Dzisiaj zrobiono kolejny wielki krok w kierunku uruchomienia Muzeum Tajemnic w Mielnie w gminie Mieleszyn. Muzeum będzie częścią Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gminy Mieleszyn, które będzie się znajdować w budynku po dawnym przedszkolu w Mielnie. Dzisiaj budynek wizytowali radni gminy Mieleszyn na czele z wójtem Arturem Hańczakiem oraz członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na czele z prezesem Karolem Soberskim, pomysłodawcą całego przedsięwzięcia! Fundacja ma prowadzić wspomniane Centrum. Dzisiejsze spotkanie było kolejnym w ostatnich miesiącach.
Głównym celem Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gminy Mieleszyn w Mielnie będzie promocja gminy Mieleszyn poprzez kulturę, edukację, turystykę i historię. Celem działalności Centrum będzie też upowszechnianie, interpretowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego gminy Mieleszyn. Centrum będzie instytucją o wiodącym charakterze wystawienniczo-kulturalnym, edukacyjnym i turystycznym, która dla osiągnięcia założonych celów prowadzi działalność właściwą różnym formom prowadzenia działalności kulturalnej. Centrum będzie jedyną taką instytucją działającą na terenie powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolsce.
Dlaczego Mielno? - Mielno to jedna z największych miejscowości w gminie Mieleszyn, która obecnie – oprócz sali wiejskiej i remizy strażackiej – nie posiada żadnej instytucji edukacyjno-kulturalno-oświatowej, typu szkoła, czy przedszkole. Umiejscowienie w Mielnie Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gminy Mieleszyn będzie docenieniem walorów turystyczno-historycznych miejscowości i jej mieszkańców - wyjaśnia Karol Soberski, pomysłodawca projektu. - Ponadto Mielno jest swoistą „bramą wjazdową” do gminy Mieleszyn, biorąc pod uwagę fakt przebiegającej drogi ekspresowej S5 prowadzącej z Trójmiasta przez Poznań do Wrocławia. Takie usytuowanie Mielna sprawia, że w perspektywie miejscowość ta może stać się miejscem do którego chętnie będą zaglądać turyści. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje Mielna i okolic, atrakcje wymagające promocji, ale będące unikatami na skalę nie tylko Wielkopolski, ale i Polski - dodaje.
W Mielnie rośnie najstarszy dąb w Polsce, Mielno posiada jedną z nielicznych w Wielkopolsce kaplic – rotund, w Mielnie doszło do jednej z nielicznych brawurowych ucieczek sprzed plutonu egzekucyjnego we wrześniu 1939 r.; na terenie Mielna znajduje się wyjątkowy pałac, jak i unikatowa w skali regionu gorzelnia, niedaleko Mielna znajdują się „doły śmierci” mówiące o największej niemieckiej zbrodni II wojny światowej w Wielkopolsce. Takich wyjątkowych pod względem historycznym, turystycznym i przyrodniczym miejsc, którą przyciągają turystów, jest w okolicy znacznie więcej.
Budynek po przedszkolu w Mielnie idealnie nadaje się na Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gminy Mieleszyn, ponieważ jego lokalizacja, ilość pomieszczeń i przylegający teren są stworzone do utworzenia w nim takiej instytucji.
Z tego też względu już od wielu miesięcy były prowadzone rozmowy na lini Fundacja Historyczna - władze gminy Mieleszyn, które miały na celu uzgodnienie najważniejszych kwestii związanych z budynkiem i ewentualną działalnością w tym miejscu Centrum.
Centrum Dziedzictwa Kulturowego Gminy Mieleszyn z siedzibą w Mielnie będzie oparte na czterech filarach: kultura, turystyka, historia i siedziba Fundacji.
- Przez cały rok w salach Centrum, jak i na Zielonym Zapleczu, będą organizowane wystawy, koncerty, spotkania literackie, wieczory autorskie, warsztaty, szkolenia oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży Oprócz tego będziemy prowadzić prelekcje, dni tematyczne, wyprawy turystyczne oraz wycieczki krajoznawcze - wyjaśnia K. Soberski. - Centrum będzie miejscem realizacji różnorodnych zadań skierowanych bezpośrednio do mieszkańców Mielna i gminy Mieleszyn. Instytucja będzie nakierowana na organizację czasu wolnego dla rodzin i atrakcyjną edukację historyczną oraz integrację społeczności gminy. Centrum będzie się wyróżniać kameralną atmosferą, realizowaniem bogatego programu imprez, spotkań, a także otwartością i dostępnością wobec lokalnej społeczności poprzez stały kontakt i odpowiadanie na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców - dodaje.
Dzisiaj budynek w Mielnie wizytowali radni gminy Mieleszyn na czele z wójtem Arturem Hańczakiem oraz członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na czele z prezesem Karolem Soberskim, pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. Dzisiejsze spotkanie było kolejnym w ostatnich miesiącach.
O dalszych krokach związanych z powołaniem Centrum poinformujemy wkrótce.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!