ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Poznali sekrety kościoła i pałacu w Niechanowie

Wędrówki z historiąHistoria2 lipca 2022, 20:00   red. Aleksandra Soberska1338 odsłon
Poznali sekrety kościoła i pałacu w Niechanowie
 fot. Aleksandra Soberska

Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas dzisiejszej, kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego.

Poranna, niepewna pogoda, nie zniechęciła miłośników historii, którzy w sobotę przed godz. 10.00 zjawili się w bramie pałacu w Niechanowie. Na zorganizowane przez Karola Soberskiego zwiedzanie Niechanowa przybyli miłosnicy historii i turystyki m.in. z Gniezna, Niechanowa, Skoków i Rybna Wielkiego.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce – którego druga edycja odbędzie się w lipcu w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Zwiedzanie zaczęło się od kościoła, gdzie mogliśmy zobaczyć najpiękniejsze dzieła sztuki, w tym te przywiezione do Niechanowa z Półwyspu Apenińskiego. Było tez sporo informacji o tajemnicach świątyni i jego budowie. Następnie przyszedł  najważniejsze pomniki na przykościelnym cmentarzu w tym grób generała wojsk napoleońskich, jedynego w powiecie gnieźnieńskim.

Po świątyni przeszliśmy do pałacu, gdzie K. Soberski opowiedział o początkach Niechanowa, o budowie pałacu, jego dziejach w XIX i XX wieku. Zajrzeliśmy także do Sali Historii, która powstała w tej rezydencji w 2015 r., jak również do innych pomieszczeń związanych z dziejami tego obiektu.

Następnie podeszliśmy do Oficyny Wschodniej gdzie uczestnicy dowiedzieli się o historii tego budynku, jego przeznaczeniu a także zagadkach, które skrywa, w tym tych z okresu II wojny światowej.

Na koniec udaliśmy się do budynku Biblioteki, gdzie znajduje się Sala Historii (o tym miejscu opowiedziała Bożena Szymanowska, regionalistka z gminy Niechanowo).

Po zakończeniu zwiedzania wszyscy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie przy kawie i herbacie podsumowanie wędrówkę, a także rozlosowano upominki wśród uczestników wędrówki. Chętni mogli także nabyć książki autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.

Karol Soberski składa serdeczne podziękowania Paniom: Bożenie Szymanowskiej i Dorocie Bączyk za wsparcie przy organizacji zwiedzania, kierownictwu OHP w Niechanowie za możliwość zwiedzania pałacu, a proboszczowi niechanowskiej parafii, ks. kan. Andrzejowi Ziółkowskiemu za możliwość zwiedzania kościoła.

Kolejna „Wędrówki z historią” zaplanowana jest na 16 lipca i będzie to pałacu w Kołdrąbiu. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 110

 • 77
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 24
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3