ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Unikatowy album z II wojny światowej! Wyjątkowe fotografie Gniezna i okolic!

Informacje lokalneHistoriaKsiążki26 marca 2024, 12:30   red. Karol Soberski1592 odsłon
Unikatowy album z II wojny światowej! Wyjątkowe fotografie Gniezna i okolic!
Gniezno - fotografia wykonana 15 marca 1940 roku -  fot. z albumu/archiwum K. Soberskiego

Kolejne niezwykłe zdjęcia trafiły w moje ręce! Dzisiaj kurier dostarczył mi album ze zdjęciami wykonanymi przez niemieckiego oficera, który służył od 1940 w Gnieźnie, ale uczestniczył też w różnego rodzaju ćwiczeniach i akcjach w miejscowościach wokół Gniezna, w tym we wsi Głębokie w gminie Kiszkowo! Zdjęcie te znajdą się m.in. w mojej kolejnej książce „Głębokie. Tropami tajemnic”.

Jak już moi Czytelnicy wiedzą, od wielu lat kolekcjonuje archiwalne fotografie z końca XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku. Większość z tych zdjęć można potem oglądać w moich książkach. Dlatego gdy tylko dostaję sygnał, że gdzieś pojawiły się ciekawe archiwalne zdjęcia związane z naszym regionem, to staram się je pozyskać. I tak było w tym przypadku.

Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. Losy tych fotografii są różne: część jest wyrzucona na śmietnik, część spalona, a jeszcze inna część trafia na dno szuflady w archiwum lub muzeum. Ale często zdarza się, że ktoś, kto uznaje, że te zdjęcia nie są mu potrzebne, kontaktuje się ze mną, by mi je przekazać.

I właśnie dzisiaj kurier dostarczył mi kolejną porcję takich unikatowych fotografii. Jest to album w którym znajduje się 41 fotografii z okresu II wojny światowej, wykonanych przez niemieckiego oficera, który służył w Gnieźnie.

Co zawiera album?

Album zawiera zdjęcia niemieckich żołnierzy stacjonujących – w różnych latach II wojny światowej, począwszy od 1940 roku – w dawnych koszarach 69 Pułku Piechoty przy dzisiejszej ul. Sobieskiego. Są to zdjęcia wykonane zarówno na terenie koszar, jak i wewnątrz budynków koszarowych.

Ale są również zdjęcia Rynku, kilku budynków w mieście (w tym jednego spalonego), a także fotografie katedry, w tym także jej wnętrz.

Najwięcej zdjęć związanych jest z ćwiczeniami niemieckich żołnierzy w okolicach Gniezna, w tym m.in. na polowym lotnisku w Głębokiem w gminie Kiszkowo. Zdjęcie te znajdą się m.in. w mojej kolejnej książce „Głębokie. Tropami tajemnic”.

Szczególne podziękowania!

W tym miejscu chciałbym szczególnie podziękować prywatnemu sponsorowi (na razie prosił o zachowanie anonimowości – jego dane ukażą się w książce), który wyłożył środki finansowe na zakup tego unikatowego albumu, który trafił do Gniezna z Niemiec! Tym samym ocalił od zapomnienia kawałek historii naszego miasta i powiatu, historii dramatycznej, bo okupacyjnej, ale to jest też nasza historia!

Tym bardziej dziękuję, że zdjęć z okresu II wojny światowej związanych z Gnieznem i okolicznymi miejscowościami, jest niewiele i każda fotografia z tego okresu jest na wagę złota!

Prywatnemu sponsorowi, który wyłożył środki na zakup tego albumu, należą się te szczególne podziękowania, ponieważ pierwotnie zwróciłem się z prośbą o wsparcie do instytucji publicznych działających w Gnieźnie ale one nie były zainteresowane wsparciem zakupu tego unikatowego albumu.

Apel do Czytelników!

Jestem przekonany, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele zdjęć czy dokumentów związanych z historią Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego, czy – szczególnie mnie interesujące – fotografie związane z majątkami ziemskimi w Wielkopolsce, na Kujawach i Pałukach! Proszę o kontakt! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!

Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Popowie Podleśnym, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Reczu, Sulinie, Rybieńcu, Kołdrąbiu, Grochowiskach Szlacheckich, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.

Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.

Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: karol@soberski.pl lub telefoniczny: 515-980-504.


Fot. z albumu/archiwum K. SoberskiegoJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 303

 • 198
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 27
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 78
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3