ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Wieża ciśnień – perła architektury Janowca Wielkopolskiego!

Biznes - InwestycjeAktualności27 kwietnia 2022, 17:30   red. Karol Soberski2999 odsłon0 Komentarzy
Wieża ciśnień – perła architektury Janowca Wielkopolskiego!
 fot. Karol Soberski

Prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami mieszkańcy Janowca Wielkopolskiego w powiecie żnińskim będą mogli korzystać z atrakcji, które będą zlokalizowane w odnowionej i zmodernizowanej kolejowej wieży ciśnień zbudowanej w 1887 roku.

Prace budowlane przy zmianie oblicza tego pięknego i mającego ponad 100 lat budynku trwały od ubiegłego roku. - Zadanie pod nazwą „Rozbudowa, przebudowa, modernizacja wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, wraz z zagospodarowaniem terenu” złożona została w ramach Działania 6.2 Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020 – mówi Michał Werkowski, zastępca burmistrza Janowca Wielkopolskiego z którym mieliśmy przyjemność zwiedzić zarówno wnętrza pięknie przebudowanej wieży, jak i jej otoczenie.

Łączna wartość zadania to 1.960.903,29 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 82,28 proc. kosztów kwalifikowanych w kwocie 1.188.311,97 zł. Tym samym Janowiec Wielkopolski zyskał prawdziwą perłę architektury!

Co będzie się mieściło w tym budynku? Jak wyjaśnia M. Werkowski, kolejowa wieża ciśnień będzie filią Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu Wielkopolskim. Takie też były pierwotne założenia włodarzy miasta, którzy po rewitalizacji wieży ciśnień chcą, by obiekt był przeznaczony na potrzeby działań kulturalnych. 

Jak wygląda obiekt po modernizacji? W wieży ciśnień znajduje się duża sala widowiskowa na około 150 miejsc (w części dobudowanej do wieży). Ponadto w samej wieży są trzy poziomy i na każdym z nich jest sala do wykorzystania np. do wernisaży, czy zajęć w grupach.

Oprócz tego w wieży jest winda, zaplecze kuchenne, magazyn oraz sanitariaty, w tym jeden dla osób niepełnosprawnych. Atutem wieży ciśnień jest również taras o wielkości około 70 metrów kwadratowych gdzie mogą odbywać się np. koncerty. Ale taras to także przepiękny widok na panoramę Janowca Wielkopolskiego, m.in.  na znajdujący się przy rynku kościół św. Mikołaja, ale też na tereny kolejowe.

Warto też podkreślić, że zdobienia widoczne na wieży ciśnień nie są przypadkowe. Jest to bowiem odwzorowany haft pałucki!

Wszystko wskazuje na to, że kolejowa wieża ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, która w tym roku obchodzi 135-lecie istnienia, stanie się wizytówką miasta i areną wielu ciekawych projektów kulturalno-historyczno-rozrywkowych.

Natomiast już dzisiaj jest jednym z najpiękniej zmodernizowanych obiektów historycznych na Pojezierzu Gnieźnieńskim! Brawo dla burmistrza Janowca Wielkopolskiego i jego zastępcy! Brawo za odwagę i pomysł!

Poniżej prezentujemy także galerię, jak wieża ciśnień wyglądała przed rewitalizacją


Fot. K. SoberskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 292

 • 210
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 26
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 53
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3