, było ufundowanie za własne pieniądze kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie, wraz z plebanią i budynkiem gospodarczym, którego konsekracja odbyła się 21 czerwca 1936 r. (budowa kościoła rozpoczęła się w 1933 r.). Rok później dokonał tez przebudowy pałacu w Popowie Ignacewie. F. Saskowski zmarł 22 lipca 1940 r. w Popowie Ignacewie i tam został pochowany.
Więcej o działalności Franciszka Saskowskiego w książce „Złoto Dziedzica”:
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!