ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Trzaskowo – majątek kupiony dla nazwiska

HistoriaAtrakcje turystyczne15 sierpnia 2023, 15:30   red. Daniel Sypniewski2882 odsłon
Trzaskowo – majątek kupiony dla nazwiska
Dworek w Trzaskowie -  fot. Daniel Sypniewski

Otto von Treskow był berlińskim galanteryjnikiem, już jako bogacz założył bank, dzięki któremu wzbogacił się jeszcze bardziej. Za zasługi dla Prus Fryderyk Wilhelm II nadał mu tytuł szlachecki. Von Treskow zakupił wtedy olbrzymi majątek cysterski w Owińskach.

On i jego rodzina, w przeciwieństwie do wielu Niemców, nie sprzedawali, lecz kupowali majątki ziemskie po Polakach w Wielkopolsce. Aby stworzyć pozory rodowych praw do majątków swą świeżo nabytą posiadłość nazwali Treskowem. Dziś wieś nazywa się Trzaskowo i leży kilka km na wschód od Bolechowa w gminie Czerwonak. Trochę pomógł Von Treskowi przypadek ze względu na podobieństwo nazwy wsi do jego nazwiska, ponieważ dawniej wieś nazywała się Trostkowo.

Pierwszy raz wzmiankowana została w dokumencie króla Przemysła II w 1282 r., król nadał majątek cysterkom z Owińsk. W 1873 r. wieś trafiła ponownie w polskie ręce, bowiem kupił ją Zygmunt Szułdrzyński, działacz społeczny, doktor prawa. Jak podają źródła to właśnie on nakazał zbudowanie willi-dworku. Po śmierci Zygmunta dobra przejął jego syn Tadeusz, także, podobnie jak ojciec, prawnik, polityk i działacz społeczny. Rodzina Szułdrzyńskich nie mieszkała jednak w Trzaskowie, lecz w położonym kilka km bliżej pałacu w Bolechowie.

W 1926 lub 1929 r. Trzaskowo stało się własnością Józefa Krzyżańskiego znanego artysty malarza. I tu taka ciekawostka - Krzyżański debiutował 16 grudnia 1922 r. w warszawskiej „Zachęcie”. Podczas otwarcia dorocznego Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, gdzie wystawiał swoje dwie prace, doszło do zamachu na pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza, zastrzelonego przez Eligiusza Niewiadomskiego...

Po II wojnie światowej działał w dworku Kombinat Ogrodniczy z Owińsk. Na przełomie XX i XXI w. dwór strawił pożar, z którego pozostał tylko parter. Na szczęście obiekt obecnie jest odbudowany.

Sam dworek to parterowy budynek na rzucie zbliżonym do kwadratu z czterospadowym dachem, w którym znajdują się powiekowe okna. Pięcioosiowa fasada frontowa jest poprzedzona dwoma doryckimi kolumnami, które wspierają niewielki taras-balkon, do którego można się dostać z pokoju znajdującego się w wystawce w dachu. Do głównego wejścia prowadzą jednobiegowe schody. Dworek-willa położony jest w parku krajobrazowym z dwoma stawami, podziwiać tu można trzy dwustuletnie dęby.

Poniżej majątku znajduje się 20 ha Jezioro Trzaskowskie, a właściwie zbiornik zaporowy, obecnie dzierżawiony, działa tu łowisko specjalne z dużą ilością różnych gatunków ryb. Polecam Trzaskowo i okolice, ponieważ jest tu pięknie, krajobrazy zachwycają, a historia, aż „kipi”.


Fot. D. Sypniewski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 137

  • 55
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 58
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 24
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3