W sobotę, 27 stycznia bracia z franciszkańskiego postulatu wraz z Gnieźnieńskim Komitetem Pamięci zorganizowali spotkanie poświęcone 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Pomimo, że zryw ten dotyczył zaboru rosyjskiego, to Polacy znajdujący się pod zaborem niemieckim wzięli w nim liczny udział.
Nie zabrakło także mieszkańców ziemi gnieźnieńskiej. Prócz trzemeszeńskich gimnazjalistów walczyli w nim także mieszkańcy naszego miasta, jak choćby Józef Winnicki, czy też Joanna Rawita Gawrońska. Łącznie na gnieźnieńskich cmentarzach spoczęło łącznie 12 uczestników Powstania Styczniowego. Liczba ta zapewne nie wyczerpuje wszystkich gnieźnian, którzy ruszyli za stworzony przez Niemców nadgraniczny kordon, by walczyć o wolną Polskę.
Sylwetki gnieźnieńskich uczestników walk 1863 – 1864 przybliżył Rafał Jurke z Gnieźnieńskiego Komitetu Pamięci.
W drugiej części spotkania głos zabrali franciszkańscy postulanci (kandydaci na zakonników), którzy w gnieźnieńskim klasztorze przeżywają pierwszy rok swojej formacji. Przedstawili oni zebranym kolekcję drzeworytów, którymi ilustrowano teksty o powstaniu styczniowym na łamach francuskiej, angielskiej i szwedzkiej prasy z epoki. Ryciny pochodziły z prywatnych zbiorów udostępnionych przez Narodowe Centrum.
Ponieważ styczniowy zryw był dziełem trzech narodów, o czym świadczy choćby herb Rządu Narodowego, prezentacji towarzyszył wspólny śpiew polskich i białoruskich pieśni patriotycznych, animowany przez młodych braci z postulatu.
Fot. Gnieźnieński Komitet Pamięci
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!