Autorem trzynastej edycji nietypowego fotograficznego cyklu prezentującego Wrześnię będzie Maciej Jeziorek. Efekty jego artystycznej działalności zobaczymy w przyszłym roku.
Maciej Jeziorek urodził się w 1973 r. Jest absolwentem studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych w Warszawie. W pierwszych latach pracy zawodowej współpracował z mediami. W 1998 r. był fotoreporterem dla „Życia Warszawy”, potem dla „Tygodnika Solidarność” i dzienników: „Życie” i „Polska The Times”.
Pierwszą znaczącą nagrodę w konkursach fotograficznych zdobył w 1999 roku. Była to wówczas Polska Fotografia Prasowa. W późniejszych latach był wielokrotnie nagradzany. W roku 2007 zdobył nagrody w obydwu polskich konkursach prasowych: Grand Press Photo i BZ WBK Press Foto.
Dodajmy też, że autorami tegorocznej Kolekcji Wrzesińskiej będą Magdalena i Maksymilian Rigamonti. Ich zdjęcia wykonane w ubiegłym roku zostaną zaprezentowane w czerwcu.
Kolekcja Wrzesińska to artystyczne archiwum fotograficzne Wrześni, ukazujące aktualny stan miasta i jego mieszkańców, przefiltrowany przez wrażliwość jednego twórcy. Kolekcja powstaje od 2009 r. Jej pomysłodawcą i jednocześnie pierwszym kuratorem projektu był Waldemar Śliwczyński. Od 2015 r. kuratorem jest Karol Szymkowiak. Mecenat nad projekt objął Tomasz Kałużny, burmistrz Wrześni.
Każdego roku zapraszany jest fotograf wybrany przez kuratora. Zadaniem artysty jest stworzenie osobistego zestawu fotografii, który ilustruje gminę i jej mieszkańców. Ma on przy tym zapewnioną swobodę twórczą w kwestii poruszanych tematów, jak i sposobów ich przedstawienia. Efekty pracy publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej i prezentowane na wystawie.
Za sprawą Kolekcji Wrzesińskiej mieszkańcy mają okazję spojrzeć na siebie samych i przestrzeń, w której żyją, z perspektywy artysty będącego zewnętrznym obserwatorem. Dzięki temu mogą też dowiedzieć się czegoś nowego o ludziach, miejscach i zjawiskach, które są tak blisko nich, a jednak często umykają ich uwadze w codziennym życiu. W przyszłości ten zbiór fotografii stanowić będzie bezcenne świadectwo. Dzisiaj kolekcja ma odkrywać, skłaniać do refleksji i stawiać pytania.
2009 – Bogdan Konopka
2010 – Andrzej Jerzy Lech
2011 – Mariusz Forecki
2012 – Nicolas Grospierre
2013 – Zbigniew Tomaszczuk
2014 – Katarzyna Majak
2015 – Adam Lach
2016 – Rafał Milach
2017 – Filip Springer
2018 – Zuza Krajewska
2019 – Chris Niedenthal & Tomasz Rolke
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!