ReklamaA1ReklamaA1-3

Tajemnica drzwi gnieźnieńskiej archikatedry. Kto je wykonał i jakie informacje skrywają?

AktualnościArtykuł promocyjny25 czerwca 2025, 9:15   red. - art. promocyjny271 odsłon
Tajemnica drzwi gnieźnieńskiej archikatedry. Kto je wykonał i jakie informacje skrywają?
 fot. nadesłane

Drzwi Gnieźnieńskie są jednym z największych zabytków epoki romańskiej, znajdującym się w Polsce. Znane są ze swojego wyjątkowego zdobnictwa, które jest unikatowe w skali świata.

Drzwi katedry w Gnieźnie od wieków wzbudzają zachwyt i zainteresowanie. Przyjmuje się, że zostały one wykonane w XII wieku, na polecenie Mieszka Starego, syna Bolesława Krzywoustego. Naukowcy przez długi czas głosili teorię, że zabytek ten został wykonany w Hildesheim, w Niemczech. Obecnie dominuje przekonanie, że drzwi powstały w okolicach Leodium, znajdującego się na terenie obecnej Belgii.

W wieku XII znacznie rozwinęła się tam sztuka odlewnicza i wzory artystyczne, które przypominają najważniejsza zdobienia drzwi gnieźnieńskich. Tamtejsi artyści są zaliczani do tzw. środowiska nadmozańskiego, tworzącego sztukę wywodzącą się z kręgu gallo-romańskiego. Do dzisiaj nie wiadomo, kto jest autorem drzwi gnieźnieńskich. Wskazówką może być tajemniczy monogram, odkryty pod kołatką drzwi i sygnatury rzemieślnicze znajdujące się na obramowaniu tego zabytku.

Sygnatury zostały dostrzeżone dopiero w 1955 roku. Naukowcy zdołali odczytać łaciński napis „Petrus Luitinius me fecit”, co w tłumaczeniu oznacza „Wykonał mnie Piotr Luitinius”. Jednak do dziś nic nie wiadomo o tym utalentowanym artyście. Badacze mają teorię, że słowo Luitinius oznacza pochodzenie rzemieślnika i jego rodzinne miasto, którym może być właśnie Leodium w Belgii. Nazwa tej miejscowości ewoluowała przez wieki i przyjmowała różne formy, które są zbliżone do słowa Luitinius. 

Gdzie wykonano zabytkowe Drzwi Gnieźnieńskie?

Drzwi gnieźnieńskie są uważane za wyjątkowy zabytek, nie tylko ze względu na kunszt ich wykonania, ale również z uwagi na tematykę ich zdobień. Przedstawiają one życiorys św. Wojciecha, który zginął z rąk pogan i jest uznawany za największego męczennika tamtych czasów. Rozpoczynają się one narodzeniem św. Wojciecha, a kończą na złożeniu jego ciała do grobu. Należy podkreślić, że wszystkie tego rodzaju zabytki z XII wieku, zostały pokryte zdobieniami nawiązującymi do opowieści z Biblii.

Przykładem mogą być Drzwi Płockie czy Drzwi Bernwarda w Hildesheim w Niemczech. Warto zwrócić uwagę, że tematyka zdobień drzwi katedry gnieźnieńskiej potwierdza, że zabytek mógł zostać wykonany przez artystę pochodzącego z Leodium. Św. Wojciech był bowiem bliskim przyjacielem ówczesnego biskupa leodyjskiego Notgera. Pomiędzy rokiem 1000, a 1007 Notger wzniósł w Leodium kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Byłoby to zatem logiczne powiązanie, ku któremu najczęściej skłaniają się naukowcy. Drzwi katedry gnieźnieńskiej są niezwykłym zabytkiem, który może kryć jeszcze niejedną tajemnicę. Szukając wiedzy o drzwiach gnieźnieńskich w sieci, warto przy okazji zerknąć na wyniki spotkań sportowych na stronie Bet.pl - bukmacherzy lista.

Naukowcy do dziś starają się ustalić, gdzie i przez kogo zostały wykonane drzwi gnieźnieńskiego. Tajemnicze inskrypcje znajdujące się na ich powierzchni stanowią wskazówkę, która przybliża badaczy do poznania prawdy.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3