ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Uśpione wągrowieckie schrony

HistoriaAtrakcje turystyczne12 marca 2022, 13:30   red. Szymon Raith2965 odsłon0 Komentarzy
Uśpione wągrowieckie schrony
 fot. Szymon Raith

Każdy z nas słyszał słowo „bunkier” i w miarę kojarzy co to jest: beton i stal uformowana w kształt niedużego budynku służącego w czasie wojny do obrony. Jednak pojęcie „bunkier” jest pojęciem mylnym, ale potocznie bardzo często używanym w poszukiwawczym słowniku.  Poprawną formą nazywania tego typu fortyfikacji jest schron bojowy, czyli dzieło obronne o niewielkich wymiarach, wyposażonych we własne środki prowadzenia ognia, obserwacji, wentylacji i kanalizacji. Natomiast „bunkier” według literatury fortyfikacyjnej to techniczne określenie zbiornika na paliwo sypkie lub występujące w kawałkach (np. węgiel).

Ziemia wielkopolska a w tym Pojezierze Gnieźnieńskie nie jest miejscem gdzie występują tego typu fortyfikacje w dużej ilości. Jest kilka miejsc gdzie możemy natrafić na nie, głównie to Poznań, Gołańcz, przedmoście Kalisza i Konina czy Żnin z Mogilnem.

Wągrowiec miasto nad jeziorem Durowskim w swojej historii budowlanej także ma takie miejsce. Schron pochodzenia polskiego wybudowany został w 1939 roku przy dzisiejszej ulicy Rogozińskiej. Należy on do pozycji Wągrowiec - Gołańcz.

Jest to schron typu „A” czyli nieduża konstrukcja betonowa, której załogę stanowiło od 2 do 3 żołnierzy. Wyposażonych w 1 ręczny karabin maszynowy a których zadaniem było zabezpieczenie danego odcinka obrony przed wrogiem.

A czym jest ten schron typu „A” ? Zapytacie. Oto kilka parametrów tego typu budowli:

  • grubość stropu to 80 cm
  • grubość ściany czołowej narażonej na ostrzał to 90 cm
  • grubość ściany bocznej nienarażonej na ostrzał to 50 cm

Patrząc na dzisiejszy stan schronu widać, że jego zadaniem była ochrona drogi od Rogoźna i przeprawy mostowej. Wejście do schronu jest zasypane natomiast do środka można zajrzeć przez otwór strzelniczy co w jakimś stopniu umożliwi nam wyobrażenie tego co widział żołnierz wrześniowy.

Historia drugiego schronu

Na terenie Wągrowca znajdowały się dwa schrony, niestety historia tego drugiego nie była zbyt łaskawa i został zniszczony. Gdzie dzisiaj może się znajdować pozostałości po nim jest trudne do dokładnego określenia.


Fot. Sz. Raith



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 79

  • 63
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 11
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 1
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3