Przydomowa oczyszczalnia ścieków, znana również jako biologiczna oczyszczalnia, obecnie stanowi jedną z najpopularniejszych alternatyw dla szamba. Chociaż początkowe koszta instalacji mogą wprawiać w konsternację i podważać jej opłacalność, inwestycja bardzo szybko się zwraca – wszystko dzięki naprawdę taniej eksploatacji. Mała, biologiczna oczyszczalnia ścieków, w dużym skrócie obejmuje system urządzeń służących do neutralizacji ścieków, jakie powstają w domu jednorodzinnym. Przydomowa oczyszczalnia ścieków zyskała swoją popularność głównie dlatego, że uniezależnia inwestora od publicznej sieci kanalizacyjnej, dając odczuć właścicielom spory komfort.
W naszym kraju istnieje wiele zróżnicowanych typów przydomowych oczyszczalni ścieków – konkretny rodzaj dopasowuje się przeze wszystkim do wielkości działki, zabudowy, rodzaju gruntu oraz poziomu wód podziemnych. W jej doborze i usytuowaniu niezbędna może okazać się pomoc specjalistów. Jakie jeszcze zalety przynosi posiadanie przydomowej oczyszczalni?
Przydomowe oczyszczalnie ścieków cenione są przede wszystkim za swoją nieskomplikowaną budowę oraz trwałą konstrukcję. Mimo sporego zróżnicowania w typach oczyszczalni ścieków, ich działanie jest bardzo podobne – nieczystości oczyszczane są w dwóch etapach, najpierw mechanicznie i beztlenowo, a później z udziałem tlenu. Na zakończenie, oczyszczona woda (która wcześniej była w ściekach) odprowadzana jest do gruntu. Obsługa przydomowej oczyszczalni ścieków jest na tyle intuicyjna, że nie wymaga od właścicieli zbyt wielu aktywności. W przeciwieństwie do szamba, biologiczna oczyszczalnia ścieków nie wymaga monitorowania w kontekście poziomu ścieków. Jedynym obowiązkiem związanym z obsługą przydomowej oczyszczalni jest zaaplikowanie preparatu mikrobiologicznego. Czynność ta nie wymaga otwierania włazu, gdyż preparat wrzuca się prosto do sedesu.
Głównym zadaniem biopreparatu jest oczyszczenie ścieków, udrożnienie instalacji, a także usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Kolejną cechą oczyszczalni, którą zdecydowanie można zaliczyć do jej zalet, jest tania eksploatacja; nieczystości wywozi się przeważnie raz na rok lub dwa lata, nie zaś co kilka tygodni czy dni. W porównaniu do innych, podobnych konstrukcji, posiadacze przydomowych oczyszczalni są w stanie oszczędzić tysiące złotych każdego roku. Wydatek poświęcony na instalację oczyszczalni zwraca się więc w błyskawicznym tempie. Biologiczne oczyszczalnie ścieków kategoryzowane są jako ekologiczne – wszystko przez fakt, że odprowadzają one oczyszczoną wodę lokalnie, gdzie bardzo często jest jej za mało, a nie do rzek, skąd trafia ona prosto do mórz i oceanów. Podobnie z neutralizacją szkodliwych substancji. Ponadto, do oczyszczania ścieków nie używa się chemicznych substancji.
Według prawa obowiązującego na terenie naszego kraju, instalacja przydomowej oczyszczalni jest możliwa wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia domu do sieci kanalizacyjnych. Według przepisów, ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub rolnego (zlokalizowanego poza aglomeracją), mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu, który jest własnością wprowadzającego. Ponadto, spełnione muszą zostać następujące warunki:
Biologiczne oczyszczalnie ścieków od PROX stanowią rozwiązanie dla domów znajdujących się poza obszarem uzbrojonym. Zalety jakie niesie instalacja przydomowej oczyszczalni przyciągają coraz większe ilości zainteresowanych instalacją osób. Jest to rozwiązanie nowoczesne, łączące w sobie szereg istotnych cech dla współczesnych ludzi: łatwość obsługi, tanią eksploatację, poszanowanie środowiska naturalnego.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!