ReklamaA1 - baner

Wakacyjne barwy polskiego kryminału

AktualnościKsiążki11 lipca 2020, 20:30   red. Karol Soberski/Jerzy Andrzejewski1367 odsłon4 Komentarzy
Wakacyjne barwy polskiego kryminału
Od lewej: Alek Rogoziński, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej i prowadząca spotkanie Agnieszka Ziebarth - fot. Jerzy Andrzejewski

Dzisiaj w Latarni na Wenei, mieszkańcy Gniezna, jak i turyści przebywający w tym mieście, szczególnie ci kochający książki kryminalne, spotkali się z trzema mistrzami tego gatunku. Do Pierwszej Stolicy Przyjechali: Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki i Alek Rogoziński. Podczas dyskusji pod hasłem „Wszystkie barwy polskiego kryminału” autorzy zdradzili kulisy warsztatu pisarskiego oraz podzielili się historiami z życia i literatury. Spotkanie poprowadziła Agnieszka Ziebarth, bibliotekarka, a jednocześnie dziennikarka naszego portalu.

Dzisiejszej spotkanie to początek lata z czytelnikami organizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Ośla Ławka, które prowadzi niezależne centrum kultury Latarnia na Wenei na terenie należącym do PWiK w Gnieźnie przy jeziorze Jelonek – potocznie zwanym Wenecją.

Spotkanie, profesjonalnie poprowadzone przez Agnieszkę Ziebarth, bibliotekarkę, a jednocześnie dziennikarka naszego portalu Pojezierze24.pl trwało blisko 2 godziny. Na panel z mistrzami kryminałów Ryszardem Ćwirlejem, Robertem Małeckim i Alkiem Rogozińskim przyszło ponad 40 osób z Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego, jak i turystów wypoczywających na Pojezierzu Gnieźnieńskim. W trakcie spotkanie można było zadawać pytania, a także nabyć książki czy zdobyć autografy i dedykacje pisarzy.

Z czytelnikami spotkali się:

Ryszard Ćwirlej

- dziennikarz, wykładowca i przede wszystkim pisarz – autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Stworzył dotąd dwa bestselerowe cykle kryminalne o poznańskich policjantach: cykl PRL-owski „milicyjny” i cykl przedwojenny „policyjny” z komisarzem Fischerem. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, między innymi Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2018 za powieść „Tylko umarli wiedzą”. A w czerwcu b.r. „Ostra jazda” została ogłoszona najlepszą polską powieścią kryminalną 2019 roku. Tak uznało konkursowe jury Warszawskiego Festiwalu Kryminału. „Złoty pocisk" dołączył do trzech Wielkich kalibrów i dwóch statuetek „Kryminalnej Piły", które autor ma już na swym koncie.

Robert Małecki

- politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisaniai - co najważniejsze - autor bestselerowych powieści kryminalnych. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody „Kryminalnej Piły” oraz zdobywcą „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński dziennik „Nowości”. Jest autorem znakomicie przyjętej trylogii o dziennikarzu Marku Benerze oraz najnowszej serii z komisarzem Bernardem Grossem, którą na dobre podbił serca wielbicieli Kryminałów.

Wywiad z R. Małeckim, przeprowadzony przez A. Ziebarth można przeczytać poniżej tego artykułu.

Alek Rogoziński

- z zawodu dziennikarz, z pasji kryminalista. Nazywany królem kryminałów komediowych. Przez lata związany z mediami. Karierę zaczynał w połowie lat 90. w kultowej już dzisiaj Rozgłośni Harcerskiej, potem pracował m.in. w Radiu Plus i warszawskim Radiu Kolor. Od 2007 roku jego macierzystą bazą jest magazyn „Party”. Zadebiutował w marcu 2015 roku kryminałem „Ukochany z piekła rodem”, zdobywając nim pierwsze miejsce na liście bestsellerów kryminalnych Empiku. Dwie jego powieści: „Jak Cię zabić, kochanie?” i „Do trzech razy śmierć”, zostały nominowane w prestiżowym plebiscycie „Książka Roku” portalu Lubimy Czytać. Za książkę „Lustereczko, powiedz przecie” nagrodzony pierwszą nagrodą w plebiscycie „Zbrodnia z przymrużeniem oka”. Ponownie zdobył tę nagrodę rok później za powieść „Zbrodnia w wielkim mieście”.

Więcej o wydarzeniach organizowanych tego lata w Latarni na Wenei w Kompasie Impreza naszego portalu.


Fot. Jerzy Andrzejewski

Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3 - baner