ReklamaA1ReklamaA1-2

Prosto z Paryża na Konferencję do pałacu w Czerniejewie!

Z życia FundacjiAktualności16 maja 2023, 9:00   red. Karol Soberski1624 odsłon
Prosto z Paryża na Konferencję do pałacu w Czerniejewie!
Cesarz Napoleon I w stroju koronacyjnym. Fragment płótna z pracowni François Gérarda, powstałego po 1805 r. -  fot. z arch. Karola Soberskiego

W 2021 r. do Gniezna prosto z Paryża przyjechała pośmiertna maska cesarza Napoleona, w 2022 r. do Janowca Wielkopolskiego dotarł odlew dłoni Napoleona! Co nas czeka w tym roku w Czerniejewie, gdzie 23 i 24 września 2023 r. w tamtejszym XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”. Konferencja jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”. Dzisiaj możemy zapowiedzieć, że ponownie prosto z Paryża, tym razem do Czerniejewa przyjedzie niespodzianka związana z Napoleonem!

I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, która 23 i 24 września 2023 r. odbędzie się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie jest naturalną kontynuacją trzech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

Poprzednie dwie edycje Festiwalu wyróżniały się… Napoleonem Bonaparte. Na edycji w 2021 r. w Gnieźnie gościła prosto z Paryża, pośmiertna maska cesarza Napoleona. Natomiast na ubiegłorocznym III Festiwalu w Janowcu Wielkopolskim mogliśmy oglądać odlew dłoni Napoleona! W tym roku czeka nas kolejna niespodzianka!

Pośmiertna maska cesarza Napoleona, jak i odlew jego dłoni, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników obu edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”.

W tym roku Festiwal odbędzie się w formie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”, ale nie mogło na tym wydarzeniu zabraknąć akcentu napoleońskiego!

Przypomnijmy, że Napoleon Bonaparte, Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821 w Longwood na Wyspie Św. Heleny) – francuski wojskowy, Pierwszy Konsul Republiki Francuskiej 1799–1804, cesarz Francuzów w latach 1804–1814 i 1815, prezydent (1802–1805), a następnie król Włoch (1805–1814), Suweren Wyspy Elba (11 kwietnia 1814 – 20 marca 1815). Napoleon, po klęsce w bitwie pod Waterloo w 1815 r. został zesłany na Wyspę Świętej Heleny, gdzie spędził sześć ostatnich lat swojego życia. Zmarł 5 maja 1821 r., a jego ciało pochowano na wspomnianej wyspie, chociaż ostatnią wolą cesarza było, aby pochować go nad brzegami Sekwany. Dopiero w 1840 r. jego szczątki zostały przetransportowane do Francji, gdzie złożono je w jednej z kaplic Kościoła Inwalidów w Paryżu. Następnie w 1861 r. zwłoki cesarza przełożono do okazałego sarkofagu mieszczącego się pod kopułą Kościoła Inwalidów – w jego centralnym punkcie.

Niespodzianka, która do pałacu w Czerniejewie przyjedzie prosto ze stolicy Francji – Paryża, ma związek z prelekcją dr Agnieszki Fulińskiej zatytułowaną „Orlątko a Polska. Marzenia o nowym polskim królu?”. Jaka to będzie niespodzianka? O tym już wkrótce!

Organizatorem i pomysłodawcą I Międzynarodowej Konferencji pt. „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” jest Karol Soberski przy współpracy z jego Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” oraz firmą Aleks Invest. Partnerem Konferencji jest także powstający Instytut Historii Ziemiaństwa im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.

Wejściówki już w sprzedaży!

Warto już rezerwować weekend 23 i 24 września tego roku w pałacu w Czerniejewie!

255. rocznica urodzin Napoleona Bonaparte

Przy okazji pragniemy już dzisiaj poinformować, że II Międzynarodowa Konferencja, której tytuł ogłosimy na zakończenie tegorocznej, czyli 24 września, odbędzie się w 2024 r. Będzie ona miała związek z przypadającą w przyszłym roku 255. rocznicą urodzin Napoleona Bonaparte!

Z tej okazji – już dzisiaj – rozpoczęły się przygotowania do wyjątkowej i unikatowej wystawy na której pokazane będą pamiątki po Napoleonie, ale co  ważne, będą to pamiątki, które nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie!

Więcej w tym temacie jesienią tego roku!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 296

 • 201
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 14
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 81
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2