Kolejne niezwykłe zdjęcia wpadły dzisiaj w nasze ręce! Pod koniec września informowaliśmy, że jedna z Czytelniczek przekazała nam 37 archiwalnych fotografii z lat 50-tych i 60-tych XX wieku, przedstawiających codzienne życie, budynki i ludzi z wiosek w gminie Mieleszyn: Dziadkowo, Przysieka i Popowo Ignacewo. Dzisiaj możemy się pochwalić, że do naszych zbiorów trafiło 26 unikatowych zdjęć i rycin związanych z pałacem w Mielnie!
Bardzo często w rodzinnych archiwach przechowywane są przepiękne zdjęcia, upamiętniające dwory, kościoły czy inne budynki znajdujące się w naszych wioskach, jak również życie miejscowości w naszym regionie w okresie przed i powojennym. I właśnie dzisiaj w ręce piszącego te słowa przekazano 26 fotografii i rycin związanych z Mielnem w gminie Mieleszyn a szerzej mówiąc – z rodziną von Wendorffów!
Z naszą redakcją skontaktował się mieszkaniec Gniezna, związany przed laty z Mielnem, i przekazał nam 26 fotografii z lat 1900 – 1936 przedstawiających pałac w Mielnie, rodzinę von Wendorffów oraz z majątkami należącymi do tego rodu.
Naszemu darczyńcy bardzo dziękujemy za zaufanie i za przekazane zdjęcia.
Na fotografiach widzimy m.in. rodzinę von Wendorffów! Dzięki temu wiemy już jak wyglądał budowniczy pałacu w Mielnie – Wilhelm von Wendorff, czy jego syn Eduard i synowa Paula. Dotychczas nie wiedzieliśmy, jak wyglądał twórca pałacu w Mielnie!
Są też liczne fotografie ich dzieci, w najlepszych latach ich dzieciństwa w Mielnie!
Wśród otrzymanych zdjęć jest też prawdziwa perełka – fotografia ze spotkania Eduarda von Wendorffa z cesarzem Wilhelmem II!
Jest też kilka fotek pokazujących park i pałac w Mielnie w latach 1900 – 1936. W tym kolejna perełka – zdjęcie fontanny przed pałacem w Mielnie na której, w centralnym punkcie, stała kamienna rzeźba Nike!
W otrzymanym archiwum znaleźliśmy także kilka fotografii pałaców należących do rodu von Wendorffó, w tym m.in. Zdziechowa czy Rybieniec. Kilka fotografii przedstawia także inne pałace należące do tego rodu, ale na dzisiaj nie udało nam się ich zidentyfikować.
Ale co najważniejsze – otrzymaliśmy także kontakt, mailowy i telefoniczny do wnuków von Wendorffa, a co za tym idzie, jest wielka szansa na pozyskanie kolejnych archiwalnych materiałów związanych z pałacem w Mielnie.
Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ma w swoich domowych archiwach wiele podobnych zdjęć czy dokumentów! Prosimy o kontakt z naszą redakcją! Ocalmy od zapomnienia nasze lokalne dzieje!
Szukamy starych fotografii pałaców i dworów z terenu gminy: Gniezno, Kłecko, Kiszkowo, Łubowo, Czerniejewo, Witkowo, Trzemeszno i Niechanowo! Szczególnie szukamy zdjęć z pałaców w Mielnie, Popowie Ignacewie, Zakrzewie, Przysiece, Czerniejewie, Niechanowie, Arcugowie, Kołaczkowie, Rybieńcu, Zdziechowie, ale każdy inny pałac także jest mile widziany.
Wszystkie zdjęcia, jak i dokumenty chcemy tylko zeskanować. Oryginały zostaną w Państwa posiadaniu.
Jeśli ktoś posiada jakiekolwiek materiały (zdjęcia, dokumenty, rysunki, itp.) lub wspomnienia dotyczące wymienionych wiosek i chciałby się nimi podzielić, proszę o kontakt: e-mail: naczelny@pojezierze24.pl lub telefoniczny: 515-980-504.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.