Każdy z nas słyszał słowo „bunkier” i w miarę kojarzy co to jest: beton i stal uformowana w kształt niedużego budynku służącego w czasie wojny do obrony. Jednak pojęcie „bunkier” jest pojęciem mylnym, ale potocznie bardzo często używanym w poszukiwawczym słowniku. Poprawną formą nazywania tego typu fortyfikacji jest schron bojowy, czyli dzieło obronne o niewielkich wymiarach, wyposażonych we własne środki prowadzenia ognia, obserwacji, wentylacji i kanalizacji. Natomiast „bunkier” według literatury fortyfikacyjnej to techniczne określenie zbiornika na paliwo sypkie lub występujące w kawałkach (np. węgiel).
Ziemia wielkopolska a w tym Pojezierze Gnieźnieńskie nie jest miejscem gdzie występują tego typu fortyfikacje w dużej ilości. Jest kilka miejsc gdzie możemy natrafić na nie, głównie to Poznań, Gołańcz, przedmoście Kalisza i Konina czy Żnin z Mogilnem.
Wągrowiec miasto nad jeziorem Durowskim w swojej historii budowlanej także ma takie miejsce. Schron pochodzenia polskiego wybudowany został w 1939 roku przy dzisiejszej ulicy Rogozińskiej. Należy on do pozycji Wągrowiec - Gołańcz.
Jest to schron typu „A” czyli nieduża konstrukcja betonowa, której załogę stanowiło od 2 do 3 żołnierzy. Wyposażonych w 1 ręczny karabin maszynowy a których zadaniem było zabezpieczenie danego odcinka obrony przed wrogiem.
A czym jest ten schron typu „A” ? Zapytacie. Oto kilka parametrów tego typu budowli:
Patrząc na dzisiejszy stan schronu widać, że jego zadaniem była ochrona drogi od Rogoźna i przeprawy mostowej. Wejście do schronu jest zasypane natomiast do środka można zajrzeć przez otwór strzelniczy co w jakimś stopniu umożliwi nam wyobrażenie tego co widział żołnierz wrześniowy.
Na terenie Wągrowca znajdowały się dwa schrony, niestety historia tego drugiego nie była zbyt łaskawa i został zniszczony. Gdzie dzisiaj może się znajdować pozostałości po nim jest trudne do dokładnego określenia.
Fot. Sz. Raith
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!