ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Telewizyjny program „Ukryte Skarby” zawitał do Czerniejewa!

Z życia FundacjiAktualności10 czerwca 2021, 10:00   red. (kfs)2544 odsłon
Telewizyjny program „Ukryte Skarby” zawitał do Czerniejewa!
Karol Soberski i ekipa filmowa przed pałacem w Czerniejewie - fot. Aleksandra Soberska

„Ukryte Skarby” - program emitowany na antenie TVP przenosi widzów w te rejony Polski, gdzie wciąż można podziwiać cuda natury i unikatowe zabytki, pełne tajemnic i wyjątkowych historii. Twórcy zabierają widzów w podróże do miejsc niezwykłych, choć często zapomnianych, do zakątków, w których kształtowała się nasza państwowość i kultura. Tym razem program nagrywany był w Czerniejewie i okolicach. W roli głównej wystąpił Karol Soberski.

Red.  Elżbiety Ruman z Warszawy, autorka programu „Ukryte Skarby” tym razem zawitała do Czerniejewa. Tam, przez blisko 9 godzin, nagrywany był kolejny odcinek poświęcony skarbom, zagadkom i tajemnicom Czerniejewa, jak i okolic tego miasteczka. Program, oprócz red. E. Ruman, realizowali: Ireneusz Bukowski – operator kamery i Tomasz Alejski – dźwiękowiec.

3 godziny w pałacu

W pierwszej kolejności zdjęcia do programu nagrywane były – przez ponad 3 godziny – w pałacu wybudowanym przez gen. Jana Lipskiego w latach 1771 – 1774. W rolę główną, przewodnika prowadzącego widzów po skarbach i tajemnicach pałacu, wcielił się Karol Soberski. Nikogo nie powinno dziwić, że tyle czasu trwały zdjęcia w pałacu, ponieważ pałac jest największą atrakcją Czerniejewa i skrywa najwięcej skarbów oraz tajemnic.

Zdjęcia realizowane były zarówno na dziedzińcu głównym pałacu, w Grocie Pompejańskiej, w Sypialni Hrabiego, w tajnym przejściu, w Sypialni Hrabiny, Garderobie Hrabiego, Salonie Złotym, Sali Balowej, jak i w pałacowych podziemiach.

Karol Soberski - dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Od blisko 17 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Jako ekspert bywa często zapraszany do programów telewizyjnych i radiowych.

K. Soberski w programie „Ukryte Skarby” wystąpił już po raz drugi. Wcześniej, w marcu 2017 r., opowiadał o spaleniu 10 kobiet-zielarek w miejscu zwanym Kuś koło Gorzuchowa w gminie Kłecko.

Grobla, pomnik ks. Kopczyńskiego, szkoła

Z pałacu ekipa udała się do lasu oddalonego kilka kilometrów od Czerniejewa, gdzie znajduje się tajemnicza grobla. O jej ewentualnym pochodzeniu opowiedział Dawid Jung. On też – po powrocie do Czerniejewa – opowiedział historię pierwszego kościoła pw. św. Idziego.

Następnie filmowcy przenieśli się pod pomnik ks. Onufrego Kopczyńskiego, gdzie przed kamerą wypowiadali się Jan Kulpiński i Jacek Pluta.

Kolejne zdjęcia były nagrywane w Izbie Pamięci Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie. Tutaj przed kamerą pojawili się: Henryk Czarnecki - dyrektor szkoły, Sławomir Zakrzewski – nauczyciel historii oraz absolwentka szkoły – Wiktoria Dardas.

Po zdjęciach w szkole, przyszedł czas na godzinną, zasłużoną przerwę w zdjęciach i obiad.

Kościół i Szlak Misiów

Po pysznym obiedzie, ekipa udała się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie o historii świątyni, jego skarbach opowiedział proboszcz, ks. Witold Sadłowski.

Przedostatnim punktem dnia zdjęciowego był Szlak Misiów o którym opowiedział J. Kulpiński.

Na Trakcie Leśniewskim…

Ostatnie 45 minut nagrań, gdzie ponownie w rolę główną wcielił się Karol Soberski, realizowanych było przy pomniku znajdującym się w lesie przy Trakcie Leśniewskim. Jest to miejsce związane z tragiczną historią. Otóż w 1912 r. ówczesny właściciel dóbr czerniejewskich hr. Włodzimierz Skórzewski zorganizował polowanie. Wziął w nim udział jego brat Witold i w tym właśnie miejscu został postrzelony, w efekcie czego zmarł.

O tych dramatycznych wydarzeniach opowiedział K. Soberski. On też opowiedział o inskrypcjach znajdujących się na czterech tablicach umieszczonych na pomniku.

Gdy na zegarku widniała godz. 19.30, zdjęcia zostały zakończone.  – 9 godzin z ekipą filmową to niezwykłe przeżycia i możliwość zapoznania się ze sztuką nagrywania tego typu programów od kuchni. Ten czas na długo zapadnie mi w pamięci. To była fantastyczna przygoda! I wielka promocja Czerniejewa! – podkreśla K. Soberski

O terminie emisji programu poinformujemy jak będzie już znany.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 271

 • 204
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 63
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2