Światowy Dzień Turystyki, czyli 12 lat życia przewodnika turystycznego!

Wędrówki z historiąHistoriaInformacje z powiatu gnieźnieńskiegoFelieton27 września 2024, 12:30   red. Karol Soberski2551 odsłon
Światowy Dzień Turystyki, czyli 12 lat życia przewodnika turystycznego!
 fot. Aleksandra Soberska

Dzisiaj przypada Światowy Dzień Turystyki, dodatkowo tak się złożyło, że  w tym roku minęło 12 lat gdy w ramach autorskiego cyklu „Wędrówki z historią” oprowadzam turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych historycznie miejscach pogranicza Wielkopolski i Kujaw.  Organizuję również wycieczki na zamówienie innych podmiotów. Przez te 12 lat, i mogę to śmiało powiedzieć, pokazałem nasz region blisko 30 tys. turystów z Polski, Europy, ale też Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Australii czy Japonii!

Coraz modniejsze jest zwiedzanie naszej „małej Ojczyzny” i takim turystom służy mój projekt „Wędrówki z historią” z którym wystartowałem w 2012 r.. Dzięki propozycjom niezwykłych tras, które sam wiele razy przemierzałem, podczas wycieczek przeze mnie organizowanych można poznać powiat gnieźnieński (i powiaty ościenne) zarówno od strony skarbów i tajemnic; pałaców, dworów i ogrodów; niezwykłych postaci; wojen, bitew i potyczek; wierzeń, czarów i symboli; świątyń i kapliczek a także zabytków techniki.

W minionych 12 latach organizowałem wycieczki i zwiedzanie na terenie gmin: gmina Gniezno, Czerniejewo, Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Wągrowiec, a także po mieście Gnieźnie. Były to zwiedzania pałaców i dworów m.in. w Zakrzewie, Czerniejewie, Przysiece, Niechanowie, Popowie Ignacewie, Mielnie, Popowie Podleśnym, Arcugowie, Grochowiskach Szlacheckich, Dziadkowie, Modliszewie, Leśniewie, Kołdrąbiu i Łagiewnikach Kościelnych.

Turystów zapoznawałem również z historią świątyń w: Łopiennie, Niechanowie, Mielnie, Popowie Ignacewie, Laskowie, Rogowie, Sławnie, Łubowie, Czerniejewie, Łagiewnikach Kościelnych, Sokolnikach, Waliszewie, Żydowie, Kłecku czy na Polach Lednickich.

Organizowałem także wędrówki do pięknych przyrodniczo miejsc w regionie, takich jak: Bieszczady Kłeckie, Lasy Nowaszyckie, Głaz „Tarcza Olbrzyma”, Trakt Dębów Królewskich, Jezioro Utrata, Krąg Kamienny, Trakt Leśniewski, Zdrój w Łopiennie, Dęby Mielińskie, „Stawy Kiszkowskie”, Kanał Dębina czy Wyspa „Kipa”.

Pokazuję turystom także miejsca związane z dramatyczną historią: II wojna światowa, „potop szwedzki”, „Szlak Napoleoński”, „Trójkąt Masoński”, Powstanie Wielkopolskie. Prezentuję unikatowe zabytki techniki, miejsca pamięci narodowej, jak również miejsca związane z legendami naszego regionu czy też „miejsca przeklęte”.

Przygotowuję również trasy specjalne, m.in. tropem skarbów i tajemnic; szlakiem pałaców, dworów i ogrodów; śladami niezwykłych postaci; traktem bitew, wojen i potyczek; tropem wierzeń, czarów i symboli; szlakiem świątyń i kapliczek oraz w poszukiwaniu zabytków techniki.Przez te 12 lat zorganizowałem ponad 200 wycieczek. W każdej z nich brało udział średnio około 120 osób, ale bywały i grupy liczące po 180 osób (podczas nocnych zwiedzań pałaców w Czerniejewie i Zakrzewie). Mogę śmiało powiedzieć, że pokazałem nasz region blisko 30 tys. turystów!

W ramach promocji turystycznej naszego regionu, od 2019 roku organizuję Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pięć edycji odbyło się: w 2019 w pałacu w Czerniejewie, w 2021 w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, 2022 r. w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, w 2023 r. ponownie w czerniejewskim pałacu i w 2024 roku w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku. Jest to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, pisarzy i eksploratorów. 

Nowe książki już wkrótce!

Miejsca, po których oprowadzam od lat turystów, opisuję i polecam także w moich książkach i przewodnikach. W moim dorobku jest: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017),  „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie, „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Jestem też współautorem monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przeze mnie odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie.

Jestem też autorem typowych przewodników turystycznych: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013) i „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015).

W najbliższym czasie ukaże się kolejna moja książka pt. „Głębokie. Tropem Tajemnic” w której zabiorę Czytelników do tajemniczej miejscowości Głębokie w gminie Kiszkowo, gdzie działy się fascynujące wydarzenia, nie tylko w czasie II wojny światowej...

W najbliższym czasie ukażą się następujące moje książki:


 

Wszelkie informacja na temat organizowanych przeze mnie wycieczek i moich książek znajdą Państwo na stronach: soberski.pl i pojezierze24.pl. Serdecznie zapraszam!



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 208

  • 157
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 7
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 44
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4