ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Rozmawiali o współpracy z „Najpiękniejszą Gminą w Polsce”

Z życia FundacjiAktualności21 lutego 2024, 14:00   red. Karol Soberski1803 odsłon
Rozmawiali o współpracy z „Najpiękniejszą Gminą w Polsce”
Od lewej: Danuta Kędziorska-Cieszyńska, wójt Brzozia, Karol Soberski, prezes Fundacji, Artur Hańczak, wójt Mieleszyna, Ewelina Motylińska, dyrektor biblioteki, Marcin Perliński, prezes BGE-P, Maciej Ranke, wiceprezes Fundacji i Jarosław Pietrzak -  fot. Agnieszka Chyła

Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn i delegacja Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna pojechała z wizytą do gminy Brzozie położonej w powiecie brodnickim (woj. kujawsko-pomorskie). Pobyt wynikał z zaproszenia Danuty Kędziorskiej-Cieszyńskiej, wójt tejże gminy oraz Marcina Perlińskiego, prezesa Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu, które zostało wystosowane podczas ubiegłorocznego IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.  Spotkanie odbyło się w ramach tzw. „dobrych praktyk”.

Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna współpracuje ze Stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu już od pięciu lat. Ale dopiero w ubiegłym roku, podczas IV Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” (organizowanego przez Fundację), która odbyła się w pałacu w Czerniejewie narodził się pomysł wspólnych odwiedzin i jeszcze szerszej współpracy.

Dodatkowo – w trakcie czerniejewskiej Konferencji, w której uczestniczył Marcin Perliński, prezes Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej a także wójt gminy Mieleszyn, Artur Hańczak (patron Konferencji) – powstał pomysł wizyty włodarza gminy Mieleszyn w gminie Brzozie. I wkrótce takie zaproszenie wystosowała wójt gminy Brzozie, Danuta Kędziorska-Cieszyńska.

Impulsem do takiej wizyty w ramach tzw. „dobrych praktyk” był fakt, że obie gminy są do siebie bardzo podobne, zarówno pod względem ilości mieszkańców, jak i charakterystyki obu gmin. Przykładowo gmina Brzozie ma 3800 mieszkańców, a gminę Mieleszyn zamieszkuje o kilkadziesiąt osób więcej.

Współpraca i „dobre praktyki”

Pierwszym krokiem tej współpracy była grudniowa wizyta delegacji Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” na czele z wiceprezesem Maciejem Ranke w Brzoziu, w siedzibie Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i wymiana doświadczeń, rozmowy na temat wspólnych projektów na kolejne lata. 

Kolejnym krokiem było spotkanie włodarzy gminy i delegacji obu organizacji pozarządowych. Wszystko w ramach tzw. „dobrych praktyk”.

Czym są „dobre praktyki”? W ten sposób określamy działanie przynoszące konkretne i pozytywne rezultaty możliwe do zastosowania w podobnych warunkach w innym miejscu, w tym przypadku w innym samorządzie. „Dobre praktyki” uczą jak wzbogacać swoją wiedzę wykorzystując doświadczenia innych – doświadczenie gminy Brzozie.

Spotkanie w Brzoziu

Na spotkanie do gminy Brzozie udali się: Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn, a z ramienia Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” - Karol Soberski, prezes Fundacji, Maciej Ranke – wiceprezes i Jarosław Pietrzak, członek Fundacji.

Ze strony gminy Brzozie w spotkaniu udział wzięli: wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, Katarzyna Sokalska, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju, inspektorzy: Agnieszka Chyła i Marcjan Biegaj oraz Ewelina Motylińska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu.

Natomiast ze strony Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza udział wzięli: Marcin Perliński, prezes i Przemysław Wardowski, członek Zarządu.

Na początku rozmów, które odbywały się w nowej sali posiedzeń Rady Gminy w Brzoziu (na ten cel zaadoptowano poddasze Urzędu Gminy), wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska przedstawiła charakterystykę gminy, jej atuty, opowiedziała o inwestycjach, a także o atrakcjach turystycznych i współpracy ze Stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza, która ma swoją siedzibę na terenie tej gminy. Potem Marcin Perliński, prezes BGE-P opowiedział o działaniach stowarzyszenia, jak również o funkcjonowaniu Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Izby Pamięci w Brzoziu (w otwarciu tej placówki wzięła udział delegacja Fundacji Historycznej). Była też mowa o działalności biblioteki oraz o innowacyjnych rozwiązaniach, które wprowadza gmina Brzozie.

Z kolei wójt Artur Hańczak opowiedział o gminie Mieleszyn, jej specyfice, walorach i atutach związanych z jej lokalizacją (przy drodze S5), natomiast Karol Soberski, prezes Fundacji wspomniała o atrakcjach turystycznych i ciekawostkach historycznych gminy Mieleszyn.

W trakcie dyskusji okazało się, że wiele elementów łączy obie gminy i że mają podobne problemy. Ale też, że wiele pomysłów można realizować w obu gminach.

Muzeum, sala nagrań, remiza

Po blisko godzinnym spotkaniu w Urzędzie Gminy, uczestnicy spotkania przeszli do Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej i Izby Pamięci w Brzoziu, gdzie goście z powiatu gnieźnieńskiego mogli zapoznać się z zasadami funkcjonowania tej placówki i obejrzeli eksponaty w niej zgromadzone.

Następnie udano się do budynku po gimnazjum, gdzie Pani Wójt pokazała niedawno co oddaną do użytku kameralną salę widowiskową wraz z multimedialnym studiem do nagrań i transmisji online. – Inwestycja jest bardzo pozytywnie odbierana i odwiedzana – podkreśla wójt. Pani Wójt przedstawiła też, w jaki sposób gmina zagospodarowała budynek po zlikwidowanym gimnazjum. Jest m.in. Klub Seniora, czy sala zabaw dla dzieci. 

Ostatnim punktem była wizyta w nowo wybudowanej remizie strażackiej i sąsiadującej z nią salą konferencyjną (pomieści około 150 osób) z szerokim zapleczem kuchennym, noszącą nazwę „Brzozowy Zakątek”. Na piętrze tej sali znajduje się pomieszczenie dla strażaków, siłownia a wkrótce także m.in. wypożyczalnie wrotek dla dzieci.

Wójt pokazała także jaką metamorfozę przechodzi Park Wodny znajdujący się nad stawem leżącym między budynkiem Urzędu Gminy, a remizą strażacką. Powstanie tam m.in., skatepark, pumptrack, singletrack, ścieżka edukacyjna, parking, skałki wspinaczkowe dla dzieci i inne atrakcje.

Po blisko 4 godzinach rozmów, przyszedł czas na pożegnanie. Rozpoczęta współpraca będzie kontynuowana, w planie jest także rewizyta w gminie Mieleszyn. O efektach tej wizyty zapewne będzie głośno już wkrótce.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i możliwość poznania tylu niezwykłych inwestycji „Najpiękniejszej Gminy w Polsce” - jak brzmi hasło promocyjne gminy Brzozie.


Fot. (7x) A.  Chyła, (33x) M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 315

 • 203
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 111
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3