ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Tajemniczy słup koło Zielonki

HistoriaAtrakcje turystyczne7 stycznia 2024, 8:30   red. Szymon Raith2071 odsłon
Tajemniczy słup koło Zielonki
 fot. Szymon Raith

Puszcza Zielonka to nie tylko lasy, rezerwaty,  łąki czy wodne ostoje. To nie tylko piękno przyrody o każdej porze roku. Takie duże kompleksy leśne mają swoje lata a co za tym idzie na ich terenie przez ten czas miały miejsce różne wydarzenia. Do dzisiejszych czasów przetrwały jako legendy czy podania. Wywołują ono u słuchacza ciekawość i zastanowienie. Dzięki ludzkim przekazom kolejne pokolenie dowiaduje się o tych miejscach. Puszcza Zielonka to idealne miejsce do poznawania tajemniczych miejsc. Zapraszamy więc do odkrywania szlaku Legendy Puszczy Zielonki.

Czym jest Szlak?

Otóż jest to zbiór 12 tajemniczych historii tego regionu. Dowiemy się z niej kogo uratowała Anna pod Dziewiczą Górą, poznamy dzieje tragicznej miłości Zosi i pruskiego oficera. Może ubawi nas historia o pewnym mieszkańcu Kiszkowa, któremu zegarek skomplikował zwiedzanie świata, a może przestraszą nas strachy grasujące na Babicy.

Będziemy świadkami zmagań królów, królewskich wojów i rycerzy. Dowiemy się dlaczego Jezioro Kowalskie pochłonęło okoliczne domy i jaki skarb został zatopiony w Jeziorze Swarzędzkim. I wreszcie skąd się wziął tajemniczy słup w sercu Puszczy Zielonki.
W miejscach związanych z puszczańskimi legendami zostały ustawione pięknie ilustrowane tablice, tworząc Szlak Puszczańskich Legend. Można go odwiedzić i przekonać się, czy zostało tam coś z dawnych podań.

Tajemniczy słup koło Zielonki

Tyle tematem wstępu, zacznijmy więc odkrywanie legend tego miejsca. Zielonka to mała osada leśna w sercu puszczy, która pojawiała się już na łamach portalu. Teraz jednak bohaterem będzie drewniany słup stojący niedaleko przy drodze. Nikt nie wie dokładnie dlaczego tam stoi, oraz kto go tam postawił. Słup znajduje się przy drodze między Zielonką a Czernicami. Samochodem najlepiej dojechać drogą asfaltową od strony Murowanej Gośliny.

W Zielonce zostawić auto i dalej ruszyć pieszo lub rowerem głęboko oddychając świeżym powietrzem. Kierujemy  się w stronę Tuczna. Po przebyciu  około 1,5 km należy patrzeć w lewo a tam w cieniu dębów znajduje się tablica z legendą i oczywiście poszukiwany przez nas słup.

Legenda tego miejsca głosi:

W XVIII wieku, tak dawno temu, że najstarsi ludzie już tego nie pamiętają, niedaleko Poznania powstała osada olędrów.  Byli to ludzie bardzo odważni i niezwykle pracowici. W pocie czoła karczowali lasy, osuszali bagna i użyźniali piaszczyste tereny, by mieć pola i pastwiska. W połowie drogi między dzisiejszą Zielonką a Czernicami wybudowali drewniane domy z pięknymi dachami z trzciny lub słomy. Żyli spokojnie, ale jedno nie pozwalało im spać po nocach!
Ogromnie bali się pożaru, który mógł zniszczyć cały ich dobytek i zniweczyć ciężką pracę. Osada olędrów była przecież całkowicie drewniana! Cóż było robić... Najstarsi we wsi pamiętali doskonale, że od ognia skutecznie chroni święty Wawrzyniec. Postawili zatem wysoki słup z drewna modrzewiowego, a na nim piękną figurę świętego, misternie wykonaną przez najlepszego rzemieślnika w całej okolicy. Ponoć święty Wawrzyniec przypalany był w ogniu żywcem.
Słup ze świętym na szczycie dobrze chronił osadę pracowitych olędrów przez długie lata. Kiedy jednak gospodarze postanowili zmienić swoje miejsce do życia, zabrali, tak ważną dla nich figurę. Drewniany święty Wawrzyniec wraz z mieszkańcami wsi powędrował dalej, a na miejscu pozostał opuszczony słup. Stoi tak i niezmiennie od lat wydaje się coraz bardziej tajemniczy.

Tyle w kwestii tego zagadkowego miejsca, reszta należy do Was drodzy turyści. Zapraszamy do szukania i odkrywania Legend Puszczy Zielonki.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 203

 • 117
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 77
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3