ReklamaA1ReklamaA1-2

Trądzik pospolity – problem również osób dorosłych

AktualnościArtykuł promocyjny20 czerwca 2021, 17:00   red. - art. promocyjny564 odsłon0 Komentarzy
Trądzik pospolity – problem również osób dorosłych
 fot. nadesłane

Niewiele jest na świecie osób, które w okresie dojrzewania nie zmagały się z niedoskonałościami skóry – trądzik pospolity to bardzo powszechny problem, który w większości przypadków manifestuje się właśnie w wieku nastoletnim. Wynika to bezpośrednio z nadaktywności hormonów, co jest stałym elementem dojrzewania. Co jednak istotne, dość często się zdarza, że również dorośli walczą z wypryskami. Z czego to wynika? Jak trądzik może się objawiać w przypadku osób dorosłych?

Trądzik wieku dorosłego – najważniejsze informacje

Trądzik pospolity może niestety być obecny u osób po 25. roku życia i starszych – i to nawet u tych, którzy w okresie pokwitania nie mieli za bardzo do czynienia z pryszczami. W zdecydowanej większości przypadków dotyka on kobiety, choć również mężczyźni mogą zauważyć u siebie liczne wypryski.

Chociaż przebieg tej choroby jest łudząco podobny do objawów, jakie są widoczne u nastolatków, to jednak trądzik pospolity u dorosłych nieco się różni od swojej młodzieńczej postaci:

 • zmiany skórne są zazwyczaj zlokalizowane w nieco innych miejscach. Zamiast nosa, czoła i policzków koncentrują się na dolnych partiach twarzy, a więc w okolicach ust, na brodzie, szyi i wzdłuż linii żuchwy;
 • trądzik pospolity w wieku dorosłym może być mniej nasilony, jednak warto zaznaczyć, że gojące się wypryski mogą pozostawić po sobie trwałe przebarwienia oraz blizny;
 • cera często bywa przesuszona mimo wzmożonego łojotoku.

Skąd się bierze trądzik u dorosłych?

Jak już wiemy, trądzik u nastolatków jest efektem zachwiania gospodarki hormonalnej, co jest naturalnie związane z wkroczeniem w okres dojrzewania. Nierzadko podobna przyczyna leży za pojawianiem się wyprysków u dorosłych. Jeśli niedoskonałości wciąż nawracają, może to być sygnał, że w naszym organizmie doszło do zaburzenia poziomu hormonów. Właśnie z tego względu największa liczba pryszczy pojawia się u kobiet w okolicach miesiączki oraz w trakcie ciąży.

Na hormony znacząco wpływa również stres. W trakcie sytuacji stresowych w naszym ciele wydzielany jest kortyzol, który stymuluje gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum, a to właśnie to środowisko jest wprost idealnym podłożem dla wyprysków. Duże znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Jeśli przykładowo nasi rodzice zmagali się w przeszłości z trądzikiem, jesteśmy obciążeni większym ryzykiem jego wystąpienia.

Oprócz tego trądzik pospolity może być uwarunkowany przez nasz tryb życia. Niezdrowa dieta (bogata w tłuszcze, cukry proste i wysoko przetworzone produkty), a do tego niewystarczająca ilość snu oraz nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mogą w znaczący sposób przyczynić się do powstawania kolejnych niedoskonałości. Warto też wspomnieć, że objawy trądziku pospolitego znacznie nasila nieodpowiednia pielęgnacja – np. brak regularnego oczyszczania twarzy bądź stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków.

Leczenie trądziku u dorosłych

Ponieważ trądzik jest chorobą przewlekłą, a u dorosłych może mieć szczególnie uporczywy przebieg, zazwyczaj konieczne jest leczenie przepisane przez zaufanego dermatologa. Zwykle opiera się ono na przyjmowaniu leków, a do tego zastosowaniu zdrowej diety oraz odpowiedniej pielęgnacji.

Trądzik różowaty – przypadłość wyłącznie u dorosłych

Omawiając trądzik wieku dorosłego, nie sposób nie wspomnieć o innej chorobie mającej podobną nazwę: trądzik różowaty. Wbrew pozorom nie ma on zbyt wiele wspólnego z trądzikiem pospolitym, a na dodatek wyróżnia się tym, że nastolatkowie na niego nie chorują. Rozwój schorzenia przypada między 40. a 60. rokiem życia, choć pierwsze symptomy mogą być widoczne już po trzydziestce.

Trądzik różowaty charakteryzuje się rumieniem w centralnej części twarzy, który początkowo ma formę okresową. Zaczerwienienie ujawnia się głównie w sytuacjach stresowych, po zjedzeniu ostrej potrawy lub po wysiłku fizycznym, a po kilku godzinach samoistnie znika. Z czasem jednak przyjmuje on postać utrwaloną, a do tego na twarzy mogą być widoczne grudki i krostki. Chory często ma uczucie ściągnięcia, pieczenia i swędzenia skóry. W ostrym przebiegu trądzik różowaty może skutkować zmianami przerostowymi, a nawet deformacją twarzy.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 91

 • 44
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3
ReklamaA2