ReklamaA1ReklamaA1-2

„Stanisława Walasiewicz. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”

Z życia FundacjiAktualności29 kwietnia 2022, 17:00   red. Aleksandra Soberska1593 odsłon
„Stanisława Walasiewicz. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata”
 fot. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Stanisława Walasiewicz to ikona polskiego sportu międzywojennego, postać pomnikowa, nieco zapomniana, którą wspomina się i uznaje za kontrowersyjną głównie z powodów pozasportowych. Wystawę pt. „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” będzie można już od 23 września oglądać w wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim w ramach III Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”! Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie a na III Festiwal przyjedzie dzięki współpracy Karola Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, pomysłodawcy Festiwalu z Muzeum.

Po raz pierwszy na Pojezierzu Gnieźnieńskim – dzięki współpracy nawiązanej w ubiegłym roku na II Festiwalu Historycznym, pomiędzy Marzeną Jaworską, kierownikiem Działu Naukowego   Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie z Karolem Soberskim, prezesem Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - zaprezentowana zostanie wystawia fotografii pochodzących z albumów Stanisławy Walasiewicz, ikony polskiego sportu międzywojennego, postaci pomnikowej. Takiej wystawy w naszym regionie jeszcze nie było!

Wystawa opowiada historię jej życia i ciekawą drogę do olimpijskich sukcesów. Jej wspaniała kariera, pełna nagłych zwrotów i stanowczych decyzji, była przykładem umiłowania sportu dzielonego z patriotyzmem.

- Wystawa jest zwieńczeniem projektu naukowo-badawczego, prowadzonego w latach 2019−2021, obejmującego konserwację, digitalizację, opracowanie i udostępnienie ponad dwóch tysięcy zdjęć. Fotografie, odnalezione przypadkowo w jednej z polonijnych bibliotek w Los Angeles, zostały zakupione w 2012 r. do zbiorów Muzeum i poddane konserwacji. Ocalone przed zniszczeniem, dokumentują wypełnioną sukcesami karierę sportową Stanisławy Walasiewicz, a także jej życie poza bieżnią lekkoatletyczną. Zdjęcia pochodzą w większości z lat 1928−1939 – mówi Marzena Jaworska, kuratorka wystawy.

Stanisława Walasiewicz, (ur. 3 kwietnia 1911 w Wierzchowni, zm. 4 grudnia 1980 w Cleveland), właśc. Stefania Walasiewicz-Olson, wybitna lekkoatletka okresu międzywojennego, złota i srebrna medalistka olimpijska z Los Angeles (1932) i Berlina (1936), międzynarodowa mistrzyni wielu krajów Europy, Ameryki i Japonii, w Stanach Zjednoczonych znana jako Stella Walsh. Zdobywała medale i biła rekordy w biegach na różnych dystansach, biegach przez płotki, skoku w dal i wzwyż, rzucie dyskiem i oszczepem, pięcioboju. W latach 30. XX w. została okrzyknięta najszybszą kobietą świata. Niektóre jej rekordy przetrwały do połowy lat 60. XX w. Jej postać inspirowała wielu sportowców. Przez całe życie deklarowała przywiązanie do Polski. Choć mieszkała w USA, w międzynarodowych zawodach reprezentowała wyłącznie barwy polskie. Była cenioną trenerką, działaczką polonijną i PKOl.

Warto dodać, że podczas III Festiwalu Historycznego, M. Jaworska wygłosi prelekcję na temat życia i osiągnięć sportowych S. Walasiewicz.

Stella i Marian Haber

Wystawa, która zostanie zaprezentowana podczas III Festiwalu Historycznego w Janowcu Wielkopolskim ma także swój lokalny odnośnik. Otóż Stella Walasiewicz w latach 1936 - 1938 była w bardzo bliskich relacjach z Marianem Haberem, właścicielem majątku w Kołdrąbiu. Ich przyjaźń w pewnym momencie przerodziła się w miłość… Z tego okresu zachowały się ich wspólne zdjęcia, pocztówki i listy. Cała ta historia została opisane przez K. Soberskigo w książce „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Jedna z prelekcji podczas wrześniowego Festiwalu także będzie poświęcona M. Haberowi.

Więcej szczegółów o wystawie i III Festiwalu Historycznym „Tajemnice Trzech Stulcie”, który od 23 do 25 września odbywać się będzie w XIX-wiecznej wieży ciśnień w Janowcu Wielkopolskim, już wkrótce.

Wystawa pt „Stanisława Walasiewicz 1911−1980. Fotograficzna opowieść najszybszej kobiety świata” (składająca się z kilkudziesięciu tablic) będzie jedną z kilku wystaw, które K. Soberski przygotowuje na III Festiwal Historyczny.


Fot. Muzeum Sportu i Turystyki w WarszawieJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 184

 • 150
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 30
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2