ReklamaA1ReklamaA1-2

Szlakiem Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka

HistoriaAtrakcje turystyczne11 lutego 2024, 11:00   red. Ewa Malicka3304 odsłon
Szlakiem Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Kościół św. Michała Archanioła w Jabłkowie - fot. Karol Soberski

Rozpoczęły się ferie zimowe, czyli dobry czas, by wybrać się na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Jest ich sporo a jedną z nich jest Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Został on opracowany z myślą o turystyce samochodowej, gdyż kościoły są oddalone od siebie czasami kilkanaście kilometrów. Cała trasa w zależności jakimi drogami pojedziemy to odległość od 80 do nawet 140 km. Jest kilka sposobów zwiedzania tej trasy, my podzieliliśmy cały szlak na etapy i zwiedzaliśmy kościoły stopniowo, ale też można zwiedzić wszystkie w jeden dzień. Wszystkie kościoły dostępne są z zewnątrz, można pochodzić po ich terenie, kilka można zwiedzić bez umawiania,  ale żeby zajrzeć do niektórych musimy, albo skontaktować się z parafią, albo wybrać godziny w których odbywają się msze święte.

Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka powstał w celu umożliwienia zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury regionu, ale też ma promować gminy skupione w międzygminnym związku „Puszcza Zielonka”. W kościołach odbywają się różnego rodzaju wydarzenia artystyczne np. Noc Kościołów Drewnianych, Muzyczna Jesień na Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka, są to koncerty na które wstęp jest wolny. Imprezy są cykliczne i odbywają się w różnych lokalizacjach.

Zwiedzając kościoły przemieszczamy się po sześciu gminach, po drodze kierują nas brązowe tablice, drogowskazy, które ułatwiają podróżowanie.

W gminie Czerwonak możemy zobaczyć:
- kościół św. Józefa Oblubieńca oraz kościół Najświętszej Maryi Panny w Kicinie
Gmina Swarzędz oferuje nam dwa kościoły:  
- św. Mikołaja w Wierzenicy oraz  św. Michała Archanioła w Uzarzewie
Gmina Murowana Goślina to:
- kościół św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie
Gmina Pobiedziska:
- kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Węglewie
Gmina Kiszkowo oferuje nam do zobaczenia, trzy kościoły:
- św. Jana Chrzciciela w Kiszkowie, kościół Bożego Ciała w Łagiewnikach Kościelnych oraz  kaplica św. Rozalii w Sławnie
Gmina Skoki to już ostatnia z gmin w których znajdują się kościoły z szlaku i jest ich na tym terenie najwięcej bo, aż cztery:
- kościół św. Mikołaja Biskupa w Skokach, kościół św. Michała Archanioła w Jabłkowie, kościół Wszystkich Świętych w Raczkowie, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu

Kościółki na trasie, są bardzo urocze, każdy właściwie inny, każdy ma swoją niezwykłą i ciekawą historię w każdym z nich znajdziemy bardzo cenne zabytki, dzieła sztuki, począwszy od epoki gotyku przez barok po czasy współczesne. Niemal wszystkie parafie powstały w średniowieczu, z fundacji rycerskich, książęcych, bądź duchownych, natomiast obecne w nich świątynie wniesione zostały w XVI-XIX w.

W historii tych miejsc przeplatają się ważne postaci, wydarzenia, legendy i tajemnice o których możemy poczytać na tablicach informacyjnych stojących w pobliżu na terenie przykościelnym. Na każdej z tablic przedstawiona jest historia miejsca, najważniejsze zabytki oraz opis szlaku. 

Zachęcamy, żeby wybrać się na wycieczkę Szlakiem  Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka, jest to przepiękny teren, ciekawy przyrodniczo jak i historycznie. Pełen pięknych krajobrazów i uroczych miejsc.


Fot. E. MalickaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 53

 • 51
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3