ReklamaA1ReklamaA1-2

Rezerwat Las Mieszany – wehikuł czasu

AktualnościPrzyroda26 października 2023, 14:00   red. Szymon Raith1317 odsłon0 Komentarzy
Rezerwat Las Mieszany – wehikuł czasu
 fot. Szymon Raith

Puszcza Zielonka dość często prezentowana jest na łamach Pojezierza24.pl, to miejsce warte odkrywania i pokazywania. Przyroda i historia idzie tutaj w parze a osoby, które chcą w wyobraźni przenieść się w czasie powinny odwiedzić jeden z rezerwatów na terenie Puszczy. Tym razem zapraszamy do Rezerwatu Lasu Mieszanego. Gdzie uważny obserwator przyrody odszuka jego najważniejsze cechy.

„Las mieszany w Nadleśnictwie Łopuchówko” został utworzony na podstawie zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 14 września 1962 roku. Administracyjnie rezerwat leży na terenie Leśnictwa Boduszewo w oddziałach  201h i 201i. Areał ochronny wynosi 10,83 ha a otulina 10,78 ha. Jego głównym celem było zachowanie i ochrona ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego z dobrze wykształconym drzewostanem sosnowym, rodzimego pochodzenia.

Drzewa sadzone w XVIII wieku

Pierwsze piętro chronionego obiektu tworzy ponad 220-letni drzewostan sosnowo-dębowy. W drugim piętrze występuje dąb szypułkowy i grab pospolity. Podszyt i podrost zdominowany jest przez graba. Sosna w rezerwacie jest w zaawansowanym wieku i jej udział w drzewostanie maleje. Martwe drzewa padając wzbogacają ściółkę  czyniąc tym samym luki zajmowane przez graby.

Niewątpliwie atrakcją tego miejsca są powalone drzewa, które dodają naturalności tego miejsca. W normalnym lesie gdzie prowadzona jest gospodarka leśna sytuacja taka nie miała by miejsca, aby każde drzewo powalone czy to przez wiatr czy ze względu na swój podeszły wiek, nie zostało wycięte. Mamy tym samym przykład bardzo naturalnego wyglądu lasu, gdzie ręka człowieka nie sięga.

lora rezerwatu jest bardzo uboga. Na terenie stwierdzono występowanie zaledwie 80 gatunków roślin naczyniowych oraz 4 gatunków mchów. Można tutaj spotkać przedstawicieli paproci; orlica pospolita czy narecznica samcza. Fauna natomiast jest już znacznie bogatsza a to dzięki występowaniu wielu gatunków bezkręgowców. Ponadto występuje tutaj 30 gatunków ptaków w tym wiele chronionych. Z pośród chronionych ssaków odnotowano tutaj występowanie 10 gatunków nietoperzy.

Atrakcje okolicy

Rezerwat usytuowany jest przy historycznym Trakcie Gnieźnieńskim zwanym też inaczej Traktem  Bednarskim. Jest to dawny, historyczny szlak handlowy, łączący Zielonkę z Bednarami. Przebiega przez ważne skrzyżowania dróg leśnych: Dużą Gwiazdę i Małą Gwiazdę.

Obecnie, z uwagi na brak utwardzonej nawierzchni, trakt utracił pierwotne znaczenie komunikacyjne, ale pozostał popularnym ciągiem turystycznym gdzie rowerzyści i piesi mogą podziwiać leśną ostoję.

Niedaleko od omawianego rezerwatu znajduje się drugi „Rezerwat Klasztorne Modrzewie w Dąbrówce Kościelnej”. Artykuł o tym miejscu mogli nasi czytelnicy już przeczytać na łamach Pojezierza24.pl.

Dodatkowe nie daleko od Rezerwatu Las Mieszany uważny poszukiwacz i znawca taktyki partyzanckiej może odszukać w ściółce leśnej pozostałości po ziemiankach z okresu 2 wojny światowej. W ziemiankach tych bazowała od września do grudnia 1944 roku grupa spadochronowo-wywiadowcza pod dowództwem Konstantego Ostrowskiego pseudonim „Kuik”.

Zapraszamy do Puszczy, gdzie przyroda jeszcze zanurzona jest w zimowym letargu, a my możemy zobaczyć więcej niż się nam zdaje.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 187

 • 124
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 59
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3