ReklamaA1

Świątnik Małe – wieś z rynkiem

Informacje lokalneHistoria10 września 2024, 7:00   red. Karol Soberski3781 odsłon0 Komentarzy
Świątnik Małe – wieś z rynkiem
Kapliczka na rynku w Świątnikach Małych - fot. Karol Soberski

Świątnik Małe to piękna i zadbana wieś w gminie Mieleszyn. Jak głosi tradycja, nazwa miejscowości pochodzi od zaszczytnego obowiązku pełnienia przez mieszkańców całodobowej straży w katedrze gnieźnieńskiej oraz bicie w dzwony umieszczone w północnej wieży katedry, w święta małe. Do końca XVIII wieku wieś, podobnie jak sąsiednie Świątniki Wielkie, należała do Kapituły Gnieźnieńskiej.

Mieszkańcy sąsiednich Świątnik Wielkich także związani byli z katedrą w której pełnili funkcje służebne w święta wielkie. Warto też dodać, że Świątniki Małe – wbrew nazwie – są trochę większą wsią od Świątnik Wielkich.

Świątniki Małe charakteryzują się tym, że mają… rynek! I to jest pierwsze co nas zaskoczy. Rynek jest w kształcie prostokąta, pięknie zadbany i kapliczką z figurą Matki Boskiej. Jak opowiadają starsi mieszkańcy, Rynek należał do wszystkich i jego dzisiejszy wygląd niewiele zmienił się od początków jego istnienia. Na Rynku mieszkańcy zbierali się po pracy, by porozmawiać, albo urządzano na nim tańce do których przygrywała orkiestra. Na Rynku zawsze też stała kapliczka.

Dzisiejsza Matki Boskiej została postawiona w 1945 r. jako wotum wdzięczności mieszkańców za możliwość powrotu do rodzinnej miejscowości po zakończeniu II wojny światowej.

Wcześniej stała tutaj kapliczka z figurami św. Krzysztofa, św. Józefa, Maryi i Pana Jezusa ustawionymi w cztery strony świata. Jednak w 1939 r. Niemcy zburzyli tę kapliczkę, a mieszkańców wywieźli do Łodzi, Częstochowy, Lublina czy Rzeszowa (we wsi zostały tylko trzy rodziny). Pozostałe gospodarstwa zajęły rodziny niemieckie.

Równie ciekawą historię ma drewniany krzyż na który natrafimy idąc z Rynku, główną drogą do skrzyżowania dróg do Sokolnik i Świątnik Wielkich. Dzisiaj stojący krzyż, jest postawiony po 1945 r., ponieważ wcześniejszy został usunięty przez Niemców w 1939 r. Wówczas też, po zniszczeniu krzyża, okazało się, że były pod nim zakopane szczątki żołnierzy napoleońskich

Skąd żołnierze napoleońscy wzięli się w Świątnikach Małych – o tym w książce „Skarby i tajemnice okolic Gniezna.

Będąc w Świątnikach Małych warto wybrać się do sąsiednich Sokolnik, gdzie można podziwiać zarówno kościół, jak i głaz „Tarczę Olbrzyma”.


Fot. K. Soberski



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

  • 22
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 3
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem