W przyszłym tygodniu odbędzie się premiera filmu fabularnego pt. „Pozostawieni” opowiadającego o wydarzeniach związanych z wojną polsko-bolszewicką, które rozegrały się w okolicach Gniezna. W rolach głównych wystąpili aktorzy: Leszek Wojtaszak i Artur Kamiński. Film powstał w ramach projektu pod nazwą „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowanego przez gnieźnieńskie Centrum Kultury „Scena to dziwna” przy współpracy m.in. z Fundacją Historyczną „Przywracamy Pamięć” z Gniezna. Film fabularny jest dopełnieniem czterech filmów dokumentalnych, które zostały zrealizowane we wrześniu.
Film pt. „Pozostawieni”, którego scenariusz napisał Artur Kamiński, rozpoczyna się sceną spotkania w pałacu w Niechanowie marszałka Sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego z właścicielem Niechanowa, Stanisławem hr. Żółtowskim oraz jego żoną Marią Jadwigą księżną Sapieha-Kodeńska…
Spotkanie w Niechanowie rodzi wiele kolejnych wydarzeń o których opowiada film… W dalszej części filmu pojawiają się też: Tomasz Żółtowski, Edmund Piechowiak i Wiktor Pniewski (czyli osoby o których były nakręcone cztery wcześniejsze filmy dokumentalne - film fabularny jest oparty o te postacie).
Sceny do filmu powstawały w pałacach w Niechanowie i Czerniejewie, w stadninie w Jankówku, w kościele pw. św. Trójcy w Gnieźnie, na stacji gnieźnieńskiej wąskotorówki oraz w centrum Gniezna.
W rolach głównych wystąpili: marszałek Wojciech Trąmpczyński – Leszek Wojtaszak, hrabia Stanisław Żółtowski – Artur Kamiński, księżna Maria Jadwiga – Monika Belau, Tomasz Żółtowski – Paweł Wódczyński, guwernantka Ewa – Sandra Cieślewicz i przedszkolanka Hania – Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz.
Oprócz tego na planie filmowym pojawili się instruktorzy Centrum Kultury „Scena to dziwna”, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie oraz szkół średnich z Gniezna i Śremu, a także dzieci z Przedszkola Bajkowy Świat.
Premiera filmu w internecie zaplanowana jest na sobotę, 17 października na godz. 14.00.
Film fabularny „Pozostawieni” jest dopełnieniem czterech filmów dokumentalnych opowiadających o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką, które swoją premierę miały we wrześniu. Były to produkcje pt. „Śladami Wojciech Trąmpczyńskiego”, „Śladami Edmunda Piechowiaka”, „Śladami Wiktora Pniewskiego” i „Śladami Tomasza Żółtowskiego”.
Te cztery filmy kręcone były m.in. , oraz . W filmach wystąpili najlepsi lokalni badacze historii i regionaliści m.in. Tadeusz Panowicz, Mariusz Borowiak czy Karol Soberski. Autorem, scenariusza do wszystkich odcinków był K. Soberski. Zdjęcia do filmów wykonał Maciej Barciszewski, który skomponował również muzykę.
Warto zaznaczyć, że te filmy (zarówno dokumentalne, jak i fabularny) są pierwszą taką produkcją poświęconą postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Projekt pod nazwą „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą” realizowany przez Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie powstał w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Partnerami projektu są: Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” z Gniezna i Towarzystwo Miłośników Gniezna.
O Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” więcej na: www.fundacjahistoryczna.pl
Fot. Centrum Kultury „Scena to dziwna”
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.