ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Wędrówki z historią”: od „Wielkopolskiego Westerplatte” do kaplicy słynnego J. B. Lange

Wędrówki z historiąAktualności12 lipca 2021, 11:30   red. Arkadiusz Gaca1368 odsłon
„Wędrówki z historią”: od „Wielkopolskiego Westerplatte” do kaplicy słynnego J. B. Lange
Uczestnicy „Wędrówki z historią” przed kaplicą w Rybnie Wielkim. Pierwszy z lewej Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, pierwszy z prawej, Karol Soberski - fot. Arkadiusz Gaca

Wakacje, urlopy i dalekie wyjazdy, nie zniechęciły miłośników historii i atrakcji naszych „małych Ojczyzn”, do udziału w kolejnej tegorocznej „Wędrówce z historią”, które od 2012 r. organizuje Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii.  „Wielkopolskie Westerplatte”, „Kuś”, „Kipa – wyspa skarbów”, dwór i park w Łagiewnikach Kościelnych, Izba Pamięci i Tradycji, pełna tajemnic XVIII-wieczna drewniana świątynia i kaplica rodzinna słynnego gnieźnieńskiego wydawcy Jana Bernarda Lange – tymi śladami powędrowali w minioną sobotę.

Czy wędrowaliście kiedyś śladami czarów, żywiołów i skarbów? Czy byliście kiedykolwiek w miejscu w którym straszy? Czy mieliście możliwość zajrzeć na wyspę skarbów? Odpowiedzi na te pytania usłyszeli uczestnicy sobotniej, 10 lipca, wyprawy organizowanej przez Karola Soberskiego w ramach „Wędrówek z historią”.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce – którego druga edycja odbędzie się w lipcu w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

„Wędrówka z historią” rozpoczęła się w Kłecku, gdzie K. Soberski zapoznał uczestników z historia miasta, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z września 1939 roku. Te dramatyczne wojenne historie spowodowały, że dzisiaj Kłecko nazywane jest

.

Następni wszyscy udali się do miejsca zwanego „Kuś” niedaleko Goprzuchowa w gminie Kłecko, gdzie w dniu 30 września 1761 roku spalono kobiety oskarżone o czary.

Kolejnym punktem były Łagiewnik Kościelnych, gdzie uczestnicy zwiedzili

dwór i park podworski w którym znajduje się Ścieżka Edukacyjne „Dendrologia”.

Na koniec wszyscy zawitali do miejscowej Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa, gdzie dyrektor Andrzej Szprywa oprowadził po Izbie Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo.

Ostatnim punktem w Łagiewnikach Kościelnych był drewniany kościół pw. Bożego Ciała, który zbudowano w 1741 roku. O historii kościoła opowiedział K. Soberski i ks. Jacek Wichłacz, będący od kilku dni nowym proboszczem tejże parafii.

Po Łagiewnikach Kościelnych nadszedł czas na ostatni punkt sobotniego zwiedzania, czyli

w Rybnie Wielkim. Piękna kaplica grobowa z około 1880 r. została w ostatnich miesiącach generalnie odnowiona, o czym osobiście opowiedział nam Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, który przyjechał do Rybna, by otworzyć kaplicę i omówić jej rewitalizację. Wcześniej jej historię przedstawił K. Soberski.

W sobotniej, trwającej blisko 5 godzin, „Wędrówce z historią” wzięli udział miłośnicy historii i turystyki, m.in. z Inowrocławia, Żnina, Gniezna, Kłecka czy Żydowa. A już niedługo, bo 21 sierpnia, kolejna „Wędrówka z historią”!


Fot. A. GacaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 337

 • 175
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 26
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 136
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3