Sławno mało sławne – można by powiedzieć… Na trasie z Gniezna do Kiszkowa w powiecie gnieźnieńskim leży wieś Sławno (wzmiankowane już w XIII wieku). Miejscowość atrakcyjna pod względem historycznym, ale cały czas wydaje się, że niedoceniana przez turystów. Czas to zmienić, tym bardziej, że w tej miejscowości mamy przynajmniej dwa punkty godne obejrzenia. Zapraszamy do jednego z nich.
Jest to kościół pw. św. Mikołaja, murowana świątynia w centrum wsi. Na pierwszy rzut oka, niepozorna świątynia, ale gdy do niej wejdziemy, nasze oczy zobaczą piękne wnętrza. Fundatorem – w latach 1842-1843 – był Albin Węsierski, właściciel pobliskiego Zakrzewa (więcej o nim w książce „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”).
Warto wiedzieć, że A. Węsierski został pochowany w kryptach tego kościoła.
Wartym uwagi jest ołtarz główny nad którym góruje baldachim wsparty na czterech kolumnach. Pod baldachimem, jakby w zwieńczeniu ołtarza, znajduje się rzeźba św. Mikołaja sprowadzona z Włoch w okresie międzywojennym przez Stanisława Chełmickiego (1888-1967), ostatniego przedwojennego właściciela Zakrzewa.
Z kolei dwa boczne ołtarze przedstawiają: obraz św. Jana Nepomucena z 1904 r. (z lewej strony) i obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z 1910 r. (z prawej strony). Z lewej strony widzimy również ambonę z pięknymi płaskorzeźbami, pochodząca z 1919 r., a z prawej pięknie dekorowaną chrzcielnicę, gdzie czarę podtrzymuje anioł.
Gdy już będziemy zwiedzać świątynię warto zajrzeć do bocznej kaplicy (pod jej posadzką spoczywa fundator kościoła) gdzie znajduje się obraz św. Mikołaja, oprawiony w pozłacane ramy, który został namalowany w Dreźnie w 1843 r. przez niemieckiego malarza i rysownika Friedricha Renscha (1792 – 1856). Obraz dla świątyni podarował A. Węsierski.
Innym darem dla tego kościoła była, ufundowana w 1865 r. przez Albina i jego żonę Ludwikę z Kwileckich, monstrancja gotycko-renesansowa z 1514 r. Wieżyczkowa monstrancja ozdobiona jest figurkami św. Mikołaja, Chrystusa Bolesnego, dwóch nieznanych świętych, oraz świętych: Otylii, Katarzyny, Barbary i Heleny, bogato zdobiona na stopie renesansowym ornamentem. Można go oglądać przy okazji większych uroczystości kościelnych.
Wychodząc z kościoła św. Mikołaja warto jeszcze zatrzymać się przy dobudowanej kaplicy bocznej, gdzie na jej ścianie możemy podziwiać epitafium Kazimierza i Konstancji z Tuchołków Węsierskich z którego możemy się dowiedzieć o ich posiadłościach i zasługach. Kazimierz z żoną byli właścicielami od 1751 r. dóbr zakrzewskich w skład których wchodziły: Zakrzewo, Pomarzany, Myszki i Sławno.
Więcej o rodzie Węsierskich, którzy byli właścicielami Zakrzewa, ale też m.in. Sławna od 1751 r. do 1878 r., a o Sławnie i jego atrakcjach w książce „Skarby i tajemnice okolic Gniezna”.
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!