ReklamaA1

Skwer Apolinarego Szeluty w Słupcy nabiera nowego blasku

Biznes - InwestycjeAktualności24 marca 2021, 11:30   red. Karol Soberski/inf. prasowa811 odsłon
Skwer Apolinarego Szeluty w Słupcy nabiera nowego blasku
 fot. miasto.slupca.pl

Rozpoczęły się prace rewitalizacyjne na Skwerze Apolinarego Szeluty w Słupcy. Będą pergole, topiary. Wokół pomnika planowane są nowe nasadzenia i automatyczne nawodnienie. Póki co na Skwerze zakwitły zasadzone jesienią krokusy. Wkrótce Skwer odżyje także artystycznie.

W niedalekiej przyszłości na Skwerze będą odbywały się imprezy promujące życie i twórczość żyjącego w Słupcy Apolinarego Szeluty. Będzie to możliwe dzięki Stowarzyszeniu im. Apolinarego Szeluty w ramach projektów „Magia muzyki” i „Baśniowa Noc”.

Projekty finansowane są ze środków własnych Stowarzyszenia, dotacji miejskiej, jak i dzięki środkom przyznanym przez Stowarzyszenie Unia Nadwarciańska.

Apolinary Szeluto (ur. 23 lipca 1884 w Petersburgu) to polski kompozytor, pianista, adwokat, z białoruskiego rodu szlacheckiego herbu Kalwarya. Należał do grupy kompozytorskiej Młoda Polska, do której należeli również Karol Szymanowski, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki.

Skąd się wziął w Słupcy? W latach 1911–1918 pracował jako sędzia śledczy w Remontnem koło Astrachania. W 1918 r.  zamieszkał w Warszawie, gdzie znalazł pracę w Ministerstwie Sprawiedliwości. I właśnie ze stolicy, w 1934 r. przeniósł się do Słupcy, gdzie pracował jako notariusz. Po wojnie został sędzią Sądu Grodzkiego w Słupcy.

Lata 1918-1933 były najefektywniejsze w jego działalności muzycznej. Kompozytor napisał też dużo artykułów, m.in. Muzyka jako objaw życia społecznego, Ślepy tor muzyki współczesnej, Muzyka trwała i tymczasowa, Jak wyprowadzić muzykę ze ślepego toru, Gdzie jest piękno muzyczne, Jaka muzyka jest na ślepym torze. Pisał też wspomnienia o Szymanowskim, Noskowskim i o Chopinie.

Zmarł w Domu Pomocy Społecznej dla Przewlekle Chorych w Chodzieży 21 sierpnia 1966 r. Został pochowany na słupeckim cmentarzu. Imię Apolinarego Szeluty nosi ulica w Słupcy i tamtejszy Zespół Szkół Muzycznych.


(źródło: miasto.slupca.pl)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 138

  • 65
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 35
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 38
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem