ReklamaA1 - baner

Poznajmy się! Dziennikarze portalu Pojezierze24.pl!

AktualnościFelieton8 września 2020, 21:00   red. - art.2714 odsłon3 Komentarzy
Poznajmy się! Dziennikarze portalu Pojezierze24.pl!

Zespół redakcyjny portalu Pojezierze24.pl składa się z pasjonatów i miłośników historii oraz turystyki, którzy – w większości – są od wielu lat dziennikarzami zajmującymi się tą tematyką, przewodnikami po regionie, pasjonatami swoich „małych Ojczyzn” którzy każdą wolną chwilę poświęcają na wędrówki po drogach i bezdrożach, czy też osobami zawodowo zajmującymi się fotografowaniem zabytków czy innych atrakcji turystycznych. Dzisiaj przypominamy już znanych Czytelnikom dziennikarzy i prezentujemy nowe osoby w naszym zespole!

Nasz zespół redakcyjny to dziennikarze z Gniezna i Wrocławia, Poznania i Kiszkowa, Strzelna i Obornik Wielkopolskich, Bydgoszczy i Cielimowa, Nekli i okolic Łodzi, Brodnicy i Żnina, Wągrowca i Zamku Czocha. W tym gronie są pisarze i przewodnicy, historycy i artyści fotograficy, pedagodzy i miłośnicy literatury, regionaliści i przyrodnicy. Każdy z nich jest zakochany w naszej „małej Ojczyźnie” i w wolnych chwilach wędruje po Pojezierzu Gnieźnieńskim, by rozwijać portal oraz dostarczać nowych treści i zdjęć.

Oto nasi dziennikarze:

Karol Soberski - redaktor naczelny

Dziennikarz z 24-letnim stażem, właściciel i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (przez ostanie 12 lat właściciel i redaktor naczelny portali: informacjelokalne.pl i turystykalokalna.pl, które weszły w skład portalu Pojezierze24.pl), pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Od blisko 15 lat wyjaśnia zagadki historii pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej.
Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz najciekawszych historycznie miejscach w tym regionie (pałace, dwory, świątynie, miasteczka, opuszczone i zapomniane wsie, itp).
Autor książek: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012).
Pomysłodawca i dyrektor corocznego Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, którego pierwsza edycja odbyła się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Było to jedno z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów.
Za zasługi na rzecz turystycznej promocji regionu wyróżniony: w 2014 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Milenijnym”; w 2018 r. przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego „Medalem Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego”, w 2018 r. „Medalem Jubileuszowym” przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i w 2018 r. przez Prezydenta Gniezna „Medalem Koronacyjnym”.


Aleksandra Soberska - szefowa działu reklamy i marketingu

Z urodzenia mieszkanka Trzcianki, z wyboru (za mężem) – mieszkanka Gniezna. Absolwentka ekonomii na Wydziale Zarządzania i Marketingu, (kierunek Organizacja i Kierownictwo) na Uniwersytecie Szczecińskim. Pracowała w Tygodniku Pilskim,  Głosie Wielkopolskim oraz portalu informacjelokalne.pl. Pasjonuje się historią starożytną oraz historią XIX i XX wieku. Uwielbia podróżować po Polsce i odkrywać nieznane zakątki. Jej ukochanymi miejscami są Frombork, Kraków i… Gniezno oraz pałac w Zakrzewie koło Kłecka.
Współorganizatorka kilku historyczno-turystycznych przedsięwzięć w powiecie gnieźnieńskim m.in. I Piastowskiego Festiwalu Wodnego w Kłecku w 2012 r. gdzie gwiazdą był Zbigniew Wodecki i II edycji tego Festiwalu (już o randze międzynarodowej w 2013 r.), który odbył się w Borzątwi (gmina Mieleszyn), gdzie gwiazdami były m.in. Zbigniew Hofman i zespół „Babsztyl”, Cezary Makiewicz i zespół „Koltersi” oraz grupy „Selmiai” i „Radvija” z Litwy a także zespoły taneczne i akrobatyczne z Białorusi.
Była też współorganizatorką I Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się od 29 do 31 marca 2019 r. w pałacu w Czerniejewie. Jest też bardzo mocno zaangażowana w drugą edycję Festiwalu, który przewidziano na marzec 2021 r.
W wolnych chwilach lubi poczytać dobrą powieść historyczną i biografie wielkich władców historycznych.
Członek Zarządu Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.


Agnieszka Ziebarth

Absolwentka filologii polskiej i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Bydgoskim. Studiowała Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Bibliotekarka i miłośniczka literatury. Rzecznik prasowy Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Dziennikarka i felietonistka współpracująca w ostatnim okresie z portalem informacjelokalne.pl. Autorka projektu „Polski kryminał jest sexy”. Prowadziła spotkania autorskie m.in. z Joanną Opiat-Bojarską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Anną Zgierun-Łaciną, Ryszardem Ćwirlejem, Karolem Soberskim, Przemkiem Semczukiem, Alkiem Rogozińskim i Robertem Małeckim. W rozmowach o książkach wnikliwa obserwatorka z talentem do zadawania kontrowersyjnych pytań.
 

Joanna Bejma

Absolwentka Liceum Handlowego w Żninie oraz politologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Życie pokazało, że ani handel ani politologia jednak nie były mi dane. Dziennikarstwo z kolei – z którym przypadkowo zetknęłam się na studiach – pozostało do dziś. Dlaczego? Bo to ciągły ruch, kontakt z ludźmi, pięknymi miejscami, historią regionu. Codziennie mnóstwo nowych rzeczy, pasji i ciekawostek do odkrycia. Fakt, to też ciężka praca, bo jednak dziennikarz musi być odpowiedzialny za słowo i rzetelnie przygotowywać teksty, a zdobycie informacji niejednokrotnie nie bywa łatwe…
Przygoda z dziennikarstwem zaczęła się od kilku tekstów napisanych do nieistniejącego już Tygodnika Regionalnego wydawanego w Szubinie. Potem prawie pięcioletnia przygoda z Tygodnikiem Lokalnym „Pałuki” oraz „Pałuki Ziemia Mogileńska”, następnie dziesięć lat w „Gazecie Pomorskiej”. Podczas pracy w mediach poznałam tajniki prowadzenia social mediów – w szczególności Facebooka – od ponad 15 lat rozwijam się także jako fotograf. Świetnie zna powiat żniński i jego najbliższe okolice.  Wiedza i umiejętności zdobyte podczas pracy mediach wykorzystuję obecnie w prowadzeniu działalności gospodarczej.
 

Izabela Ławniczak

Od urodzenia mieszkanka Obornik Wielkopolskich. Jest osobą która ceni sobie niezależność i nie lubi kiedy coś się jej narzuca. W rozmówcach ceni szczerość. Lubi dobre jedzenie i lampkę dobrego wina oraz czas spędzony w miłym towarzystwie. Ale są też chwile, gdy lubi być sama i wówczas czyta dużo książek.
Każdy wolny weekend, od kilku lat, wraz z mężem spędza na wypadach do ciekawych miejsc w Polsce. Zwiedzają głównie starówki miast, zamki, pałace i dwory, kościoły, zabytkowe cmentarze, obiekty kultu i wszystko co ma znaczenie z historycznego punktu widzenia. Lubią też poznawać nowe parki, ogrody botaniczne i cuda przyrody. Sezon turystyczny startuje dla nich z każdą wiosną i kończy się zwykle w październiku. Są to głównie jednodniowe wypady podczas których odwiedzają kilka interesujących obiektów, a po drodze obiad w ciekawej knajpce lub restauracji. I właśnie artykuły i fotorelacje z tych odwiedzanych miejsc na Pojezierzu Gnieźnieńskim, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu obornickiego, będzie publikowała na portalu Pojezierze24.pl.
Poza podróżami jest miłośniczką zdrowego stylu życia, fitnessu, jogi, naturalnych metod odmładzania i muzyki jazzowej oraz szeroko pojętej sztuki.
 

Angelika Stachowska

Na co dzień pedagog, oligoterapeuta i neurologopeda. Miłośniczka fotografii, a od niedawna także pogłębia tajniki dziennikarstwa współpracując z portalem informacjelokalne.pl. Obecność w portalu Pojezierze24.pl zaspokaja jej ciekawość poznawczą. Poza tym jest urzeczona niesamowitym klimatem i energią twórców oraz zrzeszonych tu pasjonatów i dziennikarzy! Zawsze uśmiechnięta, skupiona i wydaje się, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych! Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
 

Jerzy Andrzejewski

Jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r, początkowo pracując w pracowni rentgenowskiej Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Równocześnie wykonywał zdjęcia reporterskie publikowane w Gazecie Poznańskiej i Przemianach oraz na zamówienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W latach 1972-1976, pracując w muzeum, równocześnie prowadził zajęcia fotograficzne z młodzieżą w pracowniach Miejskiego Domu Kultury w Gnieźnie oraz w gnieźnieńskim Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki oraz Klubie Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 2000 r. współpracuje z Muzeum Początków Państwa Polskiego i Archidiecezją Gnieźnieńską.
J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego).
W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu. W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
 

Mariusz Borowiak

Urodzony w Gnieźnie, pisarz, dziennikarz-publicysta, najlepszy w Polsce marynista; autor 80 książek (także w jęz. angielskim i rosyjskim) i broszur oraz kilkuset artykułów o tematyce wojenno-morskiej w kraju i za granicą, współautor haseł do słowników i encyklopedii. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego; konsultant scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Współpracuje z magazynami: „Morze, Statki i Okręty”, „Wojsko i Technika Historia”, „Polska Zbrojna Historia”.
Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe w Cielimowie k. Gniezna. Uczestnik dwóch międzynarodowych ekspedycji na wrak niszczyciela eskortowego ORP „Kujawiak” w latach 2015-2016 u wybrzeży La Valletty na Malcie i The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych). Inicjator planowanej wyprawy na poszukiwania wraku okrętu podwodnego ORP „Orzeł” na Morzu Północnym.
 

Krzysztof Drozdowski

Urodził się 15.03.1985 roku w Bydgoszczy. Historyk, społecznik, działacz na rzecz podniesienia świadomości historycznej w Bydgoszczy i regionie. Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Doprowadził do wznowienia przez IPN śledztwa w sprawie fordońskiej Doliny Śmierci.
Jest autorem publikacji: „Bitwa o Bydgoszcz 1945”, „Bydgoszcz wita Armię”, „Graudenz 1945 – ostatnie tchnienie”, „Bydgoska architektura militarna w latach 1772-1945”. „Z lotu ptaka. Bydgoszcz na fotografii lotniczej w latach 1911-1945”, „Tajemnica Doliny Śmierci. Droga do prawdy”, „Wojenne sekrety Bydgoszczy”, „Pomorskie tajemnice nazistów”, „Zrzucić kajdany. Bydgoszcz w styczniu 1920 roku”.
Jest również współautorem publikacji „Bitwa o Bydgoszcz 1945, walki, wspomnienia, relacje”; „16 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Gen. dyw. Gustawa Orlicz-Dreszera 1918-1939” oraz „Świat odosobniony. Bydgoska służba penitencjarna w latach 1920-1939”.
Odnalazł i opracował wspomnienia gen. Jana Chmurowicza – Artylerzysta Piłsudskiego. Wspomnienia gen. Jana Chmurowicza oraz por. Wacława Jałowika – Wacaław Jałowik, W piekle wojny na trzech kontynentach. Ponadto opublikował ponad 40 artykułów naukowych i popularnonaukowych.


Radosław Jagieła

26-letni pasjonat lokalnej historii z Nekli (pow. wrzesiński). Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu na kierunku Turystyka i Rekreacja. Ukończył specjalizacje dotyczące obsługi ruchu turystycznej oraz menadżera turystyki i rekreacji. Swoją karierę zawodową związał jednak z dziennikarstwem. Rozpoczął od Radia Września, gdzie w każdą niedzielę o godzinie 10.00 prowadził audycję zatytułowaną „Turystyczny szlak”. Opowiadał w niej o ciekawych miejscach znajdujących się w pobliżu Wrześni. Później zajął się również tworzeniem reporterskich materiałów do Radia Września i Gazety Radio Września.
Obecnie jest redaktorem naczelnym Głosu Powiatu Średzkiego. Współpracuje też z: Wiadomościami Wrzesińskimi. W wolnym czasie prowadzi facebookowy profil „Turysta po godzinach”, gdzie prezentuje zdjęcia i historyczne ciekawostki o różnych miejscach w Wielkopolsce.
 

Jarosław Jaskulski

Rocznik 1971. Urodzony w Gnieźnie, aktualnie mieszka w Gurówku. Z wykształcenia pedagog i wychowawca młodzieży, na co dzień pracuje z młodzieżą niepełnosprawną. Zainteresowania to historia, a zwłaszcza historia regionu, jak również miłośnik szeroko rozumianej działalności wodnej i podwodnej.
W wolnych chwilach uwielbia podróżować, a niezapomniane widoki uwiecznia na fotografiach. Fascynuje się starą architekturą oraz lokalnymi specjałami. Preferuje enoturystykę i zwiedzanie nieznanych miejsc w poszukiwaniu magicznych zakątków. Od 1987 roku nurek i motorowodniak, żeglarz i wędkarz. Nigdy nie odpoczywa, ma niespożytą energię i mnóstwo pomysłów.
Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
 

Krzysztof Krzyżanowski

Prawnik z wykształcenia po UAM w Poznaniu i Uniwersytecie Wrocławskim, niezależny dziennikarz, eksplorator i badacz historii. W latach 2003-2010 związany z miesięcznikiem „Sudety”, od 2008 współpracownik miesięcznika „Odkrywca”, konsultant do spraw górnictwa, autor i współautor ponad setki artykułów o dawnym górnictwie, eksploracji i zagadkach przeszłości. Organizator badawczych akcji eksploracyjnych.
Współautor opracowań naukowych dla Politechniki Wrocławskiej i książek o podziemnych zagadkach Dolnego Śląska (seria „Zapomniane Podziemia”, cz. 1 i 2). Autor świetnej książki „Śladem Złotego Pociągu. Raport o ukrytych skarbach” (2018) oraz bestsellerowej książki „Skarb generała. Tropem tajemnic Szczeliny Jeleniogórskiej” wydanej przez Wydawnictwo Technol w 2015 roku.

Szymon Raith

Historia i podróże to dwie rzeczy, które stara się łączyć w swoim życiu, jedno bez drugiego dla niego nie istnieje. Interesują go miejsca te bardzo bliskie i dalekie, losy wielkich bitew czy miejscowych zdarzeń.
Uwielbia wstawać przed wschodem słońca i ruszać na wędrówkę w nieznane miejsca, zapomniane okolice i zagadkowe ruiny, a później dokładnie je opisywać. Jego inne zainteresowania to majsterkowanie, sadownictwo, muzyka, kolekcjonerstwo. Motto podróżnika: „Żyję by się włóczyć, włóczę się by żyć”.
Członek Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
 

Damian Rybak

Urodzony i mieszkający w Strzelnie. Wykształcenie wyższe informatyczne, na co dzień przewodnik po romańskich zabytkach Strzelna, kustosz Muzeum – Romańskiego Ośrodka Kultury im. Ottona i Bolesława w Strzelnie, licencjonowany pilot wycieczek i przewodnik turystyczny po województwie kujawsko-pomorskim, Instruktor PTTK Krajoznawstwa Regionu.
Autor i współautor ponad 20 publikacji – przewodników, map i folderów turystycznych (m.in.: „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice…”, „Strzelno – architektura i rzeźba romańska”, „Szlak Piastowski – zabytki, atrakcje, ciekawostki”). Z zamiłowania podróżnik, pasjonat zabytków, architektury i sztuki, organizator wielu wydarzeń kulturalnych w regionie. Od 2006 roku twórca ludowy rękodzieła – rzeźbi w drewnie, głównie płaskorzeźby o tematyce sakralnej i ludowej.
Za swoją działalność turystyczno-kulturalną otrzymał kilka wyróżnień, m.in.: medal honorowy Ministerstwa Sportu i Turystyki „Za Zasługi dla Turystyki” (2011), honorowy tytuł „Strzelnianina roku 2013” (2014), wyróżnienie za niestrudzone rozwijanie pasji poznawania piękna ojczystego kraju i zaangażowanie na rzecz krajoznawstwa – Komisja Krajoznawcza ZG PTTK (2014), wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2015, 2017). Otrzymał także srebrny medal jubileuszowy z okazji 1050-lecia Chrztu Polski z rąk Prymasa Polski Abpa Wojciecha Polaka (2016).
 

Daniel Sypniewski

Miłośnik przyrody, publicysta, fotograf natury, numizmatyk i "zbieracz" antyków, człowiek o wielu pasjach. Wędkuje, wędruje po wielkopolskich lasach, obserwuje dzikie zwierzęta, amatorsko zajmuje się astronomią a ostatnio zafascynowany jest regionalną archeologią. Dzięki dużej cierpliwości i wrażliwości, dostrzega to, co umyka innym. Swoje niezwykłe spotkania z przyrodą - z dużym powodzeniem - zatrzymuje w fotograficznym kadrze. Chętnie dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i wrażeniami na łamach: lokalnej gazety „Tu Naramowice”, pism wędkarskich „Wędkarski Świat”, „Wędkarstwo Moje Hobby”, portalu „Wędkarstwo Moja Pasja” oraz ogólnopolskiego czasopisma krajoznawczego „Poznaj Swój Kraj”. Łączy go kilkuletnia współpraca z portalem regionalnym wielkopolska-country.pl, na którym można przeczytać jego przygody i historie ciekawych miejsc w Wielkopolsce, opowiedziane barwnym językiem, dowcipnie i z dużym ładunkiem emocjonalnym.
Daniel ma na koncie kilka autorskich wystaw fotograficznych, m.in. w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu, Ośrodku Przyrodniczym FotoNatura w Czerwonaku oraz w kilku Ośrodkach Kultury. Czeka z niecierpliwością na wydanie swych książek o Wielkopolsce i Rykowisku.

Arkadiusz Gaca

Rocznik 1970, człowiek wielu pasji, uwielbiający historię, którą przez kilkanaście lat pielęgnował w pałacu w Niechanowie, gdzie kierując tamtejszą placówką oświatową, stworzył od podstaw Salę Historii. Z racji swojego doświadczenia zawodowego jest dobrym organizatorem i co ważne, ma wiele pomysłów na rozwój historii i turystyki w regionie. W styczniu 2016 r. został laureatem nagrody „Promotor Historii 2015” „za wkład w promowanie historii poprzez szerokie otwarcie na rzecz lokalnej społeczności zespołu pałacowo-parkowego w Niechanowie i za kultywowanie pamięci Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu, który mieszkał w tym pałacu”.
Oprócz historii jego wielką pasją jest turystyka wodna i tą dziedziną będzie się zajmował na naszym portalu. W wolnych chwilach uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi.
Był jednym z prowadzących wykłady podczas I edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 do 31 marca 2019 r. odbył się także w czerniejewskiej rezydencji. Będzie też prowadził prelekcje podczas II edycji Festiwalu, który od 16 do 19 października 2020 r.
Wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
 

Radosław Herman

Archeolog, specjalista w archeologii historycznej, bronioznawstwie i badaniach archeologiczno-architektonicznych. Prezes Stowarzyszenia Alchemia Czasu. Przez kilka lat pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN, obecnie pracowni badawczo-projektowej ARCH-TECH. Badacz zabytków architektonicznych (głównie zamków) oraz miast. Wprowadzał nowoczesne metody geofizyczne oraz nowe metody badawcze (m.in. mikroskopię elektronową i spektroskop do analizy zabytków), prowadził badania archeologiczne miasta przemysłowego.
Od 2006 r. popularyzuje naukę i współpracuje z organizacjami zrzeszającymi amatorskich miłośników eksploracji i historii, organizuje wydarzenia i imprezy popularyzujące naukę, m.in. badania naukowe z udziałem wolontariuszy (w tym osób niepełnosprawnych), wystawy, lekcje archeologii w szkołach, pikniki archeologiczne itp. Autor książek popularnonaukowych. Finalista konkursu Popularyzator Nauki 2016 organizowanego przez PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Konsultant naukowy w programie „Misja Skarb” emitowanym na kanale Fokus TV.

Marcin Perliński

Prawnik (karnista), miłośnik turystyki i lokalnej historii, kolekcjoner pamiątek mających związek z jego „małą Ojczyzną”, członek PTTK Oddziału w Brodnicy oraz członek zarządu (sekretarz) stowarzyszenia Brodnicka Grupa Elsploracyjno – Poszukiwawcza z siedzibą w Brzoziu zajmującego się w szczególności badaniem miejsc przekroczenia granicy i następnie internowania wojsk powstańczych w 1831 r., zaangażowany w konsultacje społeczne dotyczące zmiany obowiązującego porządku prawnego w zakresie poszukiwań zabytków ruchomych.
Od trzech lat organizuje, wraz ze stowarzyszeniem Brodnicka Grupa Eksploracyjno – Poszukiwawcza, konferencję „Odpowiedzialny detektoryzm”, która jest jednym z najważniejszych w Polsce spotkań specjalistów związanych z poszukiwaniami ukrytych depozytów i ochroną zabytków.

Piotr Kucznir

Dziennikarz, pisarz, publicysta, przewodnik, współtwórca programów telewizyjnych i radiowych na temat historii, sekretów, zagadek i skarbów Zamku Czocha. Znawca historii i miłośnik Górnych Łużyc. Społeczny opiekun zabytków. Wiceprezes Łużyckiego Towarzystwa Historycznego Zamku Czocha. Członek kilku stowarzyszeń historycznych, autor wielu artykułów prasowych na temat historii swojego regionu.
W 2016 roku ukazała się jego rewelacyjna książka „Tajny Zamek Czocha” w której Piotr rozprawia się w wieloma mitami i legendami jakimi po II wojnie światowej obrósł zamek.
Organizator corocznych spotkań miłośników historii na Zamku Czocha: w styczniu Zlot Eksploratorów i Poszukiwaczy, a jesienią konferencji - „Tajny Zamek Czocha. Historia która nigdy się kończy”.
 

Michał Glanc

Urodzony w Szczecinie, swoje życie związał z Gnieznem. Miłośnik śródlądowej żeglugi motorowodnej, wędkarstwa, jazdy na rowerze i pieszych wędrówek. Od najmłodszych lat pasjonat historii i odkrywania rzeczy z nią związanych. Kolekcjoner „przedmiotów z duszą”. Wolne od historii chwile lubi spędzać w kuchni, gotując dla rodziny i znajomych.
Jego motto życiowe brzmi: „Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi”. W redakcji portalu Pojezierze24.pl będzie się zajmował głównie fotorelacjami oraz prezentacją tras rowerowych w naszym regionie.
 

Włodzimierz Biront

Z przeżytych swoich lat znaczną część spędził z aparatem w dłoni. Od młodzieńczych czasów związany z lokalnym środowiskiem pasjonatów fotografii. Członek niegdysiejszego klubu fotograficznego „FORMATU” i „GAFA”, uczestnik kilku wystaw fotograficznych oraz laureat konkursów. Miłośnik sielskiego życia, od niedawna rozkoszujący się jego urokami w domku pod lasem.
Ciekawość historyczną od wielu lat zaspakaja w trakcie weekendowych wypraw z rodziną. Urodzony w okolicach Kłecka, przez większość życia zamieszkały w Gnieźnie i to jego dziejami oraz okolicą najbardziej zafascynowany. Dzięki współpracy z portalem Pojezierze24.pl ma możliwość poszerzać swoją wiedzę i pielęgnować pasje fotograficzne.Szukamy współpracowników

Portal Pojezierze24.pl to miejsce, poprzez które chcemy pokazywać i odkrywać Pojezierze Gnieźnieński. Dlatego szukamy osób chcących podjąć z nami współpracę. Nawiążemy współpracą z każdą zainteresowaną osobą, która w temacie Pojezierza Gnieźnieńskiego ma coś ciekawego do powiedzenia lub pokazania poprzez intrygujące fotografie. Aktualnie nasz zespół redakcyjny tworzy 21 osób ale ciągle mamy wrażenie, że kogoś nam jeszcze brakuje - być może właśnie Ciebie...

Szczególnie szukamy osób z powiatów: gnieźnieńskiego (dziennikarz do tematów historycznych), poznańskiego, wągrowieckiego, słupeckiego i inowrocławskiego oraz gmin: Szubin i Kcynia. Ale mile widziani również współpracownicy z innych powiatów.

Jeśli masz ochotę dołączyć do naszego zespołu, prześlij swoje CV i list motywacyjny. Do zgłoszenia swojej kandydatury prosimy dołączać kilkanaście zdjęć (najlepiej związanych z Pojezierzem Gnieźnieńskim) plus 2-3 przykładowe teksty swojego autorstwa.

Wszelkie zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: naczelny@pojezierze24.pl

Skontaktujemy się z wybranymi osobami.


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 31

 • 25
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner