ReklamaA1ReklamaA1-2

Symbol Żnina. Baszta z XV wieku

HistoriaAtrakcje turystyczne4 grudnia 2020, 12:00   red. Damian Rybak1683 odsłon
Symbol Żnina. Baszta z XV wieku
Baszta w Żninie - fot. Monika Andruszkiewicz

Symbolem Żnina jest usytuowana w południowej części miasta, pośrodku rynku – ceglana, gotycka wieża nazywana „basztą”. W średniowieczu Baszta pełniła funkcję siedziby władz miejskich – ratusza, który wybudowano w XV w. W 1447 roku zapadła decyzja o budowie murowanego ratusza, którego wnętrza miały zapewnić bezpieczeństwo dokumentów miejskich – nadań, przywilejów, ksiąg rachunkowych (taką notatkę znaleziono w kronikach Jana Długosza, po pożodze, która spustoszyła miasto).  Baszta pełniła również funkcję reprezentacyjną i świadczyła o bogactwie mieszkańców Żnina.  

Podstawa wieży ma kształt czworoboku w górnej części przechodzący w rzut oktagonalny (ośmioboczny). W XVIII w. na czwartej kondygnacji (poddasze) wmontowano mechanizm zegarowy, herb miasta i dzwon upamiętniający pożar miasta w 1751 r. (w XVIII w. w murach   wieży funkcjonowało więzienie, a później archiwum miejskie). Nie można do końca stwierdzić jakie funkcje pełniły poszczególne kondygnacje ratusza.

Na podstawie zachowanych dokumentacji i badań archeologicznych możemy przypuszczać, że w przyziemiu mieściła się zbrojownia; piętro wyżej – miejsce narad rajców miejskich oraz prowadzenia drobniejszych spraw sądowych (Ława Miejska); a następne piętro zajmuje dziś skarbiec miejski z wagą mniejszą.

We wnętrzu obecnie znajduje się oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej, z wystawami „Dzieje miasta” (sala obrad rajców, skarbiec miejski, badania archeologiczne, historia Bractwa Kurkowego założonego w 1424 r., insygnia, medale oraz regestra z końca XVIII w.) i „Wybitni ludzie Żnina” (Jan i Jędrzej Śniadeccy, Klemens Janicki, Erazm Gliczner, Mścisław Wartenberg).

Przed wejściem do Baszty można zobaczyć wyjątkową pamiątkę średniowiecznej świetności tego miejsca - zrekonstruowany „foglerz” czyli jedno z pierwszych dział czarnoprochowych, wykorzystywanych w dawnej Polsce.

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie czynne jest w sezonie letnim (od maja do września) od wtorku do piątku 9.00-17.00, w  soboty i niedziele 10.00 - 15.00, natomiast poza ze sezonem (od października do kwietnia) od wtorku do piątku 9.00-16.00, w soboty i niedziele 10.00-15.00.

Ciekawostki  

Podczas najazdu szwedzkiego w 1656 roku ucierpiała dosyć mocno wieża (a drewniana część ratusza spłonęła całkowicie). Pamiątką po militarnej wizycie Szwedów są do dzisiaj wkomponowane w mury wieży kamienne kule armatnie.

Według lokalnej legendy, która w społeczności żnińskiej funkcjonuje do dzisiaj, piwniczne wnętrza Baszty kryły wejścia do dwóch tajemniczych korytarzy. Jeden z nich miał łączyć się z podziemiami klasztoru Dominikanów lub fary (północny), a drugi podczas zagrożenia czy najazdu miał wyprowadzać poza mury miejskie (południowy) blisko brzegu Małego Jeziora. Jednak przeprowadzone prace ziemne, oraz badania georadarowe i archeologiczne płyty żnińskiego rynku nie wykazały istnienia korytarzy.

W średniowieczu wybudowanie podziemnych korytarzy na bagnistym terenie graniczyłoby z cudem, wymagałoby ogromnych kosztów i znalezienia super fachowców.


Fot. Monika AndruszkiewiczJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 132

 • 72
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4