ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Przez trzy dni odkrywali Tajemnice Trzech Stuleci!

Z życia FundacjiAktualności25 lipca 2021, 20:30   red. Aleksandra Soberska2334 odsłon
Przez trzy dni odkrywali Tajemnice Trzech Stuleci!
Organizatorzy i prelegenci (nie wszyscy) oraz goście II Festiwalu Historycznego -  fot. Włodzimierz Biront

Dzisiaj zakończył się trzydniowy II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Na tegoroczny Festiwal złożyło się ponad 20 prelekcji, panel dyskusyjny, pięć wystaw, Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Rękodzieła. Największą atrakcją Festiwalu była pośmiertna maska cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!

Od piątku, 23 lipca do dzisiaj, 25 lipca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” trwała II edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który przygotował Karol Soberski i jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

W bogatym programie Festiwalu znalazło się ponad 20 prelekcji, które wygłosili znani w Polsce podróżnicy, odkrywcy, dziennikarze, regionaliści, archeolodzy, czy pisarze. W tym gronie znaleźli się: Karol Soberski, Piotr Kucznir, dr Agnieszka Fulińska, dr Andrzej Prinke, Paweł Becker, Maciej Bartków, Radosław Herman, Jacek Podemski, Jan Nowicki, Rafał Jurke, Radosław Jagieła, Agnieszka Łabuz, Jarosław Mikołajczyk, Mariusz Borowiak, Krzysztof Krzyżanowski, Krzysztof Drozdowski, Bogdan Rosicki, Piotr Maszkowski, Jerzy Andrzejewski i Łukasz Orlicki.

Odbył się także panel dyskusyjny o poszukiwaniach skarbów, który poprowadził Krzysztof Krzyżanowski. W tej dynamicznej dyskusji wzięli udział: dr Agnieszka Fulińska, Bogdan Rosicki, Radosław Herman, Maciej Bartków, Karol Soberski i Łukasz Orlicki.

Oprócz prelekcji, uczestnicy Festiwalu mogli zwiedzić aż pięć wystaw tematycznych. W związku z faktem, że w tym roku minęło 200 lat od śmierci cesarza Napoleona, to aż trzy wystawy związane były z tematyką napoleońską. Swoje zbiory zaprezentowało Prywatne Muzeum „Wojen i Życia” z Żar i Muzeum Napoleońskie „Wiosna 1812” w Olszowie koło Kępna.

Jednak największą atrakcją Festiwalu była pośmiertna maska cesarza Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!

Oprócz wystaw napoleońskich, można było też podziwiać wystawę fotograficzną „Architektura romańska i gotycka w Europie” autorstwa Jerzego Andrzejewskiego i malarską „Zagadkowi arystokraci” autorstwa Danuty Weber.

Tradycyjnie już Festiwalowi towarzyszyły Targi Książki Historycznej i Regionalnej oraz Kiermasz Rękodzieła.

– Jako organizator, nie będę ukrywał, że Festiwal zakończył się sukcesem zarówno organizacyjnym, jak i frekwencyjnym. Przede wszystkim jednak, jestem szczęśliwy, że po półtora roku oczekiwań związanych z pandemią, udało się wreszcie zorganizować II edycję Festiwalu – podkreśla K. Soberski.

Szerokie relacje z poszczególnych wydarzeń festiwalowych już wkrótce na portalu Pojezierze24.pl.
Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 163

 • 106
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 55
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3