W tym roku mija 120. rocznica pamiętnego strajku we Wrześni. To właśnie wtedy uczniowie najstarszej szkoły wyrazili sprzeciw wobec nauki religii w języku niemieckim.
Jedną z uczestniczek strajku była Tekla Dembińska. Została ona pochowana 19 stycznia 1978 r. na cmentarzu Saint Adalbert Cemetery w Milwaukee w stanie Wisconsin w USA. W miniony weekend przedstawiciel władz amerykańskich Ken Skowroński wspólnie z urzędnikami polskiego konsulatu w Chicago złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie bohaterki pamiętnego strajku sprzed 120 lat. Warto też wspomnieć, że grób Tekli Dembińskiej został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski, którą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej.
Uczestniczka strajku dzieci wrzesińskich urodziła się 12 września 1888 r. we Wrześni. Dzieciństwo spędziła mieszkając z rodziną m.in. w istniejącym do dzisiaj budynku na narożniku obecnych ul. Staszica i Fabrycznej we Wrześni. W jej domu odbywały się liczne potajemne spotkania młodzieży, uczącej się języka polskiego i historii Polski pod opieką jej ojca – Andrzeja.
W 1901 r. Tekla była uczennicą ostatniej klasy katolickiej szkoły ludowej we Wrześni. 20 maja wraz z innymi dziećmi, protestującymi przeciwko nauce katechizmu po niemiecku, została ukarana chłostą. Jej siostra, Helena, po latach wspominała, że Tekla kilkukrotnie wracała do domu z rękoma pobitymi do krwi, mdlejąc pewnego razu na schodach domu. 6 maja 1901 r. ojciec Tekli wspólnie z innymi rodzicami, wysłał do kierownika szkoły protest przeciw zatrzymywaniu ich dzieci codziennie na dwugodzinnym areszcie za nie odpowiadanie na lekcjach religii w języku niemieckim.
Tekla Dembińska znalazła się wśród uczniów, którym na Wielkanoc 1902 r. przedłużono za karę obowiązek szkolny. Jesienią z zatrzymanych zostały już tylko dwie uczennice: Tekla i Bronisława Śmidowicz. Dodajmy też, że jej imię i nazwisko, obok m.in. Bronisławy Śmidowicz, znajduje się na odręcznej, niemieckojęzycznej liście z 1902 roku dzieci klasy IB uczących się i nie uczących religii w języku niemieckim, przechowywanej obecnie we wrzesińskim muzeum regionalnym.
Źródło: FB/Tekla Dembińska z d. Tomaszewska - uczestniczka Strajku Dzieci Wrzesińskich; Polish Consulate in Chicago
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!