Promno z nowymi leśnymi mieszkańcami

AktualnościPrzyroda4 listopada 2020, 13:30   red. Radosław Jagieła1100 odsłon
Promno z nowymi leśnymi mieszkańcami
 fot. P. Śliwa/Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego

Łącznie 32 młode popielice zamieszkały w Parku Krajobrazowym Promno. To efekt współpracy z instytucjami naukowymi w ramach projektu czynnej ochrony wspomnianych gryzoni.

Działania podjęto w październiku w ramach projektu czynnej ochrony popielicy szarej (Glis glis) w Parku Krajobrazowym Promno, realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Uniwersytetem w Białymstoku, a także z naukowcami z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy wsparciu Nadleśnictwa Czerniejewo. Popielice początkowo przebywały w wolierach zlokalizowanych na terenie Stacji Badawczej w Mikołajkach i Stacji Ekologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Jeziorach.

Jak możemy przeczytać na stronie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, kolejnym etapem było przewiezienie zwierząt do nowych wolier aklimatyzacyjnych w Parku Krajobrazowym Promno, gdzie w zamkniętych i zabezpieczonych przed atakiem drapieżników azylach pozostały przez pierwszy tydzień. Do klatek dostarczany był pokarm (owoce, orzechy laskowe, słonecznik). Po tym czasie woliery zostały otwarte, dzięki czemu popielice mogły je opuścić i eksplorować teren. To pozwoliło przygotować im się do zimy i hibernacji pod ziemią.

Dodajmy, że Park Krajobrazowy Promno (znajdujący się m.in. na terenie gminy Pobiedziska) posiada odpowiednie warunki siedliskowe dla tych gryzoni. W centralnej części tego parku przeważają gatunki liściaste, takie jak: grab, buk i dąb szypułkowy, klon zwyczajny, jawor, jesion i Broza.

Popielice preferują stare drzewostany z dominacją grabu, buka i dębu. Mogą w tych miejscach znaleźć odpowiednią bazę pokarmową oraz dziuple, które służą im jako schronienie. Istnieje duże prawdopodobnie, że popielice zamieszkiwały kiedyś te tereny.


(źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego)



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

  • 5
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem