ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Świat przyrody i łowiectwa w Uzarzewie

Atrakcje turystycznePrzyroda14 sierpnia 2022, 16:30   red. Szymon Raith1577 odsłon
Świat przyrody i łowiectwa w Uzarzewie
 fot. Szymon Raith

Uzarzewo to mała wieś leżące w gminie Swarzędz w powiecie poznańskim, ale dla turysty jest tu dużo ciekawych miejsc do odkrycia. Warto zobaczyć m.in. pierwotnie drewniany a później o konstrukcji szachulcowej kościół św. Michała Archanioła czy późnoklasycystyczną plebanię z XIX wieku. Jednak największą atrakcją jest zespół pałacowy Żychlińskich z połowy XIX wieku wraz z budynkami stajni i wozowni. W jego murach od 1977 roku, mieści się Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie.

Pierwsze kroki stawiamy w… Afryce

Zwiedzanie muzeum warto zacząć od budynków stajni i wozowni, które w 1993 zostały zaadoptowane na potrzeby wystawiennicze. To tutaj możemy nabyć bilet czy zapoznać się w ofertą wydawniczą muzeum. Ta część ekspozycji składa się z trzech sal.

W pierwszej wystawione są spreparowane zwierzęta żyjące w polskich lasach, które czasami możemy spotkać podczas naszych wędrówek. Druga sala to prezentacja zwierząt afrykańskich wraz z wielką piątką Afryki czyli ujrzyjmy słonia, nosorożca, lwa, bawoła i lamparta. Natomiast trzecia sala to prezentacja, liczącą 100 sztuk, różnych gatunków papug żyjących na świecie.

Po zwiedzeniu tych koniecznie trzeba wyjść na zewnątrz i przejść do budynku będącego kiedyś wozownią. Tam znajduje się wystawa ptaków i ssaków przedstawiająca ich  naturalne bytowanie w przyrodzie na terenie Wielkopolski. Zobaczymy m.in. dziki, lisy, drobne ptactwo czy drapieżniki.

Jest tam również ciekawa gablota z jajami ptaków występujących w Polsce licząca 193 gatunki. Zwiedzający może w ten sposób rozpoznać i porównać sobie dany gatunek po jajach lęgowych.

Pałacyk rodziny Żychlińskich

Wychodząc z obiektów użytkowych kierujemy się w stronę pałacyku, zbudowanego w 1860 roku a potem rozbudowanego o trzykondygnacyjną wieżę i skrzydła boczne. Park który mijamy, o powierzchni około 6 ha, zaprojektowany został przez Augustyna Denizota także w 1860 roku. Znajduje się tu dużo starodrzewia a jednym z ciekawszych drzew jest dorodny platan.

W pałacyku mieści się ekspozycja poświęcona historii myśliwskiej broni palnej. Pokazano tu narzędzia używane podczas polowania w epoce kamienia, brązu i żelaza. Są też dzieła sztuki inspirowane łowiectwem. Jedną z większych atrakcji jest gabinet myśliwski z początku XX wieku w którym oprócz trofeum i mebli z epoki, zobaczyć można broń i różne bibeloty związane z łowiectwem.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia tego ciekawego miejsca, zarówno muzeum oraz parku bo każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

Więcej o Muzeum, godzinach otwarcia, czy cenach biletów na stronie internetowej placówki.


Fot. Sz. Raith



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3