ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

TVP Historia i program „Było… nie minęło” ponownie w powiecie gnieźnieńskim!

Z życia FundacjiHistoriaAktualności21 marca 2025, 10:00   red. Arkadiusz Gaca2380 odsłon
TVP Historia i program „Było… nie minęło” ponownie w powiecie gnieźnieńskim!
Od lewej: Karol Soberski, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, red. Adam Sikorski, autor programu „Było, nie minęło” i Dariusz Szymanowski, prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939”. Zdjęcie z 2023 roku -  fot. Marcin Sochoń

Przed nami prawdziwe historycznej sensacje! Już w najbliższych dniach do powiatu gnieźnieńskiego przyjedzie ekipa kultowego programu TVP Historia „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” red. Adama Sikorskiego. Tym razem - na zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - poruszone zostaną być może nawet trzy tematy!

Program TVP Historia „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” red. Adama Sikorskiego, już dwukrotnie gościł w powiecie gnieźnieńskim. Za każdym razem na zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. W obu przypadkach nagrywane były programy o niemieckiej zbrodni na pacjentach szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Pierwszy program nagrywany był w czasie pandemii, w marcu 2021 roku

Po raz drugi ekipa red. A. Sikorskiego zjawiła się jesienią 2023 roku

Trzy tematy

Tym razem najpopularniejszy program dla miłośników historii „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” redaktora Adama Sikorskiego, emitowany na antenie TVP Historia, przybędzie do dwóch gmina powiatu gnieźnieńskiego by zrealizować aż trzy tematy. I podobnie, jak poprzednio, przyjadą na zaproszenie Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. I podobnie, jak podczas programu nagrywanego jesienią 2023 roku, ekipie telewizyjnej będzie towarzyszyć - oprócz członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - zaprzyjaźnione z Fundacją, Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Na razie nie będziemy ujawniać szczegółowej tematyki, która zostanie poruszona w programie, ani też lokalizacji w których będzie nagrywany.

Możemy jedynie zdradzić rąbek tajemnicy, że programy będą związane z badaniami nad historią regionu prowadzonymi od ponad 20 lat przez Karola Soberskiego (w dwóch przypadkach). Trzeci temat to historia z którą do K. Soberskiego zgłosił się pewien pasjonat lokalnych dziejów. Tematy dotyczą XIX wieku (m.in. Powstania Listopadowego) oraz XX wieku - okresu międzywojennego. 

„Było… nie minęło...”

Redaktor A. Sikorski to polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy. Jest autorem słów do wielu tekstów „Budki Suflera” z najwcześniejszego etapu działalności grupy (m.in. „Memu miastu na do widzenia”, „Sen o dolinie”).

Od 2004 r. prowadzi emitowany na antenie TVP Historia program o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Program kontynuuje cykl reportaży: „Ocalić… od zapomnienia”, emitowanych na antenie TVP 3 w latach 2002-2004. W ramach programu prowadzi poszukiwania mogił żołnierskich, wraków samolotów i innych śladów historycznych. Śledzi również losy tzw. „żołnierzy wyklętych”.

Autor tego najpopularniejszego telewizyjnego programu o odkrywaniu tajemnic historii jest mentorem dla wielu współczesnych poszukiwaczy czy szeroko pojętych eksploratorów i miłośników historii.

Od ponad roku A. Sikorski prowadzi również na YouTube Kanał Historyczny Adama Sikorskiego.

A. Sikorski jest także autorem książek „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” (Poznań 2012) i „Mapa tajemnice. Tom 2: Z dziennika wypraw” (2013). W obu tych pozycjach znajdziemy znacznie więcej informacji niż w programie.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 354

  • 287
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 13
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 53
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4