ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Weekend na Szlaku Piastowskim”

Informacje lokalneAktualności21 czerwca 2022, 9:00   red. Karol Soberski1265 odsłon
„Weekend na Szlaku Piastowskim”
 fot. Karol Soberski

Już w piątek, 24 czerwca startuje tegoroczna, szósta już odsłona „Weekendu na Szlaku Piastowskim” – dorocznego święta Szlaku, podczas którego obiekty związane z historyczną dynastią Piastów otworzą swoje drzwi, by zaprosić turystów do wspólnej zabawy. „Weekend na Szlaku Piastowskim”, który potrwa do 26 czerwca, to szereg wydarzeń w które włączyły się instytucje kultury, atrakcje i miejsca przygotowując na pierwszy weekend wakacji specjalne wydarzenia.

– Od piątku (24 czerwca) do niedzieli (26 czerwca), czekają w Wielkopolsce i na Kujawach, pikniki piastowskie z warsztatami i pokazami dla całych rodzin, fabularyzowane zwiedzanie, pogadanki wraz z zabawami dla małych i dużych Słowian. Dla spragnionych rywalizacji przygotowano Piastowskie Igry, a fanom aktywności fizycznej dedykowane są spacery z przewodnikiem i rowerowe rajdy (Wągrowiec, Kalisz, Brześć Kujawski) – mówi Lidia Łączny z Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” na konferencji zapowiadającej Weekend.

W tegoroczną akcję włączyły się obiekty Szlaku, instytucje kultury, atrakcje i miejsca, które przygotowały na pierwszy weekend wakacji specjalne wydarzenia. I tak m.in. w Trzemesznie poznamy sekrety Bazyliki, Brama Poznania zaprosi na bezpłatne spacery i zwiedzanie ekspozycji (w tym „12 gniewnych Piastów”), Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zaprosi w ramach wspólnego świętowania imienin patronów Poznania do odkrywania tajemnic Ostrowa Tumskiego, a Baszta Dorotka w Kaliszu będzie przyglądała się zorganizowanemu na dużą skalę piastowskiemu piknikowi u swych bram. Ale to nie koniec atrakcji, bo tych wciąż przybywa!

– Program „Weekendu na Szlaku Piastowskim” jest bardzo bogaty, ale ja bym chciał zachęcić do przybycia w niedzielę, tutaj do Centrum Kultury „Scena to dziwna”. Będzie się tutaj działa dużo atrakcyjnych wydarzeń, warsztaty, zwiedzanie miasta Gniezna i koncert – mówi Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński.

Program tegorocznego „Weekendu na Szlaku Piastowskim” jest bardzo pojemny. Znajdują się w nim również propozycje muzyczne (koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Macieja Braciszewskiego, muzyka i kompozytora z Gniezna obrazujący piastowską historię) czy wystawy. Będzie też coś dla fanów rowerowych wyzwań, a także tych, którzy lubią spacery z przewodnikiem (m.in. Inowrocław - „Miasto Piastów i soli”, spacer dróżkami Kalwarii Pakoskiej) oraz podążanie zagadkami z questów - Rezerwat Archeologiczny Gród Wczesnopiastowski w Gieczu szykuje specjalną niespodziankę dla odkrywców historii.

– Cieszę się przede wszystkim z tego względu, że święto Szlaku Piastowskiego wraca w normalnych warunkach do życia. Przez dwa lata próbowaliśmy organizować to święto w różny sposób, hybrydowo, ale oczywiście to nie jest to samo, co prawdziwe święto najstarszego szlaku kulturowego w Polsce – mówi Tomasz Wiktor, dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i prezes Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej. – Kilkanaście lat temu samorządy powiatowy i wojewódzki zdecydowały się bardzo silnie akcentować, że to tutaj Polska się zaczęła, że to tutaj jest Szlak Piastowski. W związku z tym podjęliśmy pewne działania, w ramach których Starostwo Powiatowe w Gnieźnie jest liderem tego szlaku – dodaje.

Inauguracją tego pierwszego wakacyjnego weekendu będzie Noc Kupały nad Jeziorem Lednickim, organizowana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Romantyczne wianki, świetnie dobrana oprawa muzyczna oraz niezapomniany klimat święta wody, ognia i miłości to uhonorowanie nocy świętojańskiej na Szlaku Piastowskim. – To już jest 52. Noc Kupały, dla nas prawdziwe święto i impreza dla nas naprawdę wyjątkowa. Będzie dużo muzyki, będą warsztaty plecenia wianków, ale będzie też konkurs na najbardziej oryginalne przebranie. W programie mamy też pogadanki o ziołach i magii, zmierzymy się więc troszeczkę z wymiarem i ziemskim, i metafizycznym, jak to kiedyś wyglądało. Oprócz tego będą stoiska na których pojawi coś do picia, co zjedzenia, ale będą też stoiska z biżuterią czy z książkami. Całość zakończymy tradycyjnym obrzędem w tym roku  wykonanym przez Zespół Pieśni i Tańca „Poligrodzianie” – mówi Mariola Olejniczak z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. – Mam nadzieję, że to będzie wyjątkowy wieczór – dodaje.

Cały wachlarz możliwości zgłębiania piastowskiej historii w towarzystwie beztroskiej rozrywki jest dostępny i na bieżąco aktualizowany na stronie www.weekend.szlakpiastowski.pl. Dzięki użytecznym filtrom można łatwo sprawdzić wydarzenia z danej kategorii, czy odbywające się konkretnego dnia lub w wybranej lokalizacji. Na chwilę obecną można wybierać spośród blisko 70 propozycji. A wszystko to, by móc bawić się z Piastami i czerpać inspirację do dalszych turystycznych wojaży po Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 233

  • 177
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 6
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 18
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 32
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3